“Antikoncepční aplikace” Natural Cycles

Po vyzkoušení snad všech ostatních druhů antikoncepce jsem po několika letech hledání našla tu, která mi vyhovuje. Není tak úplně nová ani není zdarma a jste to vy, kdo může ovlivnit nakolik bude spolehlivá...

Připadá vám to jako naprostá hloupost, aby vás aplikace v telefonu mohla ochránit před otěhotněním? Měla jsem z toho naprosto stejný pocit. Všechno je ale jinak. Než tento článek zavřete, dejte mi šanci vám říct základní informace o aplikaci Natural Cycles a také moje subjektivní poznatky po třičtvrtě roce používání.

Aplikace Natural Cycles

Pojďme se podívat na fakta (čerpám z oficiálních stránek www.naturalcycles.com).

 • Aplikace byla vytvořena úspěšnou švédskou fyzičkou Elina Berglund Scherwitzl (v roce 2012 byla ve výzkumném týmu organizace CERN, který získal Nobelovu cenu). Společně s manželem Raoul Scherwitzl vytvořili algoritmus na vyhledávání plodných dnů. Původně měl sloužit pouze pro jejich soukromé účely.
 • Je to jediná certifikovaná aplikace k zabránění početí. V Evropě získala označení lékařské zařízení. Certifikace platí pouze pro evropu, dostupná je však celosvětově.
 • Můžete si vybrat ze dvou režimů, buď se před otěhotněním chráníte nebo ho naopak plánujete.
 • Metoda je podložena několika klinickými výzkumy. Nejrozsáhlejší z nich zahrnoval více než 22 000 žen s průměrným věkem 29 let. Dohromady bylo vyhodnoceno více než 224 000 menstruačních cyklů. Je to nejrozsáhlejší studie přirozené antikoncepce vůbec.
 • Aplikaci používá 800 tisíc žen ve více než 200 zemích světa. Hodnocení aplikace na Play store je 4,6/5.
 • Můžete si vybrat z měsíčního předplatného, které stojí 6.99 £ (cca 200Kč) nebo z ročního za 59.99£ (cca 1720Kč) ke kterému vám zdarma přijde bazální teploměr. Aplikaci můžete nejprve na měsíc vyzkoušet zdarma.

Spolehlivost aplikace Natural Cycles

Spolehlivost této metody se stejně jako u všech metod udává pomocí Pearl indexu. Zde se rozlišuje tzv. “Perfect use”, čili bezchybné používání (měřeno správně, správným teploměrem, používání ochrany v plodné dny), kdy selže metoda samotná (např. špatně vyhodnotí vaše plodné dny) nebo selže jiná ochrana používaná v plodné dny, v tomto případě je Pearl Index 1.

Pro “Typical use”, čili běžné používání (jakákoliv chyba ze strany aplikace nebo uživatele) je to 6.8.

Účinnost je tedy 99% pro perfektní používání a 93% pro běžné používání. Aplikace sama sebe řadí mezi vysoce spolehlivé metody antikoncepce na totožné úrovni jako je antikoncepce hormonální.

Tabulka: srovnání účinnosti perfektní / běžné používání u různých druhů antikoncepce

Metoda antikoncepce Perfektní používání Běžné používání
Nitroděložní tělísko > 99% *
Kombinovaná hormonální antikoncepce > 99% 91%
Natural Cycles App  99% 93%
Kondom 98% 82%

* Uživatelka nemůže snížit účinnost nitroděložního tělíska.
Zdroj informací www.nhs.uk.

Natural Cycles aplikace v praxi

Něco málo o menstruačním cyklu

Menstruační cyklus ovlivňuje několik hormonů, které zároveň ovlivňují bazální teplotu. Základem Natural Cycles je sledování bazální teploty a tím dle algoritmu bezpečně označit den ovulace. Aplikaci můžete podpořit ovulačním testem v době, kdy vás sama vyzve. Není to však nutné. Výplavení luteinizačního hormonu totiž neznamená nutně ovulaci, ale to, že se tělo ovulovat snaží.

