Menstruační kalíšek Mooncup

Kalíšek Mooncup se vyrábí v Anglii od roku 2002. Je to jeden z prvních kalíšků na trhu vyrobený z lékařského silikonu. Jeho výroba a samozřejmě i sám výrobek je ekologický a firma Mooncup Ltd. za to získala řadu významných ocenění a certifikátů.

Kalíšek Mooncup má ve spodní části z vnějšku rýhy, které umožňují snadnější uchopení a vyjmutí kalíšku. Oproti některým jiným kalíškům má kalíšek Mooncup větší horní okraj a lépe tak drží tvar při vyjímání a také se snadněji rozvine při zavádění. Na straně kalíšku jsou objemové rysky, pokud tedy chcete, víte jak silná je vaše menstruace.

Mooncup se vyrábí ve dvou různých velikostech:

Velikost Mooncup A (after) je doporučena ženám, které již prodělaly porod vaginální cestou a také pro všechny ženy po třicítce. Má průměr 46 mm a délku 50 mm. Objem kalíšku je 19 ml.

Velikost Mooncup B (before) je doporučena ženám, které ještě nerodily, nebo které prodělaly porod císařským řezem a je jim pod 30 let. Má průměr 43 mm a délku 50 mm. Objem kalíšku je 17 ml.

Mooncup je zakončen 21 mm dlouhou stopkou, za kterou lze kalíšek vytáhnout. Stopku si můžete zastřihnout na vám vyhovující délku.

Menstruační kalíšek Mooncup - velikost A a B

Mnoho žen po třicítce potřebuje větší velikost kalíšku i pokud ještě nerodily. S věkem se totiž snižuje napětí vaginálních svalů a kalíšek menší velikosti pak nemusí dobře těsnit (protéká). Některé sporty a aktivity jako například jóga, pilates nebo tanec udržují vaginální svaly pevné. Pokud se některé z těchto aktivit velmi intenzivně věnujete, vezměte to v úvahu při výběru velikosti kalíšku.

Mooncup B je vhodný pro ženy ve věku kolem 25let, které si nejsou jisty výběrem velikosti a typu kalíšku. Mooncup B je kalíšek "ani malý, ani velký" a mnoho mladých žen ho používá i po porodu.

Podívejte se na Mooncup video "Jak kalíšek používat" na YouTube (krátké video s komentářem a titulky v angličtině).

V čem se Mooncup liší od ostatních kalíšků?

Firma Mooncup Ltd. garantuje, že výroba menstruačního kalíšku Mooncup je maximálně šetrná k životnímu prostředí. Továrna běží na elektřinu z obnovitelných zdrojů, bavlněný pytlík, do kterého je kalíšek balený, je ze 100% biobavlny. Firma Mooncup Ltd. za toto získala několik ocenění a certifikátů. Od roku 2004 má certifikát od Vegan Society a Vegetarian Society. V roce 2007 získala ‘Best Buy’ status od Ethical Consumer magazine, kdy je hodnoceno více než 20 ekologických a etických kritérií. Mooncup je zařazen mezi nejlepší výrobky v The Good Shopping Guide a v roce 2007 byl oceněn ve Women in Ethical Business Award.

Ačkoliv menstruační kalíšky nejsou zdravotnickou pomůckou, má Mooncup certifikaci ISO 13485:2003 a ČSN EN ISO 13485:2012. Jde o mezinárodně uznávaný standard pro návrh a výrobu zdravotnických prostředků.

Certifikace menstruačního kalíšku Mooncup

POZOR! Původní kalíšky Mooncup byly o něco tužší než kalíšky vyráběné dnes a silicon byl zabarvený do žluta. Protože životnost kalíšku je až 15 let, mnoho žen je stále používá. Jejich příspěvky v diskuzích ale nejsou aktuální k současnému provedení kalíšku Mooncup.

Kalíšek Mooncup vám pošleme společně se sáčkem ze 100% biobavlny na úschovu kalíšku, papírovou krabičkou a návodem v češtině. Prosím, zvažte předem dobře, kterou velikost si objednáte, z hygienických důvodů není možné již použité kalíšky vyměňovat.

Kalíšek Mooncup se vyrábí pouze v čiré variantě, protože ve firmě Mooncup Ltd. panuje názor, že barevné kalíšky nejsou o nic lepší než čiré a z ekologického hlediska je lépe zůstat u výroby jednoho - čirého - typu kalíšku.

Menstruační kalíšky Mooncup - velikost A a B

Mooncup – safer, greener, cheaper

Chcete si tento menstruační kalíšek hned objednat? Mooncup v e-shopu Maluna.cz

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Menstruační kalíšek Mooncup versus Lunette

Vybíráte menstruační kalíšek a nevíte, kterou si vybrat značku? Jaké jsou výhody a nevýhody? Alča popisuje svoje zkušenosti s menstruačním kalíškem Mooncup a Lunette. Přečtěte si recenzi a rozhodování může být jednodušší.