Porod do vody je přirozený porod miminka pod vodní hladinu. Porodnice tuto možnost většinou neumožňují, ale v některých je možné využívat vanu během porodu. V domácích podmínkách můžete využít vlastní vanu nebo si koupit či půjčit větší a pohodlný porodní bazének. Lilia Khousnoutdinová popisuje, jakým způsobem využila možnost být ve vodě během svých porodů a zmiňuje věci, na které je dobré myslet dopředu.
Porod do vody se začal dostávat zpět do povědomí veřejnosti díky několika dokumentárním filmům, například Porod, jak jej známe a také díky kladným zkušenostem mnoha žen které začínají být čím dál vic slyšet. Samozřejmě předem nikdy nevím, zda vodu nakonec využiji. Je ale dobré ji mít vždy k dispozici. Obecně chovat jakoukoli fixní představu o tom, jak porodím, bývá zpravidla kontraproduktivní.
Osobně jsem strávila ve vodě velmi významnou část všech předchozích tří porodů. Mně osobně totiž voda poskytuje obrovskou úlevu od intenzity stahů. Při prvním a dlouhém porodu mi také nesmírně odlehčila už hodně unavené tělo ve smyslu zad, nohou a kloubů. Voda též dává určitý pocit intimity, protože kolem mě vytváří prostor, do něhož nikdo jiný nemůže vstoupit. I tímto způsobem tedy může podporovat pocity, které vedou k vylučování hormonů, jež průběh porodu podporují.
Do vody samozřejmě můžeme přidat také trochu soli nebo, pro odvážnější, i esenciálních olejů. V tomto směru bych však byla opatrná, protože něco, co mi nyní voní, může být už za malou chvilku nesnesitelné. Během porodu to platí dvojnásobně. Má poslední zkušenost byla ostatně taková, že jsem z vany musela odejít právě proto, že mi vůně levandule začala velmi vadit.
U vody je také dobré myslet na to, aby byla dostatečně hluboká. Samozřejmě to souvisí s určitými technikáliemi, například s kapacitou bojleru. Všechny tyto praktické záležitosti je pochopitelně dobré vyřešit předem a může to být i něco, čeho se s radostí zhostí právě právě muž.
Je super si hodit do vany pár jemných vodotěsných světel, aby porodní asistentka nemusela svítit baterkou.
Francouzský porodník Michel Odent má zároveň nádhernou knihu o tom, jak hluboce je propojená voda s lidskou sexualitou a že i to je důvod, proč se v ní ženám tak dobře rodí. Jednu z více nekonvenčních inspirací potom představují porody v moři nebo v bazénu s delfíny, což je celá další velká kapitola. Ne každá z nás bude mít možnost vyzkoušet si takto nevšední varianty, nicméně voda, ať už ve formě vany, sprchy či bazénu může být k dispozici v porodnici, porodním domě i doma.
V neposlední řadě je dobré mít na vědomí, že voda by neměla být příliš horká a žena by do ní neměla vstupovat hned na začátku porodu. Uvolnění může totiž způsobit i to, že porod se spíš zabrzdí. Voda je naopak vynikající spíš ke konci, kdy mnoho žen cítí, že už „nemůže“ a jakákoli úleva jim tedy v závěrečné fázi přijde velmi vhod.
Chcete více informací?
Měla jsem velkou čest doprovázet desítky žen (i mužů) na cestě těhotenství a porodu. Dnes "provázím" virtuálně skrze online program předporodní přípravy na www.ecstaticmama.cz. 💗 Moje první a druhá kniha ("Ženské příběhy 1 a 2") se skládají zejména z příběhů těhotenství, porodu a mateřství. A kniha o rituálech - Novodobé ženské rituály - byla nejspíš první, která popisovala detailně v češtině jak uspořádat předporodní a poporodní rituál. Přeložila jsem film Birth As We Know It, najdete jej s českými titulky pod názvem Porod jak jej známe. Více informací o porodech se můžete dozvědět také z rozhovorů s odborníky - každý čtvrtek vychází nový na #mamamtalks.
Z českých webových stránek mohu doporučit stránky porodních asistentek UNIPA a festival Respekt k porodu.
Je máma třech děti, publicistka, historička a ceremoniářka. Před více jak 10 lety začala v Čechách pořádat semináře o přirozených porodech, kolekcí extravagantních šperků otevřela téma sebelásky a v posledních letech se věnuje také udržitelné módě a přechodovým rituálům. Podílela se na vzniku několika knih, nejznámější jsou Ženské příběhy a Novodobé ženské rituály. Podporuje řadu neziskových organizací, nyní skrz vlastní nadační fond Propolis. Je také vášnivou cestovatelkou, její oblíbenou zemí je Bhútán.