Kompostovatelné papírové tašky Tütle

Jak a do čeho balit objednávky? V naší společnosti Maluna.cz samozřejmě razíme heslo: ekologicky! Chceme, abychom při balení zásilek nevytvářeli zbytečný odpad, zásilky byly balené v ekologických materiálech a přesto vypadaly hezky.

V našem výdejním místě či na prodejních akcích je ale také potřeba zboží do něčeho zabalit a přepravit. Přiznáme se, dlouhou dobu jsme nabízeli pouze igelitové sáčky a doufali, že zákaznice řeknou "nechci" a zboží dají do své vlastní tašky (a ve většině případů to tak bylo). Ale věděli jsme, že hlavně kvůli festivalům a veletrhům potřebujeme otázku "jaká taška" vyřešit. Hledali jsme, hledali, až jsme je našli! Na veletrhu Biofach v Německu jsme je objevili a byla to láska na první pohled a už se moc těšíme, až vám je představíme. A koho vlastně?

Malinko poodhalím, že představovat budu „kouzelné“ papírové tašky. Jsou to tašky neobyčejné, jinak bychom se pro ně přeci nerozhodli! Ale než se do samotného představování pustím, pojďme se ještě na chvíli podívat na některá fakta týkající se plastových sáčků a tašek.

Plastové sáčky a další „alternativy“

Není tomu tak dávno, co naše babičky plastové sáčky vyplachovaly a používaly vícekrát. Dnes by to už asi nikoho nenapadlo. Vždyť plastové sáčky jsou všude, jsou levné a snadno se vyrábějí. Opravdu to tak je? Jasně že není! Jen jsme takového pocitu snadno nabyli, když jsou nám plastové tašky a sáčky nabízeny zdarma ke každému nákupu. (Naštěstí jsou již plastové tašky zpoplatněny a další kroky vedoucí k jejich nižšímu používání se připravují.)

Víte, že v průměru se igelitová taška použije pouhých 25 minut než je vyhozena? (A to, že se ocitne ve tříděném odpadu je ještě ta lepší varianta.) Bohužel je stále mnoho těch, kterým třídění odpadů nic neříká a lidé, kteří takto odpad třídí, jim připadají směšní. Ale i když se ve třídění v České republice zlepšujeme, stále máme co dohánět.

„Podle studie Evropské komise z roku 2011 se v ČR pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu za rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich spotřebu. Podle EU by tak roční spotřeba do konce roku 2019 neměla přesáhnout 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 by se měla snížit na 40 kusů.“ *

igelitové sáčky
Nabyli jsme dojmu, že když dostáváme sáček zdarma skoro ke každému nákupu, nejedná se o nic hodnotného.
Přitom ale výroba plastů rozhodně není levnou záležitostí.
Jak je tedy možné, že se dají plastové sáčky pořídit tak levně? Odpověď zní: dováží se z Asie...

Smutné zprávy

Po celém světě se ročně použije více než 1 miliarda plastových sáčků. To je obrovské číslo - miliarda je tisíc miliónů. Tisíc milionů sáčků – umíte si to množství vůbec představit? Už samotná výroba plastů je velkou zátěží pro životní prostředí (například se při výrobě uvolňuje velké množství CO2) a obsahují také nebezpečné látky. Doba jejich rozkladu se odhaduje (ano, zatím ani řesně nevíme) na 100 až 500 let (v závislosti na druhu plastu). U polystyrenu jsou odhady až na tisíce let, ale rozložit se prý nemusí nikdy... Skoro denně se také objevují zprávy, jak se v těle mořských zvířat či ptáků našlo neuvěřitelné množství plastů, kvůli kterému hynou. A jsou také země, které jsou plasty doslova zaplaveni, například Indie.

„Indové jsou čistotní. To však neplatí tolik o čistotě jejich okolí. V časech, kdy odpad tvořil jen biologický materiál to ještě tak velký problém nebyl. Horší je to nyní, když Indii stejně jako Evropu, doslova zaplavily plasty. Na rozdíl od Evropy však nebyl uspokojivě zaveden a rozšířen sběr a třídění odpadů. V roce 2012 nejvyšší soud Indie prohlásil, že plastové sáčky představují pro budoucí generace Indie větší riziko než atomové zbraně. Existují veterinární studie, během kterých bylo v žaludku krav žijících v okolí silnic nalezeno až 30 kg plastů.“**

příroda zaplavena odpadky
A nemusíme jezdit ani tak daleko. Se stejným problémem se potýká Albánie. Země, mnoho let uzavřená okolním vlivům, což mělo kromě mnoha negativních důsledků pozitivní dopad na uchování přírodního bohatství, byla během několika málo let doslova zaplavena plastovými odpadky.

Bioplasty?

Na rozdíl od klasických plastových sáčků, které se vyrábějí z ropných derivátů s příměsí ethylenu, se „bio plasty“ vyrábějí z mnoha různých materiálů (například z kukuřice, brambor, cukrové řepy, sóji, tabáku či cukrové třtiny) a surovin (lignit, celulóza). Ale v tomto případě je označení bio klamné, neboť suroviny v žádném případě nejsou „organic“ a nebyly kontrolovány či certifikovány v rámci ekologického zemědělství. Určitě jsou ale skvělým krokem od klasických plastů.

