Menstruační volno v Česku?

Placené menstruační volno, které schválila španělská vláda a čeká na odsouhlasení tamějším parlamentem, rezonuje ve společenské diskusi nejen v Česku. Hlasovaly by české poslankyně pro obdobný návrh, který by mohl zjednodušit život ženám s bolestivou menstruací?

Španělská progresivní "feministická" novela zahrnující i placenou dovolenou pro ženy s bolestivou menstruací, o které jsme psali v tomto článku, přináší jedno pozitivum: o menstruaci se díky tomu otevřeněji hovoří. A to je i to, co vnímají české političky jako přínos španělského návrhu v české kotlině: je potřeba, abychom o menstruaci více mluvili. Návrh samotný v domácím kontextu vnímají jako problematický, respektive zaznívají tytéž obavy jako v samotném Španělsku.

Znevýhodnění žen na trhu práce?

Odbornice se shodují, že zavedení placeného volna navíc pro ženy by je mohlo na trhu práce stigmatizovat - navíc záleží, jakou formou by musely ženy své důvody předkládat nadřízenému. O tom, že by uzákonění menstruačního volna v Česku přineslo pozitiva, české političky pochybují. Spíše se obávají, že by ženy na trhu práce znevýhodnilo, že by je z pracovního trhu vyřazovalo:

  • „Byla bych velmi opatrná s uzákoněním těchto dnů, mohlo by to poškodit pozici žen na trhu práce,“ uvedla poslankyně ODS Zdenka Němečková Crkvenjaš. Volila by spíš řešení formou „sick days“, ty už zaměstnavatelé celkem běžně nabízejí a ženy nezřídka v době bolestivé menstruace využívají.
  • Poslankyně Pirátů Olga Richterová zdůraznila, že takový krok, jako je uzákonění menstruačního volna, by mohl nechtěně přispět k nárůstu bariér pro vstup žen na trh práce, pakliže se nenastaví podmínky správně a férově. „Každý si zaslouží důstojné pracovní podmínky, mezi které bezesporu patří i možnost zůstat doma, pokud se člověk necítí dobře, natož když trpí bolestmi. To platí pro muže i ženy,“ dodala pirátská poslankyně.
  • Poslankyně TOP 09 Martina Lisová se obává, že by případný institut menstruačního volna mohl stigmatizovat ženy a z menstruace udělat něco, co je vyřazuje z pracovního trhu. „Téma je velmi citlivé a naším společným cílem by nemělo být křečovité upozorňování na nevýhody ženství, ale obecně snaha o větší vnímavost zaměstnavatelů i kolegů,“ poznamenala.

Menstruační volno ano nebo ne?
Nejčastějším argumentem proti zavedení menstruačního volna je znevýhodnění žen na trhu práce.

Ženy i muži by hlasovali pro více sick-days

Poslankyně za SPD Klára Maříková si volno kvůli bolestivé menstruaci dokáže představit v podobě zaměstnaneckých bonusů, ale ne zakotvené v legislativě: „Nedokážu si představit, co by se dělo třeba ve zdravotnictví, kde jsou převážně ženské kolektivy. Pokud by mělo periodu několik žen najednou, nevím, co by zaměstnavatel dělal.“

Podle odborové právničky Šárky Homfray problematika volna čerpaného z důvodu bolestivé menstruace vychází i z toho, že český právní řád nemyslí na situaci, kdy člověk může mít náhlou krátce trvající indispozici, jako je migréna, silná alergie nebo právě menstruace. „Podle našeho právního řádu je člověk buďto zdravý, nebo nemocný,“ poznamenala.

„Bolestivá, až nesnesitelná menstruace trápí v první řadě ženy s endometriózou, ale také občas ženy zcela zdravé. Víme, že ženy s endo se mnohdy raději uchylují k malým lžím o nemoci, protože se bojí, že jejich bolestivá menstruace nebude ze strany zaměstnavatele ani společnosti pochopena,“ říkají ženy z projektu Indiánky, který se věnuje osvětě v tématu plodnosti, syndromu polycystických vaječníků, endometriózy a dalších ženských témat, která jsou stále tabuizovaná. "Menstruační volno už tu tedy tak trochu máme v podobě právě sick days, ale ještě nemáme odvahu tomu říkat pravým jménem – nejsem nemocná, ale mám bolestivou menstruaci,“ říká Ann, jedna ze zakladatelek spolku Indiánky.

Na otázku, jak by mohla být v Česku nastavena ideální kritéria pro menstruační volno, Šárka Homfray odpovídá: "Podle mě bychom se nemuseli bavit o menstruačním volnu, ale mohli bychom to řešit opravdu otázkou třeba většího objemu sick-dayů. Buď pro ženy, nebo obecně pro všechny. Druhá část diskuse se vede o tom, jaké situace můžeme zažívat v práci v souvislosti s naším zdravotním stavem, které nejsou na typickou nemocenskou, ale zároveň nám způsobují velký diskomfort a snižují naši produktivitu. Nejúčelnější by bylo tyto dva diskurzivní proudy propojit a bavit se o tom, že celá řada zaměstnanců a zaměstnankyň mívá fyzické problémy, které je v práci velmi obtěžují."

I diskutující na sociálních sítích (a téma zdaleka neoslovilo jen ženy :) ) se ve velké míře shodovali na tom, že "na to jsou přece sick days, kdy dotyčný nemusí kolektivu vyprávět, proč si volno bere". Na druhou stranu, tzv. sick days - tedy placené zdravotní volno, v rámci kterého může zaměstnanec v příslušném rozsahu zůstat z důvodu zdravotní indispozice doma, aniž by musel zaměstnavateli předkládat vyjádření lékaře nebo vystavení potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti - jsou zaměstnaneckým benefitem, který nemá každý.

