ORGANYC - nepřekonatelné výhody bio bavlny

Rozšířili jsme naši nabídku o další značku jednorázových pomůcek z bio bavlny. Organyc. Možná se ptáte, jestli je skutečně tak velký rozdíl v klasických jednorázových pomůckách a těch z bavlny. Ano, je, a to velký. Komu tato krátká odpověď nestačí, může se více dozvědět v následujícím článku.

Podle internetového dotazníku provedeného v roce 2009 si 90 % dotázaných žen myslelo, že konvenční tampony se vyrábějí pouze z bavlny. V případě vložek to bylo 69 % žen.* To je ale bohužel velký omyl…

Složení klasických pomůcek versus těch z bio bavlny

A jak to tedy se složením je? Úplně přesné složení klasických jednorázových pomůcek bohužel neznáme, neboť si výrobci vydobyli možnost přesné složení neuvádět. Zahraniční zpravodajský zdroj Nowthis napsal, že nové studie o jednorázových pomůckách ukázaly, že 85 % z nich bylo pozitivně testováno na glyfosát. Glyfosát je herbicid, který je účinnou látkou například v Roundupu. Tato látka se používá k postřiku konvenčně pěstované bavlny, a jak již bylo prokázáno, způsobuje mnohá onemocnění. K tomuto tématu doporučuji článek od PharmDr. Margit Slimákové Jak Roundup ohrožuje zdraví?.

Vložky

Klasické vložky jsou vyráběné z buničiny, která je bělena chlorem. Uvnitř je speciální směs absorpčních gelů, díky níž vložka udrží větší množství krve. Jádro je pokryté vatovanou bavlnou a spodní část tvoří nepropustná fólie opatřena lepicím proužkem. Většina „moderních“ vložek je parfemovaných.

Uvedli jsme, že většina vložek se bělí. Proč? Rozumný důvod neexistuje, na funkčnost vložky to opravdu nemá žádný vliv. Jedná se pouze o estetické hledisko. Možná zkrátka potřebujeme vložky „bělejší než bílé“. Mít bílé vložky, na tom by nebylo nic špatného, kdyby toto bělení také nepoškozovalo zdraví. Pro bělení se totiž používá chlor, při kterém jako vedlejší produkty vznikají dioxiny a právě ony způsobují řadu zdravotních problémů: hormonální poruchy, ohrožují reprodukci a narušují imunitní systém a ano, bohužel některé podporují dokonce i vznik rakoviny. V přírodě dioxiny vydrží dlouhou dobu a ve vodě se nejsou schopné rozložit.

Tampony

Většina tamponů se vyrábí ze směsi viskózy a bavlny. Viskóza (rayon) je celulózové vlákno. Výrobci často z důvodu propagace uvádějí, že tampony jsou vyrobené z hedvábí. Nenechte se ale zmást, jde o synteticky vyrobenou tkaninu. Viskóza byla vyrobena již v 19. století ve Francii jako náhražka hedvábí a proto se jí také říká „umělé hedvábí“. Vlákna viskózy jsou vysoce absorpční, a proto rychle nasají menstruační krev. Současně ale také výrazně vysušují sliznici pochvy a snadno se z tamponu uvolňují. V kombinaci s tím, že jsou běžné tampóny také běleny chlórem, při jehož použití se uvolňuje dioxin, nepředstavují zrovna zdravotně nezávadné řešení.

Zajímavost: Nedávné klinické studie, na kterých se podíleli gynekologové a jejich pacientky, ukázaly, že používání dámských hygienických potřeb z čisté bio bavlny po dobu tří měsíců odstranilo problémy s podrážděním pokožky u více než 90% žen. **

Vložky a tampony Organyc

Menstruační pomůcky značky Organyc se vyrábí v Itálii z bio bavlny. Pěstování bio bavlny je k přírodě mnohem šetrnější než konvenční.

Menstruační pomůcky značky Organyc se vyrábí v Itálii z bio bavlny.

