Porodní střípky VII. ~ Bonding

Porod je sám o sobě zázrak. Další z porodních článků Lilie Khousnoutdinové se věnuje poporodnímu emočnímu zázraku, jedinečnému momentu, když jste se svým děťátkem kůži na kůži a podíváte se mu poprvé do očí. Bonding - utváření vazby mezi maminkou a dítětem v prvních chvílích života - je velmi důležitá součást třetí doby porodní.

Poporodní bonding - vytváření pouta mezi matkou (popř. i tatínkem) a miminkem - je naprosto klíčový a neopakovatelný proces, který se odehrává těsně po porodu během minimálně dvou "zlatých hodin". Právě proto je nesmírně důležitý nerušený průběh těchto chvil, aby se členové rodiny mohli soustředit jen jeden na druhého a být spolu.

Odehrává se bezprostředně po porodu, kdy je dítě položeno na maminku, případně na tatínka, například na hruď. Optimálně by mělo spočinout na nahé kůži, přikryté například bondingovou dečkou. Jde o proces, který je až primitivně přirozený, ale zároveň se jedná o klíčové okamžiky.

Poporodní bonding.

Pro matku je bonding důležitý proto, že dítě, které jí leží na hrudi, stimuluje další vylučování hormonů, které pomohou zdravému a efektivnímu porodu placenty, podpoří kojení a navíc přirozeně způsobí ohromnou vlnu euforie a zamilování se do děťátka. To poslední se do velké míry týká i muže, otce, jenž je u procesu přítomný. I pro dítě má bonding velký přínos. Za prvé ve smyslu určitého emočního komfortu, neboť je stále s mámou – slyší její hlas i tep srdce, bude se cítit v klidu a bezpečí. Pokud je dítě podchlazené, maminčina hruď ho přirozeně zahřeje. Zároveň leží blízko prsou, tím pádem se může spustit přirozený reflex, že si samo najde bradavku a poté se přisaje. Ten neskutečný zázrak přírody, když se tohle stane, je velmi krásné pozorovat.

Navíc ale dítě, které se narodí ze sterilního prostředí, má být kolonizováno příznivými bakteriemi, tudíž takovými, které pochází od blízkého člověka, ideálně od matky, otce či následně jiného rodinného příslušníka. Tento proces ostatně velmi detailně rozebírá například francouzský porodník Michel Odent. Pokud se vše podaří, jak má, dítě získává celoživotní dobrý základ pro imunitu i pro trávicí systém.

Kromě fyziologických technikálií se pochopitelně jedná o nezapomenutelné a vrcholné momenty plné lásky, euforie, dojetí, u nichž můžeme prožívat velmi silné emoce. Rodí se totiž nejen dítě, ale také žena i muž do nových rolí a vlastně celá rodinná jednotka. I když už partneři mají starší děti, rodina se rozšiřuje do nové podoby. A právě pro tento zrod vzájemné harmonie, lásky a odhodlání o sebe navzájem pečovat jsou první hodiny po porodu klíčové. Proto je také tak důležité, aby pokud jen možno, byla vždy nová rodina v tomto důležitém procesu bondingu maximálně podpořena.

Poporodní bonding a první přisátí.

Bonding podporují stejné podmínky jako samotný porod, tudíž přítmí, nerušení, teplo, soukromí a pocit bezpečí. Osobně jsem měla to štěstí, že u všech svých porodů včetně toho prvního, který skončil v porodnici, jsem mohla nerušený dvouhodinový bonding zažít v plné míře. Z vlastní zkušenosti tedy mohu říct, že je těžké popsat slovy emocionální vlnu a zároveň i obrovskou katarzi, která se během tohoto krátkého času může odehrát. Narozením nového tvorečka se obrací celý svět vzhůru nohama a zároveň se někde z hloubi duše rodí láska, která se zdá být svou obrovskou intenzitou všemocná.