Sick days jako možnost menstruačního volna
V některých firmách mají zaměstnanci možnost vzít si z důvodu jakékoliv zdravotní indispozice "sick day" - krátké volno.

Co si o tom myslí ženy?

Tento výběr komentářů z internetových diskusí dává nahlédnout, jak by možnost volna z důvodu bolestivé menstruace vnímaly "řadové Češky".

  • Já bych to zamlada dost ocenila. A soukromí mi bylo úplně jedno, stejně jsem o něj přišla ve chvíli, kdy jsem ať už ve škole nebo v práci první den zvracela, kde jsem zrovna byla (i v metru nebo na ulici). Ani nepamatuju, kolikrát mě nakonec vezla sanitka do nemocnice.
  • Mám endometriózu. Rozhodně bych menstruační volno uvítala.
  • To je klasická věc, která se obrátí proti tomu, komu má pomoci.
  • Krása, to bych brala taky. Ale moje tělo se přizpůsobilo a snaží se začít s menstruací o víkendu.
  • BTW kdo zná cyklickou ženu... 4 fáze cyklu... Tak zrovna menses je období zimy/stařeny, bohužel nejméně produktivní období: v tuto chvíli jsme některé tak trochu marné, děláme větší chyby, zmáhá nás únava, cihla na mozku atd. Ale zase kdo ví, tak my to pak můžeme nahradit v dalších fázích.
  • Mít den nebo dva volna na menstruaci je super věc a mohla jsem si vyzkoušet, jaké to je u svého posledního zaměstnavatele. Nejdříve jsem měla pocit, že snad nechce, abychom chodily do práce z nějakého jeho osobního důvodu, protože jsem se mylně domnívala, že s tím má problém. Opak byl pravdou, šéf měl ženu, která se věnovala tématům ženskosti. 🙂 Mít možnost nejít do práce, lehnout si do postele a jen odpočívat, bylo super. Bylo mi kladeno na srdce "nic nedělej" a tak jsem to zkoušela. Jen ležet, jíst, pít, číst, spát, koukat na film. Zamilovala jsem si to. Ta energie, která do mne vstoupila během dalších dnů byla naprosto úžasná. Dočerpají se všechny vytřískané energetické zásobárny a budete se cítit dokonale. Vyzkoušejte si to, opravdu to vřele doporučuji.

Každý krok k detabuizaci menstruace se cení

Britská novinářka Alona Ferber ve svém komentáři Give women menstrual leave so we can stop pretending periods don’t exist (Dejte ženám menstruační volno, abychom mohli přestat předstírat, že menstruace neexistuje) pro The New Statesman píše, že takové menstruační volno jako ve Španělsku (nárok na 3 dny měsíčně, s lékařským potvrzením, a na 5 dní v extrémních případech) by mohlo platit naprosto všude. Ženy jsou z jejího pohledu ve stále ještě mužské společnosti pod velkým tlakem, aby se o těch "otravných a nevkusných věcech" - tedy o menstruaci - nemluvilo. Stejně jako jsme navyklí dělat, že menstruace neexistuje, je podle ní naše společnost slepá k ženám, které řeší menopauzu. Přitom podle British Menopause Society 75 % žen se v tomto životním období potýká s návaly horka, úzkostí, depresí a nespavostí. Případné menstruační volno vnímá jako možný krok na cestě zrovnoprávnění pohlaví a detabuizace menstruace, přičemž britskou společnost čeká ještě dlouhá cesta k tomu, aby bylo prolomeno ticho - ticho ohledně bolestivé menstruace i třeba menstruační chudoby, menopauzy a dalších témat.

Na tom se shoduje s českou odborovou právničkou Šárkou Homfray: "Španělský návrh můžeme vnímat v kontextu celé širší společenské debaty o detabuizaci menstruace a jako takový ho lze jistě vnímat jako vítaný příspěvek k debatě o tom, že menstruace je normální součástí lidského života, ale zároveň může být i problematická, velmi bolestivá anebo nepříjemná," shrnula pro DVTV.

Zdroj: iDnes, blog.givt.cz, DVTV.cz, epravo.cz, newstatesman.com

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Hygienické potřeby zdarma?

Ve Skotsku budou rozdávat menstruační potřeby zdarma! Už na jaře toto téma rozvířilo i české mediální vody a teď na podzim se téma vrací v plné síle, protože příslušný zákon 24. 11. jednomyslně schválil místní parlament. A náš premiér žádá ministryni financí, aby našla řešení, jak hygienické pomůcky poskytnout zdarma alespoň těm příjmově nejslabším.

Vysoká daň u menstruačních potřeb?

Skotský parlament nedávno uvolnil 5,2 milionu liber pro střední i vysoké školy, aby svým studentkám zajistil bezplatné menstruační hygienické pomůcky. Jak je to v jiných zemích a jak se tímto můžeme inspirovat my, české ženy?

Radost ekologů a zlost feministek: Konec tamponů s plastovým aplikátorem v Mexico City

V Mexico City vstoupil loni v platnost zákaz jednorázových plastů, včetně tamponů s plastovým aplikátorem. Ekologové jásali, aktivistky v oblasti menstruační osvěty nadšené nebyly. Omezenější přístup k jednorázovým menstruačním potřebám viděly jako další diskriminaci menstruujících žen. Rok se s rokem sešel a v Mexiku jsou od letoška menstruační hygienické potřeby osvobozeny od daně. Boj s menstruační chudobou a osvěta k udržitelnosti tím ale nekončí.