Složení:

Možná vás to nepřekvapí – ano menstruační pomůcky Organyc jsou vyrobené z bio bavlny. Ta je použita ve vrchní kontaktní vrstvě, ale také uvnitř jádra. Spodní nepropustná vrstva je z polymerů kukuřičného škrobu. I tato vrstva je plně rozložitelná. Použité vložky je tedy možné přidat na kompost. Vložky jsou bez parfemace a neobsahují žádné další látky, které by mohly dráždit pokožku. Krabičky jsou vyrobené z recyklovaného papíru. Dokonce z recyklovaného kartonu jsou vyrobené také aplikátory tamponů.

Ocenění a certifikace:

  • ICEA (Instituto per la Certificazione Etica ed Ambientale – italský etický a environmentální certifikační institut) kontroluje a dává osvědčení firmám, které jsou šetrné k životnímu prostředí a dodržují pracovní právo. ICEA je jedním z nejvýznamnějších inspekčních orgánů v oblasti udržitelného rozvoje.
  • ORGANIC SOIL ASSOCIATION - tato britská společnost uděluje certifikaci podnikům, které dodržují ekologické podmínky při pěstování, ale také při zpracování, uchování a balení produktů. Kromě udělování certifikací pořádá společnost kampaně proti intenzivnímu způsobu zemědělství, podporuje nákup a prodej lokálního zboží, vzdělává veřejnost v oblasti zdravé výživy a uděluje také certifikaci bio potravin. 
  • GOTS (Global organic textil standard) - bio bavlna s certifikátem GOTS je vždy v souladu s Fair Trade. V bio bavlně s touto certifikací nejsou pesticidy, herbicidy, těžké kovy a další látky, které jsou (bohužel) v konvenčně pěstované bavlně běžné. Vysoká kritéria činí z GOTS nejuznávanější certifikát pro hodnocení kvality bio bavlny.
  • certifikace SA 8000 (certifikace o sociální odpovědnosti) - tato certifikace dokládá, že se při práci se zaměstnanci zachází důstojně a jsou splněny pracovní podmínky na základě globálních norem podle Mezinárodní organizace práce, Všeobecné deklarace lidských práv a také podle Úmluvy OSN o právech dětí.     

Pro firmu Organyc je ekologická produkce opravdu důležitá - to shrnuje slogan, který mají uvedený na svém webu: „Ekologická produkce snižuje zdravotní rizika, ekologické zemědělství produkuje zdravé rostliny a také zdravou půdu pro zdravé lidi. Půda je totiž začátkem a základem potravního řetězce. Proto ekologičtí zemědělci pracují v harmonii s přírodou.

Kromě menstruačních potřeb si u Organyc můžete vybrat ještě intimní čistící ubrousky, mycí gel na intimní hygienu, vložky po porodu a vložky do podprsenky.

Další produkty značky Organyc

Kromě menstruačních potřeb si můžete vybrat ještě intimní čistící ubrousky, mycí gel na intimní hygienu, vložky po porodu a vložky do podprsenky. Všechny produkty Organyc najdete v e-shopu Maluna.cz.

Poznámka:
*Jednalo se o online dotazník Survey tool Zoomerang. Dotazované ženy byly ve věku 21-45 let, celkový počet respondentů 1050.
** Prof. G. Bonomo. Analýza používání hypoalergenních absorbentů a jejich vztahu k podráždění ženských pohlavních orgánů.Nemocnice Buon Consiglio di Napoli, Itálie.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Letní dny s menstruačním kalíškem

Proč si mnoho žen pořídí svůj první kalíšek právě v době léta? Odpovědí na tuto otázku je hned několik – jsou to různé výhody, které kalíšek poskytuje a jiné hygienické pomůcky ne. Takže se pojďme na tyto výhody podívat!

Natracare hygienické potřeby

Ačkoliv náš zájem o menstruační hygienu započal u menstruačního kalíšku, nezůstalo jen u něj a dál zkoumáme různé možnosti. Je mnoho žen, kterým nevyhovují pomůcky zaváděné dovnitř do pochvy. Jsou také situace, kdy je nutné použít vložky (šestinedělí, zdravotní problémy...). A tak jsme našly dámské hygienické potřeby Natracare.

Všechna tajemství o tamponech

Snad každá menstruující žena alespoň jednou vyzkouší tampon. V řadě reklam, studií zaplacených samotnými výrobci a výroků extremistických ekoložek je ale někdy těžké se vyznat. A proto jsme se pustili do zkoumání tohoto tématu!