Patříte k ženám, které přesně vědí, kdy jim začne menstruace nebo to víte pouze přibližně? Zaznamenáváte si do kalendáře očekávaný den menstruace nebo si píšete podrobnosti z celého menstruačního cyklu? Používáte k tomu klasický diář nebo snad moderní aplikaci? Všechny zmíněné varianty si rozebereme v následujícím článku.
Klasický kalendář nebo diář?
Ženy se svým cyklem a menstruací pracují různě – některé si pouze zaznamenávají začátek očekávané menstruace pomocí nějaké své speciální značky. Píší si velké písmeno M, kroužkují datum či malují kapičku – fantazii se meze nekladou a každá žena to dělá jinak. Možná u této varianty končíte a nic víc neřešíte. Možná ale patříte mezi ženy, které pečlivěji sledují a zaznamenávají také průběh samotné menstruace: jak je každý den silná, jak dlouho trvá, kolik krve odešlo (toto můžete s přesností sledovat pouze s menstruačním kalíškem) a podobně.
Mobilní aplikace
Kromě klasických kalendářů můžete v dnešní moderní době plné technických vymožeností, využít některou z mobilních aplikací. Tyto aplikace ženě pomáhají sledovat průběh menstruace a některé z nich vyhodnocují také plodné a neplodné dny (do takové tabulky zaznamenáváte bazální teplotu podle symptotermální metody). A jakou aplikaci si vybrat? Aplikací pro sledování menstruačního cyklu je opravdu mnoho, osobně jsem nejlepší hodnocení slyšela na tyto: Clue, Ovuview, Woman log, Menstruační kalendář.
Samostatné tabulky pro zaznamenávání symptotermální metody
Kromě průběhu menstruace můžete také sledovat své plodné a neplodné dny za pomoci symptotermální metody. Při této metodě měříte bazální teplotu, vyhodnocujete konzistenci hlenu či vzdálenost a tuhost děložního čípku. Více informací o této metodě si můžete přečíst v článku Přirozená antikoncepce.
Pro měření a zaznamenávání existují speciální tabulky k tomu určené.
Poznámka: pro vyhodnocení plodných a neplodných dní se dá také použít speciální počítač k tomu určený (například cyclotest). Sledovat svůj menstruační cyklus a vyhodnocovat plodné a neplodné dny ale můžete i tehdy, když se zrovna nechystáte otěhotnět. Takové záznamy mohou sloužit pro ochranu před nechtěným početím a také díky nim poznáváte rytmy svého těla a lépe rozumíte tomu, jak vaše tělo funguje.
Menstruační kalendář podle Mirandy Gray
Miranda Gray je autorka několika velmi úspěšných knížek o menstruaci (nám v České republice jsou nejvíce známé její knihy Rudý měsíc a Cyklická žena). V její knize jsem poprvé viděla koncept zaznamenávání si jednotlivých fází do kruhu. Více vynesla na povrch také to, že my ženy jsme cyklické, a že naše chování a projevy se v průběhu celého měsíce mění.
Miranda doporučuje sledovat a zapisovat si různé údaje: jak se cítíte po fyzické stránce a jak po psychické, jakou máte hladinu energie, jaké myšlenky vás napadají, jsou nějaké činnosti, kterým jste se v dané fázi chtěla věnovat a které vám šly obzvlášť dobře? A jak jste to měla se sexualitou - byly některé dny, kdy jste měla na milování velkou chuť (případně naopak)? Jaké sny se vám zdály - tohle všechno si můžete poznamenat.
Tip: Kruhový kalendář si můžete zdarma stáhnout také na stránkách Dominiky Špačkové - Kalendář cyklů.
Vše v jednom aneb menstruační diář Lunář
Lunář v sobě propojuje několik výše zmíněných kalendářů: klasický kalendář, menstruační kruhový kalendář, ale také kalendář pro zaznamenávání symptotermální metody.
Lunář:
- Je kruhový diář pro všechny ženy.
- Je určený pro všechny ženy, které chtějí sladit plánování aktivit a povinností se svým měsíčním cyklem.
- Pro všechny ženy, které chtějí pomocí diáře rozvíjet svou ženskou podstatu a využívat ji v životě.
- Má krásný pevný a elegantní obal, doplněný o ilustrovaný obsah.
Jak Lunář vypadá?
Každý měsíc má svou dvoustránku. Vlevo je dostatečný prostor na vlastní poznámky, můžete si zde psát rozvrhy kroužků dětí nebo vlastní inspirace a vhledy, které vás daný měsíc napadly.
Vpravo je měsíční kruh, ve kterém je zaznačeno datum, den, všechny volné dny a svátky, fáze měsíce, slunovraty a změny času. Do vnějšího kruhu si pomocí barviček můžete vyznačit fáze svého cyklu (fáze Panny, Matky, Čarodějky a Vědmy) a pod to si poznamenat projevy, které fázi daný měsíc provázely. Takový záznam vám pomůže snadněji se v sobě zorientovat a lépe vše pochopit, pokud se tyto projevy budou další měsíc opakovat. Jednotlivé kolonky můžete používat tímto způsobem nebo do nich můžete zapisovat klasické denní plánování.
V Lunáři jsou pro rychlejší orientaci a přehlednost rozepsané kvality všech čtyř fází menstruačního cyklu. Na konci Lunáře jsou připravené také tabulky pro zaznamenávání symptotermální metody. Autorka diáře Linda Nollová dodává:
„ST metodu přikládám proto, abyste mohla využít dokonale výhod svého proměňujícího se cyklu a zároveň mít pod kontrolou svou plodnost (ať už chcete otěhotnět či naopak ne). Nebo si touto metodou čas od času jen chcete ověřit a posílit svou intuici ve smyslu, kdy máte v cyklu ovulaci, tedy fázi Matky.
Základem je přehled v každém měsíci o tom, v jaké fázi kalendářního měsíce jste, a také to, v jaké fázi svého cyklu jste. Podle toho si můžete plánovat povinnosti a aktivity, orientovat se a poznávat své čtyři tváře, ladit se vzájemně v partnerství či předcházet nedorozuměním. Celý Lunář včetně desek je určen k dotvoření tak, aby byl co nejvíce váš!"
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!