Masturbací proti menstruačním bolestem

Tabu? 90 % účastnic výzkumu by to doporučilo kamarádce! Ať už máte ovulační tlaky, křeče, anebo jste nevrlé vlivem PMS, trocha sebeuspokojení může být tou správnou cestou zpět do pohody. Orgasmus je bezesporu skvělý pocit, ať už ho zažijete během partnerského milostného aktu, nebo při sebepotěšení. Může ale sexuální uspokojení skutečně pomoci s menstruačními bolestmi?

Firma Lunette, výrobce menstruačních kalíšků, provedla spolu s výrobcem erotických pomůcek Womanizer v květnu 2020 globální klinickou studii. Tříměsíční projekt zkoumal masturbaci a její vliv na bolesti provázející menstruaci. Studie byla provedena ve spolupráci s dr. Jonesem, klinickým psychologem a sexuálním terapeutem.

Ženy také masturbují. I během svých dnů...

Cílem studie bylo nejen přispět k pádu jednoho tabu, ale také zjistit, zda orgasmus může pomoci zmírnit menstruační příznaky, a pokud ano, do jaké míry. Během tří měsíců bylo 486 zapojených účastnic požádáno, aby upustily od užívání léků proti bolesti a místo toho masturbovaly. A té činnosti, kdy menstruačním bolestem čelíte masturbací, můžeme říkat třeba menstrubace :-) (#menstrubation).

Může mít orgasmus vliv na menstruační bolesti?

 

K radosti všech (nejen žen ve firmě Lunette), psycholog potvrdil výsledky studie: masturbace může mírnit negativní menstruační příznaky.

  • 37 % účastnic studie uvedlo, že mívaly vždy v první den menses křeče – po třech měsících masturbační magie jejich počet klesl na 25 %
  • Na počátku 27 % účastnic uvedlo, že se před menstruací vždy cítí podrážděně, snadno se rozruší a jsou netrpělivé, ale po tříměsíčním menstrubačním období to uvedlo už jen 14 %.
  • Na začátku 4 z 10 (40 %) respondentek uvedly, že mají vždy první den pocit, že se chtějí schoulit do postele s termoforem nebo si dát horkou koupel. Po třech měsících tuhle potřebu cítila pouze čtvrtina (27 %).
  • 70 % žen uvedlo, že pravidelná masturbace snížila intenzitu menstruačních bolestí (přičemž se zdá, že masturbace má dlouhodobější dopad na intenzitu menstruačních bolestí, i když nejde o vědomý boj s menstruačními bolestmi).
  • 90 % respondentek by doporučilo kamarádce řešit menstruační problémy masturbací.
  • 85 % účastnic výzkumu hodlá i po skončení studie sebepotěšením nadále bojovat proti menstruačním bolestem.

Řečeno upřímnými slovy jedné ze zúčastněných žen: „Nemyslela jsem si, že by masturbace mohla mít tak velký vliv, ale má. Je to šílené.“

Sebepotěšení jako lék na menstruační bolesti

Co způsobuje menstruační bolesti?

Nepohoda během menstruace se může projevit různě, ale nejčastější formou menstruačních bolestí jsou menstruační křeče. Nezřídka jde i o bolest zad, bolestivá prsa a bolesti hlavy, pocity nevolnosti, průjem a celkovou tělesnou nepohodu. Asi drtivá většina žen někdy trpěla nějakou formou premenstruačního syndromu. 15 % žen se setkalo s extrémními menstruačními bolestmi (tento stav se nazývá dysmenorea). U 5–10 % žen jsou obtíže tak významné, že vyhledají lékaře a bolesti jim způsobí pracovní neschopnost...

Příčinou bolestí bývají jednak hormony, jejichž hladiny jsou v období menstruace jiné, další příčinou jsou stahy dělohy, které mohou bránit dostatečnému okysličení v oblasti podbřišku. My, které píšeme tento blog, jsme přesvědčeny o tom, že velkou roli hraje i celková pohoda ženy, postoj k menstruaci jako takové, k vlastnímu ženství, což mohou být i velmi niterná a hluboká témata. Tělo nás určitě nechce trápit, jen nám chce něco říci. Možná nás na chvíli zastavit a přimět nás k odpočinku, přehodnocení priorit. Nenutí nás být tu taky jednou jen pro sebe?

Být v teple pomáhá

Více o premenstruačním syndromu se můžete dočíst v článku Proč nepodceňovat PMS, více o menstruačních bolestech a potřebě být v teple jsme psali v článku Teplo jako lék na bolestivou menstruaci. Fungují bederní pásy i pohankové polštářky.