Tašky jsou vyrobeny z recyklovaného paíru
„I když vypadám jako obyčejný hnědý papírový sáček, tak rozhodně nejsem.
Nejsem jako má barevná teta igelitka, která byla vyrobena z ropy.
Dokonce nejsem ani jako můj bratranec, který je sice papírový, ale bez určité vrstvy plastu se neobejde.
A můj strejda? Ten zůstal převážně plastový, jen si přidal nálepku „bio“ a cítí se teď hrozně „cool“.

Papírové tašky Tütle

Taška značky Tütle se nám hezky představila a my jí musíme dát za pravdu, rozhodně není obyčejná. Je vyrobena ze 100% recyklovaného neběleného papíru a můžete v ní přenést nákup z obchodu domů. Ale tady její kouzelné funkce teprve začínají. Má velkou nosnost, vytvarované držadlo tak, aby se nákup pohodlně nesl i při delší cestě z obchodu domů, a odolá dešti i větru. V následujícím videu se můžete přesvědčit o tom, že tomu tak skutečně je. Tašku nejdříve zatíží cihlami a poté po ní začínají stříkat hadicí a nakonec ji i vodou naplní. Tím ukazují to, že se taška Tütle hodí nejen k přenesení nákupu v nepříznivém počasí, ale také pro sběr bioodpadu v domácnostech. Na rozdíl od klasických papírových tašek se pod náporem tlejícího bioodpadu jen tak nerozloží...

Nikoli 2 v 1, ale rovnou 3 v 1

Kromě toho, že se tašky Tütle skvěle hodí na nákup a na bioodpad, v mezičase, když už je nákup vybalený, udělá taška radost i vašim dětem. Tašky jsou opatřeny krásným potiskem - stačí vzít pastelky a pustit se do vymalovávání!

Kromě toho, že se tašky Tütle skvěle hodí na nákup a na bioodpad, v mezičase, když už je nákup vybalený, udělá taška radost i vašim dětem.

Věříme, že vaše děti budou vybarvovat rády nebo si sami dopřejete chvilku času na relaxování s pastelkami v ruce a nenecháte naši malou pomocnici Helenku, aby těch několik tisíc tašek vybarvila sama :D

"A pokud byste si mnou ještě nebyli jistí, řeknu vám, proč si mne, tašku Tütle, rozhodně vybrat:

  • Jsem papírová, ne plastová. Suroviny, ze kterých jsem byla vyrobena pocházejí z obnovitelného zdroje, ze dřeva (ne jako plastové tašky, které spotřebovávají neobnovitelnou ropu).
  • Jsem 100% recyklovaná. Většina jiných tašek se vyrábí z nového papíru či v sobě mají velký podíl nového papíru. Já jsem byla zrecyklovaná z použitých papírů a pochopitelně jsem se nenechala vybělit.
  • Šetřím tak přírodu a navíc podporuji výsadbu nových lesů v projektu Plant for the Planet.
  • Jsem speciálně vyrobená. Díky mému speciálnímu papíru jsem mnohem stabilnější, než většina papírových tašek a navíc:
  • Chráním svůj obsah před deštěm. Nepromočím se ani v nejsilnějším dešti a vydržím i nápor tlejícího bioodpadu.
  • Mám dvojité dno. Díky tomu hodně unesu a zvládnu také vlhký a rozkládající se bioodpad.
  • Mám praktické držadlo, které je ploché a bezvadně padne do ruky. Neřeže i přes plně naloženou tašku.
  • Jsem na nákup, na kompost i na hraní – stačí si vzít pastelky nebo fixky.
  • Můj natištěný obrázek je vytvořený pomocí barev „FOOD & Natural Color“. Tyto barvy jsou šetrné k životnímu prostředí, neobsahují rozpouštědla a těžké kovy.
  • Jsem z Německa (česky se teprve začínám učit), takže jsem to k vám do Čech neměla tak daleko a vyhnula jsme se zbytečnému převážení. V Německu jsem byla také kompletně vyrobena a díky mne vzniklo mnoho pracovních míst.
  • Jsem 100% kompostovatelná. Po tom všem co dokážu, zmizím na konci života beze stopy a s pocitem toho, že jsem odešla s grácií a zanechala jsem opravdu velký dojem..."

Tütle papírová taška

Zdroje: tn.nova.cz, reflex.cz, ekolist.cz, * Plastové tašky v obchodech nebudou zdarma, ** Zápisky z cesty po jižní Indii

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Látkové vložky

Látkové vložky jsou dámské hygienické vložky vyrobené z různých textilních materiálů. Po použití je vyperete (v pračce, ne na valše) a použijete znovu. V tomto článku vás s nimi chceme seznámit. Jen s dostatkem informací totiž můžeme posoudit, zda by třeba právě látkové vložky byly vhodným doplňkem menstruační hygieny i pro nás.

Jak zvládnout bolest bez růžové pilulky?

Také patříte mezi osoby, které při sobě nosí neustálou první pomoc v podobě zázračné „růžové pilulky“ a tuto pak přes všechna předsevzetí do sebe lupnete, jakmile se ozve sebemenší bolest? Ano, také já jsem si kdysi „užívala“ pravidelné „růžové dny“.