Kuriozity ze světa kalíšků

Před pěti lety jsme sepsali článek o kuriózním výmyslu ve světě kalíškovém. Za pět let uplyne hodně vody v řece a tak není divu, že můžeme na tento článek volně navázat a přinést několik dalších „zajímavostí“. (A je dost možné, že v budoucnosti dojde k nějaké další aktualizaci). Držte si klobouky, jdeme na to!

Chytrá doba a chytré kalíšky

Co vlastně umí chytrý kalíšek? Chytrý kalíšek měří množství krve v kalíšku a dá vám za pomoci bluetooth vědět, že je potřeba jej vylít. A měl by dokonce umět také vyhodnotit stav menstruační krve. (Celý původní článek o tomto kalíšku zde: Potřebujeme chytřejší kalíšky?)

Projekt prvního chytrého kalíšku Looncup byl představen na crowdfundingové platformě Kickstarter, kde se vybral skoro trojnásobek původně zamýšlené částky a vyrábět se měl začít v roce 2016. Ovšem ani nyní, v roce 2021, jej není možné zakoupit, neboť se kalíšek stále vyvíjí. Na jejich stránkách můžete zadat svůj e-mail v případě zájmu o předobjednávku.

Když srovnáme fotografie návrhu z roku 2015 a současné, je možné vidět určitý progres. Například v původním modelu byla ta „chytrá“ a nezbytná součástka zabudována ve stopce, takže ji nebylo možné odstřihnout a bylo nutné, aby mírně vykukovala ven. Což může být z uživatelského hlediska často ženám nepohodlné. Současná stopka je obyčejná a v případě potřeby je možné ji zastřihnout.

Negativa tohoto kalíšku spatřuji v tom, že kvůli bluetooth a propojení s mobilním telefonem kalíšek do těla vysílá určité vlny. Opravdu chceme něco takového mít umístěné v intimních partiích? Ani životnost kalíšku není zatím dlouhá: původní model bylo potřeba vyměnit po půl roce z důvodu vybití baterie, která je napevno zalitá v silikonu. Na prodloužení životnosti u nových modelů se pracuje. Pořizovací cena kalíšku byla v roce 2015 okolo 1300 Kč, nyní cena kalíšku na webových stránkách výrobce uvedena není.


V tomto videu se můžete podívat na vysvětlení použití Looncupu. Co mne ve videu zaujalo, je zmínka o programu, který by měl poskytnout tento kalíšek ženám, které nemají dostatek finančních prostředků na opakovanou koupi klasických menstruačních pomůcek. Jestli zároveň s kalíškem takové ženě doručí i potřebný chytrý telefon, již ve videu není uvedeno.

Gumové návleky na prsty

I tento výmysl do „kalíškových kuriozit“ patří. Používání menstruačního kalíšku je ekologičtější variantou oproti jednorázovým menstruačním potřebám. A tak si pořizovat gumové návleky na prsty, které po jednom použití zase vyhodím, je opravdu zbytečné.

Obava z toho, že se při použití kalíšku zašpiním je ve většině případů zbytečná. Když kalíšek vytahujete opatrně, nijak se nevylije a dno kalíšku tak zůstává čisté. Pokud by se přece jen stalo, že si prsty trochu zašpiníte od krve, je zde stále možnost opláchnout si je. Menstruační krev totiž není nijak toxická, aby bylo nutné používat rukavice či návleky na prsty. „Naštěstí“ byla v roce 1958 vyvrácená přítomnost jedu mentoxinu v menstruační krvi, což se do té doby bohužel velmi dlouho tradovalo.

Lucy cup

Dalším kalíškem, který své štěstí na Kickstarteru zkoušel, je Lucy Cup. Tento italský kalíšek dokonce vybral pětinásobek původně zamýšlené částky a nyní čeká na svou realizaci. Sám sebe nazývá jako nejlepším a magickým kalíškem – pojďme se tedy podívat, v čem tkví jeho kouzlo. Kalíšek má uzavřenou vrchní část, která se otevře až díky tlaku proudu krve. U tohoto bych se zastavila. I když my ženy máme často pocit, že naše menstruace je silná a jsme skoro jako „průtokáč“, ve skutečnosti tomu tak není. Krev není voda a takového tlaku a proudu nedosahuje. Zůstává tedy otázkou, jestli se tento kalíšek skutečně zvládne otevřít nebo krev bude stékat po jeho okrajích. Zatím se Lucy Cup neprodává, a tak si na zkušenosti z praxe musíme zatím počkat.


Menstruačnímu kalíšku Lucy Cup se určitě musí nechat, že je to moc pěkně barevný kalíšek.
Praxe ukáže, na kolik bude tento kalíšek funkční a praktický.

„Pěkně si ji vykartáčuj!“

A co je tohle za výmysl? Tento kartáček slouží k odstranění přebytečné menstruační krve a dalších zbytků, abyste se i během menstruace mohla cítit čistá a svěží!

Blossom brush

Příspěvek lékařky, která před používáním tohoto kartáčku varovala, se stal doslova přes noc virálním. Pod příspěvek se začaly vyjadřovat také další lékařky, jeden z názorů je například tento: „Za těch 14 let, co jsem gynekoložka, jsem si nikdy nepomyslela, že to, co ženy SKUTEČNĚ potřebují během menstruace, je kartáček, který odstraní přebytečný „odpad“ z vagíny.“

Výrobci tohoto vaginálního kartáčku se po takové smršti negativních komentářů vyjádřili: „Ve společnosti Blossom Brush jsme vyvinuli silikonový kartáček, který jsme s dobrými úmysly přinesli na trh. Použití tohoto kartáčku je bezpečné a od žen, které jej vyzkoušely, jsme měli velmi pozitivní odezvy. Mezi jeho výhody patřilo například to, že se snížil počet dní menstruace a také se snížilo množství používaných tamponů.“ Ovšem po tomto prohlášení a mediálním humbuku smazali všechny příspěvky na svých sociálních sítích.

Historické kuriozity

Dle mého názoru, pohled na začátky menstruačních kalíšků (tehdy ještě menstruačních sáčků) je jedna velká kuriozita. Přečtěte si článek Historie menstruačních kalíšků.

Avšak co v článku nezaznělo, je historka, která se objevila na stránce mum.org: Ve čtyřicátých letech letěl Ernest Hemingway se svou ženou Marthou Gellhorn čínskou leteckou společností a podle všeho (uvedla to Martha Gellhorn ve své knize Travels with Myself and Another) pili gin právě z menstruačního kalíšku. Jestli už tehdy byly nějaké čínské menstruační kalíšky nebo se jednalo o osobní kalíšek Marthy, nám není známo...

Tak kalíškům zdar!

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Potřebujeme chytřejší kalíšky?

Už jste o něm slyšeli? Chytrý kalíšek, který vám díky zabudovanému přístroji pošle zprávu o tom, kdy jej máte vylít.  Ano i kalíšky už povýšily z „normálně chytrých“ na „chytřejší“. Přiznám se, že když jsem si o tomto kalíšku přečetla, vzpomněla jsem si na slova o tom, že se lidé začínají obklopovat chytrými věcmi, jen sami začínají nějak hloupnout…

Zkušenosti s menstruačními kalíšky

Zkušenost často napoví víc než spousty popisných textů. Proto vám přinášíme opravdu velké množství osobních zkušeností od žen, které si koupily menstruační kalíšek. Zkušenosti pochází z naší skupiny na Facebooku a z e-mailů, které nám píšete.