Hormony štěstí místo prášků na bolest

Teorie menstrubace spočívá v tom, že při potěšení (může jít nejen o sex, ale i o jídlo či tělesný pohyb, sport, cvičení) se uvolňují endorfiny, které příznivě působí proti bolesti. Endorfiny jsou produkovány centrálním nervovým systémem a hypofýzou, žlázou v našem mozku, která prostřednictvím hormonů řídí metabolismus, růst, reprodukci a krevní tlak, kromě mnoha dalších životně důležitých procesů. Sexuální aktivita stimuluje hypofýzu a spouští uvolňování „hormonů štěstí“, jako jsou endorfiny, dopamin, serotonin, oxytocin a acetylcholin.

Endorfiny pomáhají při léčbě bolesti, protože interagují s opiátovými receptory v našem mozku, aby snížily naše vnímání bolesti a zvýšily práh bolesti. Fungují tedy podobně jako léky typu morfinu a kodeinu, takže jsou v podstatě přirozenou úlevou od bolesti těla.

V neposlední řadě sexuální aktivita a vyvrcholení pomohou uvolnit svalovou tkáň dělohy a zlepšit průtok krve do dělohy. Takže místo termoforu můžete sáhnout po vibrátoru!

Praktické menstruační pomůcky výhodou

Jak už bylo řečeno výše, studie menstrubace přinesla prosté zjištění: 90 % účastnic by doporučilo kamarádce řešit menstruační problémy masturbací. Přičemž téměř neuvěřitelných 85 % účastnic výzkumu hodlá i po skončení studie sebepotěšením bojovat proti menstruačním bolestem. Překvapivé – na začátku si určitě leckterá z nich říkala, že masturbace je to poslední, na co má – celá bolavá – chuť…

A než přejdeme k tomu, čím si sebeuspokojení zpříjemnit a oživit a přispět tak k pohodovějšímu prožití svých dnů, asi je namístě položit si praktickou otázku: jak během krvácení masturbovat a zároveň si udržet pocit čistoty? Někomu se “alles natur” jednoduše nelíbí... Jako snadné řešení se nabízí menstruační kalíšek či menstruační houbička. Další inspiraci určitě najdete v našem článku Hygienické pomůcky a sex při menstruaci... i když v našem případě odpadá starost o to, co tomu řekne partner, případně “aby to nepoznal” :-). Za zamyšlení samozřejmě stojí také to, že studie sice zkoumala vliv sebepotěšení na bolestivou menstruaci, ale z výsledků si lze snadno odvodit, že podobně pozitivní efekt budou mít také sexuální hrátky v páru.

Sama, nebo s erotickou pomůckou?

Názory na to, zda používat erotické pomůcky, se různí. Ale každé dle její chuti. Za nás můžeme doporučit japonskou značku Iroha. Vibrátory jsou z jemného silikonového materiálu s povrchem SoftTouch (antistatický povrch - nepřitahuje prach) mají měkké a flexibilní výstupky a jsou opatřené 4 režimy, které mají velmi tichý mód. Přesně u těchto vibrátorů platí, že jsou krásnou a designovou záležitostí. Na konci vibrátoru je velmi měkká část, která se jemně tvaruje podle přítlaku!

Řekněme si to na rovinu: kdo není po zdařilé sólo akci milejším, lepším, šťastnějším člověkem?

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Sexuální pomůcky a sebepotěšení

Jaký máte na erotické pomůcky názor? Používáte je a jsou pro vás příjemnou součástí vašeho sexuálního života nebo je vnímáte jako určitou formu zvrácenosti? Názory a postoje se k erotickým pomůckám různí. V tomto článku se podíváme na to, jak se tyto pomůcky za poslední dobu proměnily, jaké si můžete vybrat a proč může být dobré je používat.

Čtyři sexuální tváře ženy

aneb za co také vděčíme menstruačnímu cyklu

Každá zralá žena (a je jedno, jestli ještě má menstruační cyklus či již prožívá menopauzu nebo má po ní) má v sobě minimálně čtyři v průběhu měsíce střídající se silné sexuální energie, jež se každá projevuje jinými kvalitami. Toto je třeba si uvědomit, vstřebat a tzv. zažít, abychom my ženy mohly naplno rozkvést a využít svůj potenciál, a aby nám muži mohli dát to, co potřebujeme k oboustranné spokojenosti.

Orgasmus během menstruace – tabu nebo nezapomenutelný zážitek?

Je sex, potažmo i třeba „jen“ orgasmus během menstruace tabu? Na tuhle otázku si většinou odpoví každý sám. My bychom vám však dneska rády ukázaly pár argumentů, proč tomu tak vůbec být nemusí. Menstruační kalíšek má v našich argumentech nezastupitelné místo, rozhodně však není tím jediným, co udělá z potěšení „během vašich dnů“ zážitek, který si budete chtít co nejdříve zopakovat.