Menstruace a pitný režim

Pro správné fungování lidského těla je pití dostatečného množství tekutin stěžejní. Kolik je ale dost? A měl by se pitný režim v něčem lišit v době menstruace? V tomto článku najdete také doporučení na to, jaké bylinkové čaje zvolit a proč se kontryhelu raději vyhnout.
 

Správný pitný režim

Říká se, že pít pouze, když mám žízeň, je špatně. A je tomu skutečně tak, žízeň totiž ukazuje, že náš organismus je již částečně dehydratovaný. Je proto důležité pít, ještě když žízeň nemám, a rozložit si pitný režim rovnoměrně v průběhu celého dne. Určitý čas před spaním se doporučuje již nepít. (Na toto se názory různí, ale doporučuje se zhruba dvě hodiny před spaním nepřijímat zvýšené množství tekutin. Pokud dodržujete správný pitný režim v průběhu celého dne, neměly by vás „večerní žízně“ přepadat. Pokud žízeň máte, napijte se pouze pár loků a další den více myslete na správné rozložení příjmu tekutin.)

Lahev od značky Equa

Jaké množství tekutin je tedy dostatečné?

Denně se doporučuje vypít zhruba 2 litry tekutin. Přesnější doporučení zní, že denní příjem tekutin se odvíjí podle naší váhy. Na 1 kg váhy by se mělo vypít 35-40 ml tekutin denně. Ovšem je důležité dodat, že toto množství nemusí nutně pocházet pouze z tekutin. (A i zde se samozřejmě názory lékařů a odborníků na výživu rozcházejí.)

Při vyváženém jídelníčku konzumujeme také dostatečné množství zeleniny a ovoce, a ty jsou tvořené až z 90 % vodou. Také polévky či mléčné nápoje v sobě vodu obsahují a do celkového příjmu tekutin se započítávají. Co se naopak do příjmu tekutin nezapočítává, je alkohol a káva (po jejichž konzumaci je naopak vhodné vypít větší množství vody).

Množství tekutin je rovněž potřeba zvýšit při sportovních aktivitách a v letních měsících, kdy je více horko. Jestli přijímáme dostatek tekutin, můžeme poznat na barvě naší moči – platí, čím tmavší, tím je potřeba množství tekutin zvýšit. Pokud tělu nedodáme dostatečné množství vody, můžeme se cítit také více malátně, unaveně či trpět zvýšenými bolestmi hlavy. Dehydratace bude znát i na vyschlých rtech a povadlé pleti.

Lahev od firmy Equa se skvěle hodí pro podporu pitného režimu

Pitný režim v době menstruace

Dostatečný příjem tekutin je důležitý v průběhu celého měsíce (a celého našeho života!), ale je období u žen, které si v souvislosti s pitným režimem zaslouží zvláštní pozornost, a tím je právě doba menstruace. Mnoho žen to zná: během menstruace jsou oteklé a cítí se nafouklé. Nezoufejte, neděje se to pouze vám a hlavně můžete svému tělu od přebytečné vody napomoci. (Pokud se snažíte zhubnout, je velká pravděpodobnost, že během menstruace váha dolů nepůjde. Pro klid vaší duše doporučujeme vážení během menstruace vynechat a zvážit se zase za pár dní po jejím skončení.)

Během menstruace jsem oteklá a mám nafouklé břicho

Co mi může pomoci? Bude to znít paradoxně, ale právě dostatečný příjem tekutin napomáhá zbavit se přebytečné vody a také dalších odpadních látek z těla. Pít dostatečně během menstruace je tedy důležité dvojnásobně. Nedostatečný pitný režim totiž vede také k větším křečím, bolestem během menstruace a ovlivňuje také trávicí systém. Na zmírnění křečí se doporučuje pít teplé či horké nápoje, které napomáhají uvolnit svaly a zvyšují průtok krve.

Mnoho žen musí první den menstruace častěji na toaletu, neboť se tělo veškeré zadržené tekutiny během premenstruační fáze zbavuje.

Equa lahve pro pitný režim
Dostatečné pití vody v období menstruace pomáhá proti nadýmání, zácpě a plynatosti.

