Paruky na ohanbí. Co jsou merkiny a k čemu slouží?

Holit, nebo neholit? Pro některé ženy věčná otázka. Tento článek vám asi jasnou odpověď nedá, ale slibuje malý výlet do historie, kdy se holilo, ale pak zase zakrylo "příčeskem". Nebo to není jen historie?

V době, kdy se na nás léta a léta z reklam setrvale řítí obrázky žen s dokonale hladkýma nohama, podpažím, třísly a kdovíčím ještě, tahle stará fotografie trochu šokuje. A šok dovede inspirovat a rozšířit úhel pohledu.

Paruky na ohanbí
Prodavač intimních paruk - cca 1860, New York

Na snímku zhruba z roku 1860 je prodejce intimních paruk, "stylového účesu pro váš rozkrok". Možná to vypadá jako falešný plnovous dobrý na karneval nebo jinou veselici (taky vám připadá, jako by pan prodejce byl chodící reklamou a měl jeden exemplář statečně nasazen na tváři?), ale jde o falešné ochlupení ženského klína.

Merkiny a jejich historie

Anglické slovo pro intimní paruku merkin (dříve mawkin či malkin) je pravděpodobně odvozeno z hanlivého označení pro ženy nižších vrstev, služky či prostitutky. Kniha The Oxford Companion to the Body uvádí, že zmínku o merkinách je možné najít již z patnáctého století. V té době osobní hygiena ani zdaleka nepřipomínala dnešní komfort. Pro některé ženy bylo praktičtější si vlastní ochlupení holit kvůli lepší hygieně a v rámci boje proti muňkám (to je druh vši, slangově filcka, sídlící nejraději na Venušině pahorku). Malé paruky pak používaly jako estetický doplněk, který zakryl holý klín.

Merkiny byly také velmi oblíbené mezi prostitutkami. V době před vynálezem penicilinu netrvalo dlouho a lehké ženy se nakazily některou z pohlavně přenosných chorob. Aby nevyplašily své zákazníky, zakrývaly například bradavicím podobné léze, kterými se projevuje syfilis, právě intimní parukou. Prostitutky ale využívaly - a využívají - merkiny i z estetických důvodů. Dříve mohla přirozená bruneta díky intimní paruce nabídnout zákazníkovi klín blondýnky, dnes, kdy většina mužů preferuje určitou míru vyholení, mohou ženy díky paruce nabídnout zarostlý klín bez nutnosti několikatýdenního dorůstání (které už ani nemusí být možné vzhledem k depilacím).

Chlupatý klín dnes?

Dnešní intimní paruky se vyrábí z nylonu, lidských vlasů či jemných jačích chlupů. Jsou uchyceny na síťovině a přilepují se na kůži pomocí lepidla nebo jsou přímo na samolepicím podkladu (například ze silikonu). Podrobný návod, jak nalepit takovou paruku, najdete na www.wikihow.com.

Intimní paruka
Merkiny můžete koupit na Amazonu či AlliExpresu.

Merkiny v některých show využívají burlesky, divadelní scénická představení, která kombinují výpravné kostýmy, hudbu, komedii a hlavně striptýz. Také ve filmovém průmyslu jsou občas potřeba, protože odhalené ženy ve filmech odehrávajících se v historii musí být náležitě "vybaveny". Nicki Ledermann, vizážistka oceněná cenou Emmy, dohlížela za svou kariéru na výrobu a použití nejedné merkiny: „Na intimních parukách je tolik různých detailů a může někdo posuzovat, co vypadá falešně nebo ne, pokud reálných předloh neviděl opravdu hodně?“

Módní návrhářky či fotografky nás pak svými projekty, v kterých pubické paruky provokují, povzbuzují k tomu zpochybnit zavedené "jediné správné" ideály krásy. "Proč by někomu mělo připadat divné, že žena má dlouhé a nádherné ochlupení? Proč tolika lidem vadí, když si ženy neholí nohy nebo podpaží? Proč se společnost domnívá, že kritizovat tělo někoho jiného je v pořádku?" ptá se fotografka Rhiannon Schneiderman, autorka kolekce autoportrétů "Lady Manes", na kterých zaujímá typické pózy z módních časopisů, jen mezi nohama se jí skví jeden parádnější "účes" než druhý. Její počin byl poměrně kontroverzní, dočkal se rozporuplných reakcí a umělkyni si někteří známí odebrali na sociální síti z přátel. Tím se jen potvrzuje, jak silný diktát, byť si to třeba plně neuvědomujeme, v oblasti ženské krásy panuje. Jak nás huňatý klín šokuje, jaké odsudky, předsudky a konotace vyvolává. A není vždy jednoduché si v tom najít svou cestu, obzvlášť když je proti vašemu přesvědčení vypadat hladce jako z reklamy...

Pokud jste se podobně jako my od pobavení a smíchu dostaly až k vážnějším otázkám sebepřijetí a respektování "svého typu" ženství, mohl by vás zajímat tento rozhovor na téma Sebeláska je cesta k ženství.
Je tu ale i možnost bavit se dál historickými zajímavostmi v článku Nahota a spodní prádlo napříč naší historií.

Zdroj: grantland.com, thevisualfemale.wordpress.com, www.abc.net.au

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Vajazzling - ozdobení intimních partií těla

Žijeme v době, kdy máme spoustu času starat se o to, jak vypadáme. A v hodně za originalitou – a samozřejmě na druhé straně také za zisky – jsou vymýšleny stále nové a nové způsoby zkrášlování. Co si ještě ozdobit? Jak se ještě ozdobit? Že jste ještě neslyšely o vajazzlingu?

9 věcí, kterých vaše lůno raději ušetřete

V televizi i časopisech jsme neustále doslova bombardovány různými skvělými výrobky na naši intimní oblast. Prodávají se v pěkných květovaných baleních či naopak (asi pro manažerky) v minimalistickém designu s decentní fialovou. A co slibují? Vůni a čistotu! A ještě lepší vůni a čistotu!

Výtok a přirozené samočisticí procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.