Fáze předovulační tzv. folikularní

Luteinizační hormon a progesteron si drží nízké hladiny. Hladina estrogenu postupně stoupá. Ve vaječníku dozrávají vajíčka a roste děložní sliznice. Bazální teplota je v tuto dobu nízká, průměrně 36.2°C.

Ovulace

Luteinizační hormon prudce stoupne (přibližně 48h před ovulací) a následně prudce klesne. Estrogen dosahuje svého maxima a klesá zatímco vládu přebírá progesteron, který je na vzestupu. V tuto dobu se nejzralejší vajíčko uvolní a po dobu dalších 24 hodin může být oplodněno. Někdy se může i u zdravé ženy objevit cyklus, kdy k ovulaci nedojde. Někdy se mohou objevit ovulace dvě, druhá, ale následuje do 24hodin po první.

Poovulační tzv. luteální fáze

Teplota stoupne a drží se nahoře až do menstruace (průměrně 36. 56).Pokud nedojde k oplodnění, tak estrogen a progesteron postupně klesají a s nimi i teplota.

Plodné období “fertile window”

Natural Cycles vychází z toho, že jsme plodné šest dní během jednoho cyklu. Maximální délka života spermií je pět dní a délka života vajíčka je maximálně 24hodin. Aplikaci však bude pár měsíců trvat než pozná váš cyklus, a tak počítejte s tím, že prvních pár cyklů budete mít mnoho červených dní. Může to být na začátku velice frustrující. Co nejvíce měřte, testujte a vydržte. Výsledky se dostaví. Zhruba po pěti měsících pravidelného měření mám “povoleno” 60% zelených dní. Po pravidelném měření můžete dosáhnout pouze na osm červených plodných dní v cyklu.

Jak s Natural Cycles začít? Jediné co potřebujete je bazální teploměr.

Jak s Natural Cycles začít

Jediné co potřebujete je bazální teploměr (liší se tím, že měří na dvě desetinná místa), samotnou aplikaci a připojení k internetu. Pokud nejste zvyklá si bazální teplotu ráno měřit chvilku potrvá než si na novou rutinu zvyknete. Po několika měsících vám bude připadat nezvyklé se ráno nezměřit. Osobně nechávám teploměr položený na telefonu, a tak teploměr nahmatám hned při vypínání budíku.

Jak správně měřit

 • Změřit teplotu je nutné ihned po probuzení předtím než vstanete z postele.
 • Měřit můžete v ústech, pochvě nebo konečníku. Je nutné měřit na stejném místě.
 • Teploměr vložíte pod jazyk a zmáčkněte ON, teploměr vás po cca minutě pipáním upozorní, že je teplota změřená.
 • Měřit by jste měli po zhruba stejně dlouhém spánku přibližně ve stejnou dobu +/- 2 hodiny.
 • Je nutné spát v kuse alespoň 4 hodiny.
 • Doporučené je měřit 5x do týdne. Měření o víkendu tedy můžete přeskočit.

Kdy neměřit:

 • Při nemoci
 • Výrazně delší či kratší spánek
 • Po větším množství požitého alkoholu (více jak dvě sklenky vína)
 • Pokud jste již vstala nebo po probuzení znova usnula

Je nutné pamatovat, že některé léky mohou vaší teplotu ovlivnit (například antibiotika nebo léky na bolest).

Kojení, práce na směny, cestování

Je doporučeno začít znovu měřit po pěti měsících od porodu. Při kojení a péči o dítě by měření mělo proběhnout po nejdelší periodě spánku během noci. Teplotu do aplikace není nutné zaznamenat ihned, teploměr teplotu znovu na cca 2 vteřiny zobrazí při dalším zapnutí.

Natural Cycles můžete používat i pokud pracujete na směny. Pokud se jedná o jednu nebo dvě noční, tak měření jednoduše přeskočíte. Pokud je nočních směn více můžete měřit teplotu po denním spánku po noční. Je však nutné přeskočit měření po první noční směně a počkat až se tělo přizpůsobí. To samé při přechodu zpět.