Bylinné čaje

Pokud chceme, aby bylinkové čaje příznivě ovlivnily průběh naší menstruace, doporučujeme začít s pitím zhruba týden před očekávanou menstruací. Byliny je ovšem nutné střídat nebo si vždy dát pauzu alespoň 2 týdny a nepít pouze jeden bylinný čaj nepřetržitě po delší dobu. Doporučit můžeme například speciálně namíchané ženské čajově směsi od českých značek: Čaj pro ženy Nobilis Tilia nebo Ženský čaj Aromatica.

Jaké bylinky během menstruace pomáhají?

Je to například meduňka a heřmánek, ale můžete vyzkoušet i zelený čaj, zázvor či ibišek.

Zelený čaj
Tento čaj pomáhá proti bolestem a křečím a také pomáhá omezit naši touhu po kofeinu (o tom ještě za chvíli). Navíc je nabitý antioxidanty, které mají na naše tělo tak blahodárné účinky!

Heřmánkový čaj
Napomáhá s nepravidelnou menstruací a zmírňuje bolesti a křeče před a během menstruace.

Zázvorový čaj
Zázvor má protizánětlivé účinky, a je proto rovněž výborný proti křečím. Navíc pomáhá snižovat nevolnost. Vyberte si Zázvorový čaj v BIO kvalitě od značky Naturalis.

A co kontryhel?

Kontryhel bývá označován jako „ženská bylinka”, ovšem často je jeho účinek přeceňován. O tomto tématu jsem diskutovala s Gabrielou Tuatti a s MUDr. Lázničkovou*. Samotnou mě nově nabyté informace překvapily. Gabriela se vyjádřila: „Mnoho žen přichází na konzultace s podobnou písničkou: Už nevím, co mám dělat, piju celý měsíc kontryhel a dvacet dní v měsíci špiním, zbytek menstruuji. Mno, tak právě proto! Kontryhel je například při endometrióze opravdu nevhodný. Doporučuji jej pouze v případě, kdy se nechce spustit menstruace nebo je její nástup zdlouhavý apod. Ale nikdy ne mimo periodu, tehdy působí naopak velké potíže.“

MUDr. Lázničková se vyjádřila: „Kontryhel je opravdu znám jako ženská bylinka. Jeho účinek na ženský organismus se nedá popřít. Méně známý je fakt, že ne všechny jeho důsledky musí být pozitivní. Zvláště pak u žen ve fertilním věku (plodném). I když kontryhel nepatří mezi fytoestrogeny, má vliv na hormonální hladiny, zvláště na hladinu estrogenu. Nikdy se však nedá dopředu odhadnout, jaké formy a intenzity tento vliv bude a zda bude žádoucí. Setkáváme se s ženami, které mají krátkou druhou fázi cyklu, zapříčiněnou nedostatečnou hladinou progesteronu. Pokud tyto ženy začnou užívat kontryhel, dochází u nich ke krvácení bez známek ovulace – tedy nejen že jim nepomůže, ale spíše jim uškodí. Také máme zkušenosti, že i u žen, které měly cyklus v pořádku, avšak pouze jej chtěly „zpravidelnit“, se cyklus po užívání extraktu z kontryhele „rozhodil“ – pozdější nástup ovulace, zkrácení délky druhé fáze, u některých až anovulační cykly, intermenstruální krvácení. Proto fertilním ženám čistý kontryhelový čaj nedoporučujeme. Někdy může být kontryhel ve směsi spolu s jinými bylinkami. Opět je to velmi individuální. Někomu to vadit nemusí, ale občas i popíjení takové směsi dle záznamů ze symptotermální metody vede k intermenstruálním krvácením a někdy až k anovulačním cyklům. Pokud tedy má žena například problémy s cykly, nedaří se jí otěhotnět, tak kontryhel nelze doporučit ani v čajové směsi. Vycházíme ze zkušeností, kdy máme možnost se opřít nejen o vnější známky – krvácení, jeho intenzita –, ale především ze záznamů symptotermální metody u našich klientek."