Pokud vás zajímá odbornější stránka týkající se třetí doby porodní, vřele doporučuji tento článek doktorky Sarah Buckley, který procesy odehrávající se v této fázi detailně vysvětluje. Pro inspiraci krátký její citát:

„Klíčovou rolí porodních asistentek je v současnosti zajistit, aby byly savčí instinkty ženy během těhotenství, porodu i po něm ctěny a chráněny. Zajištění nerušeného a nepřerušovaného kontaktu mezi matkou a dítětem po narození, přizpůsobení teploty v pokoji třesoucí se matce, umožnění kontaktu kůže na kůži i kojení a ponechání dítěte u matky – to všechno jsou rozumné, intuitivní a bezpečné praktiky, které pomáhají synchronizovat naše hormonální systémy s naším genetickým plánem, což dává oběma rodičům maximální úspěch a potěšení v jejich rozhodující funkci výchovy dětí.“

Chcete více informací?

Měla jsem velkou čest doprovázet desítky žen (i mužů) na cestě těhotenství a porodu. Dnes "provázím" virtuálně skrze online program předporodní přípravy na www.ecstaticmama.cz. 💗 Moje první a druhá kniha ("Ženské příběhy 1 a 2") se skládají zejména z příběhů těhotenství, porodu a mateřství. A kniha o rituálech - Novodobé ženské rituály - byla nejspíš první, která popisovala detailně v češtině jak uspořádat předporodní a poporodní rituál. Přeložila jsem film Birth As We Know It, najdete jej s českými titulky pod názvem Porod, jak jej známe. Více informací o porodech se můžete dozvědět také z rozhovorů s odborníky - každý čtvrtek vychází nový na #mamatalks.

Z českých webových stránek mohu doporučit stránky porodních asistentek UNIPA a festival Respekt k porodu.

Lilia Khousnoutdinová
Autorka článku

Je máma třech děti, publicistka, historička a ceremoniářka. Před více jak 10 lety začala v Čechách pořádat semináře o přirozených porodech, kolekcí extravagantních šperků otevřela téma sebelásky a v posledních letech se věnuje také udržitelné módě a přechodovým rituálům. Podílela se na vzniku několika knih, nejznámější jsou Ženské příběhy a Novodobé ženské rituály. Podporuje řadu neziskových organizací, nyní skrz vlastní nadační fond Propolis. Je také vášnivou cestovatelkou, její oblíbenou zemí je Bhútán.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Porodní střípky II. ~ Porodní prostor

Lilia Khousnoutdinová popisuje, jak by mělo vypadat místo, kde probíhá porod. Článek vychází z vlastních zkušeností i ze studia u řady zahraničních odborníků na porody, předporodní a poporodní péči.

Porodní střípky III. ~ Doprovod k porodu

Porodní bába, lékař, dula, manžel, sestra, máma? Všichni? Koho mít u porodu a o co jde? Rodičku by měl podporovat někdo, koho zná, ideálně delší dobu. Bavíme se o konceptu kontinuální porodní péče, kterou u nás v současnosti poskytuje ze zdravotníků v podstatě jen komunitní porodní asistence. Anebo potom lidé blízcí, takže dula, manžel, případně jiný rodinný příslušník.

Porodní střípky IV. ~ Porod do vody

Porod do vody je přirozený porod miminka pod vodní hladinu. Porodnice tuto možnost většinou neumožňují, ale v některých je možné využívat vanu během porodu. V domácích podmínkách můžete využít vlastní vanu nebo si koupit či půjčit větší a pohodlný porodní bazének. Lilia Khousnoutdinová popisuje, jakým způsobem využila možnost být ve vodě během svých porodů a zmiňuje věci, na které je dobré myslet dopředu.

Porodní střípky VI. ~ Domácí porod

Porod v domácím prostředí je v Česku stále velmi kontroverzní téma, ačkoliv ve světě je situace již poměrně odlišná. Názory se často mění na základě výzkumů i osobních zkušeností. O tom prvním i o tom druhém píše Lilia Khousnoutdinová v tomto článku.