Pokud při cestování měníte časová pásma je potřeba přeskočit měření dokud se kvalitně nevyspíte v noci v novém prostředí.

Výhody

 • Naprosto přirozená forma antikoncepce bez vedlejších účinků.
 • Velice vysoká spolehlivost při správném používání.
 • Porozumění, co se děje během měsíce s vaším tělem.
 • Pokud se situace změní a vy by jste chtěla otěhotnět, můžete tak učinit ze dne na den. Díky tomu, že aplikace bude znát váš cyklus, máte vysokou šanci na brzký úspěch.

Nevýhody

 • Nutnost užít další metodu antikoncepce v plodné dny nebo se sexu zdržet.( Doporučen je kondom, přerušovaný pohlavní sex sem nepatří!!!!)
 • Spolupráce uživatelky - je nutné teplotu správně měřit.
 • Nutnost připojení k internetu (výsledky můžete do aplikace dodat dodatečně).
 • Nutnost alespoň základní znalost některého ze světových jazyků. Aplikace ani internetové stránky nejsou v čestině.

Cena

Kam zařadit cenu nechám na vás. Pokud investujete do ročního předplatného, tak cena za měsíc vychází zhruba na 140Kč, což si myslím, že není moc. Na druhou stranu je třeba připočíst i cenu kondomů, které použijete v plodné dny.

Co všechno aplikace umí

Aplikace já velice přehledná a má intuitivní ovládání. Každé ráno kromě teploty zadáváte:

 • Měřená teplota je “normal” nebo “deviating” čili odchýlená, pokud jste například spali déle nebo berete léky, které mohou ovlivnit tělesnou teplotu. Aplikace pak tuto teplotu nebude brát v potaz, měřit tak vlastně nemusíte.
 • Spotting “špinění” nebo menstruace. (Jako menstruace je myšleno pouze čerstvá rudá krev).
 • Pozitivní nebo negativní LH (ovulační) test (není nutné provádět).
 • Sex s ochranou nebo bez ochrany (není nutné, ale velice užitečné).
 • V dolní části je místo na poznámku, například můžete zaznamenat PMS nebo poznámku ke spánku.

Všechny informace lze změnit zpětně.

Aplikace Natural Cycles já velice přehledná a má intuitivní ovládání.

Aplikace z vašich zadaných dát vytvoří přehledný graf a předpoví, kdy budete mít plodný a neplodný den. Jedná se ale pouze o předpověď, která se mění, je nutné nebrat jí jako definitivní! Vaše plodnost pro konkrétní den je zobrazena na první stránce po otevření aplikace.

Pod záložkou statistiky se dozvíte jak dlouhý je váš cyklus, jak moc je pravidelný/nepravidelný a ve který den máte obvykle ovulaci.

Dále je vidět, jak dlouhé jsou jednotlivé fáze vašeho cyklu, jak často měříte apod. Od aplikace budete také dostávat zprávy. Můžou vás varovat před nadcházejícími plodnými dny, upozorňovat, že měříte nedostatečně nebo poskytovat různé související rady.

V aplikaci Natural Cycles je vidět, jak dlouhé jsou jednotlivé fáze vašeho cyklu, jak často měříte apod.

Aplikace má také svůj systém odměňování podle toho, jak dlouho ji používáte a jak aktivně. Můžete potom svým kamarádkám poskytnout slevu na aplikaci až 30%. Pokud dosáhnete vrcholu na tomto žebříčku odměňování, budete mít aplikaci doživotně zdarma - hádám, že to několik let trvá a nutná je také vaše propagace aplikace. Vybráni budete samotnou společností.

Těhotenství

Pokud vaše teplota na konci cyklů neklesá a nedostaví se menstruace, aplikace vám doporučí udělat si těhotenský test. Můžete tak naprosto přesně určit, kdy k početí došlo. Doporučuje se první tři měsíce těhotenství pokračovat v měření, v některých případech tak můžete zachytit riziko potratu. Od doby, kdy potvrdíte těhotenství, začne aplikace odpočítávat dny do porodu a bude vám zobrazovat v jakém týdnu těhotenství se nacházíte.