Pokud vás zajímá co dělat, pokud vaše menstruace není v pořádku a jaké další bylinky konzumovat při konkrétních menstruačních potížích, doporučujeme knihu Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, která je nabitá informacemi a dobrými radami.

Co z pitného režimu v době menstruace raději omezit či vynechat úplně:

Mléko a jogurtové nápoje
Konzumace přílišného množství sýrů či mléčných výrobků v době menstruace může způsobit zhoršení křečí či vést k většímu nadýmání, plynatosti či průjmu.

Káva a kofeinové nápoje
Rovněž je doporučeno před a během menstruace vyhnout se většímu množství kofeinu (ten je hojně obsažený také v energetických nápojích). Kofein totiž způsobuje křeče a zadržuje v těle větší množství vody.

Káva, pitný režim a menstruace
Pokud se kávy nedokážete vzdát v žádný den svého cyklu, netrapte se tím,
ale nezapomínejte po ní vypít dostatek čisté vody.

Alkohol
Možná namítnete, že toto je právě váš zaručený pomocník a parťák v době náročného PMS. Pravdou ovšem je, že právě alkohol projevy PMS daleko zhoršuje. Způsobuje také větší bolesti hlavy či prsou. Křeče a bolesti po požití alkoholu trvají mnohem déle. Záleží samozřejmě na množství zkonzumovaného alkoholu, ale zajímavý je například fakt, že pokud se opijete pár dní před začátkem menstruace, bude se tělo s alkoholem déle a hůře vypořádávat.

Myslete na pitný režim

Říká se, že kdo často zapomíná pít, měl by si to aktivně připomínat a mít stále u sebe lahev s vodou. My dodáváme – mějte u sebe krásnou lahev, ze které bude radost pít! Pořiďte si opakovaně použitelnou lahev, která se vám bude líbit a díky níž budete mít přehled, kolik jste toho za den vypila.

LAhve Equa pro správný pitný režim

* MUDr. Ludmila Lázničková - www.cenap.cz a Gabriela Tuatti - http://gabrielatuatti.cz/

Zdroje:
Kniha Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, Veronika Lančaričová
https://www.abetterflorist.com/blog/5-flower-teas-beneficial-period/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4859868/
https://www.elitedaily.com/p/does-drinking-affect-your-period-experts-have-the-answers-youre-looking-for-1828962
https://www.livescience.com/49601-sugary-drinks-early-menstrual-cycle.html
https://www.stob.cz/cs/nezapominejme-pit-desatero-pitneho-rezimu

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jídlo a menstruační cyklus

Zdravý životní styl a odlehčená strava je pro člověka důležitá, ovšem my ženy to máme ještě trošku specifičtější: máme menstruaci. Mnoho žen pár dní před menstruací nabírá až několik kilo navíc oproti své normální váze. Důvod je ten, že v tyto dny tělo může zadržovat více vody, než je obvyklé. Určité potraviny mohou zmírnit bolestivé projevy menstruace či tlumit silnou menstruaci. Přinášíme několik rad a doporučení, jak se můžete před menstruací stravovat.

Bylinky pro zdravé močové cesty

Časté nucení na močení, pálení močové trubice, bolesti, teploty,…neznám ve svém okolí snad nikoho, kdo by se se zánětem močových cest ještě nesetkal. Zánět močových cest je nejčastěji způsoben bakteriemi, které se do močové trubice dostanou z tlustého střeva a v močové trubici jejich nadměrné množství působí problémy. Abychom těmto problémům předešli, je dobré myslet na prevenci a pokud už k zánětu opravdu dojde, je nutné bakterie co nejrychleji vyplavit z těla ven. Jak na to, si řekneme v dalším článku zaměřeném právě na bylinky pro zdravé močové cesty.

Saunování během menstruace

Mnohé z nás jsou milovnice saunovaní, kde můžeme na chvíli zapomenout, jaká je venku zima a vyženeme "mráz z kostí". Možná vás proto napadá otázka: a mohu navštívit saunu, když mám své dny? Na tuto otázku odpoví následující článek.