Skandál s nechtěnými těhotenstvími ve Švédsku

Na začátku roku 2018 se objevili zprávy o tom, že 37 žen ve Švédsku otěhotnělo při používání Natural Cycles. Společnost se brání tím, že 37 těhotenství zapadá do Pearl Indexu 7 při běžném používá, který uvádějí. Vyšetřování dále pokračuje.

Moje zkušenost a závěr

Aplikaci jsem začala používat minulé léto. Docela dlouhou dobu mi trvalo, než jsem si na ranní měření zvykla a některé měsíce jsem měřit kvůli cestování úplně přestala.

Bohužel musím uvést i negativní zkušenost, kdy mi aplikace “dávala” zelené dny až do devátého dne cyklu. Ovulovala jsem ten měsíc den třináctý (dva předchozí a zároveň první zaznamenané cykly to bylo až den devatenáctý a dvacátý), bylo by tedy velice riskantní mít nechráněný sex až do devátého dne. Naštěstí jsem byla podezřívavá a aplikací jsem to nevěřila. Jsem od té doby velice obezřetná na zelené dny před potvrzenou ovulací. Po potvrzené ovulaci nemám důvod aplikaci zelené dny nevěřit, zvýšené teploty totiž sami vidíte a máte tak důkaz před sebou.

Pokud již metodou přirozené antikoncepce používáte, aplikace je pro vás pravděpodobně zbytečná.

Možná se to bude znát jako hodně kritiky, když jsem na začátku prohlásila, že je to nejlepší antikoncepce, jakou jsem kdy měla. Hodnota toho, že je to varianta nehormonální, má pro mě však nedocenitelnou hodnotu. Moc dobře si pamatuji, co se mnou dělaly všechny ty umělé hormony, tělíska a jiné. Změřit si jednou za den teplotu a někdy použít kondom je pro mě oproti tomu všemu neprosto zanedbatelné. Jako přijemnou přidanou hodnotu beru informace, které mi aplikace o mém těle nabízí.

Hodně štěstí při výběru antikoncepce!

Autorkou článku je Nikola Cejnarová

"Nejsem odborník ani nejsem zástupce Natural Cycles. Pokud byste však měli dotazy, neváhejte mne kontaktovat na cejnarova.n@gmail.com, pokud budu moct, ráda poradím."

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

iFertracker - monitor plodných dnů

Znáte symptotermální metodu, ale přijde vám jako začátečnici obtížná, a proto raději stále setrváváte u jiného způsobu antikoncepce? Ráda byste vyhodnocovala vaše plodné a neplodné dny, ale stále moc nevíte jak na to? Kamarádíte se spíše s moderními aplikacemi a chtěla byste pomůcku, která by fungovala a vyhodnocovala vše automatičtěji a bez vašeho úsilí? Pokud jste alespoň jednou – nebo rovnou třikrát odpověděla ano, máme pro vás skvělou zprávu. Už i na českém trhu si můžete pořídit iFetracker. O co se jedná, vám více přiblíží tento článek.

Menstruační cyklus - znáte jej dobře?

Menstruační cyklus není jen o krvácení! Je to komplexní a velmi dobře „seřízený“ proces dějů, které se u zralé a zdravé ženy každý měsíc opakují za účelem přípravy těla na rozmnožení. Během jednotlivých fází menstruačního cyklu dochází ke změnám nejen v pohlavních orgánech ženy, ale také na úrovni její psychiky a emotivního vnímání a potřeb.

Menstruační kalendář

Patříte k ženám, které přesně vědí, kdy jim začne menstruace nebo to víte pouze přibližně? Zaznamenáváte si do kalendáře očekávaný den menstruace nebo si píšete podrobnosti z celého menstruačního cyklu? Používáte k tomu klasický diář nebo snad moderní aplikaci? Všechny zmíněné varianty si rozebereme v následujícím článku.