Dne 11. března 2020 se objevil na BBC. com článek "Menstrual cup misuse 'can cause pelvic organ prolapse'". My jsme se rozhodli přinést volný překlad tohoto článku společně s dalšími komentáři a vyjádřeními.
Nesprávné použití menstruačního kalíšku může způsobit prolaps (pokles) ženských pánevních orgánů, zaznělo v BBC pořadu Victorie Derbyshire. Chartered Society of Physiotherapy (Unie fyzioterapeutů ve Velké Británii) chce, aby někteří výrobci menstruačních kalíšků zahrnuli do svých návodů lepší bezpečnostní rady a postupy. Ve Velké Británii v současné době nejsou menstruační kalíšky nijak regulovány a neprobíhá zde žádné testování bezpečnosti. Vláda se vyjádřila, že NHS (National Health Service – národní zdravotnická služba) zlepšuje přístup k tématice zdraví pánve.
„Vyděšené a ustarané“ uživatelky kalíšku
Menstruační kalíšky, jejichž životnost se může pohybovat až kolem 10 let, si získaly na popularitě jako udržitelnější alternativa k běžným menstruačním potřebám na jedno použití. Existují však tvrzení, že je potřeba větší informovanosti před tím, než se ženy rozhodnou pro jeho použití.
Jedna žena, Jenny, se v pořadu BBC Victorie Derbyshire, vyjádřila, že věří, že právě menstruační kalíšek je zodpovědný za její mírný prolaps pánevních orgánů. Menstruační kalíšek používala tři měsíce. „Bála jsem se a měla jsem obavy,“ řekla. „Nevěděla jsem, co pro mi používání menstruačních kalíšků může přinést z dlouhodobějšího hlediska.“
Prolaps pánevních orgánů nastává, když se skupina svalů a tkání, které normálně drží pánevní orgány, oslabí a orgány již pevně na svém místě nedrží. Dojde k tomu, že jeden či více orgánů poklesne oproti své normální poloze směrem do pochvy. (Doporučujeme článek Svaly pánevního dna.) Může se jednat o prolaps dělohy, střeva, močového měchýře či horní stěny pochvy. Symptomy lze obvykle zlepšit procvičováním svalů pánevního dna a změnou životního stylu. Záleží ovšem na stavu pánevního dna, někdy je nutný lékařský zákrok.
„Nikde jsem nečetla žádné varování, že by mohl mít kalíšek takový vedlejší účinek,“ vyjádřila se Jenny. „Pokyny jsem důkladně četla, takže jsem si myslela, že dělám všechno správně.“
„Těžko pochopitelné“ rady
Drtivá většina žen používající menstruační kalíšek se nesetká s žádnými problémy. Výzkumů týkajících se kalíšků je minimum, ale ve zprávě časopisu Lancet Public Health z loňského roku (zpráva se zabývala 43 studiemi zahrnující 3300 žen a dívek žijících v bohatých i chudých zemí) došli autoři k závěru, že menstruační kalíšky jsou „bezpečnou alternativou“. Chartered Society of Physiotherapy (Unie fyzioterapeutů) však požaduje lepší regulaci menstruačních kalíšků, které se stále více vyrábějí po celém světě. V současné době nejsou testované na bezpečnost a neexistuje žádný standard ani orgán, který by vyřizoval možné stížnosti.
Fyzioterapeutka Kate Lough se pro BBC nechala slyšet: „Poté, co jsem si přečetla některé informace o menstruačním kalíšku, zejména ty o jeho vyjmutí, musím konstatovat, že nejsou správné a nebo jsou těžko pochopitelné. Je nesprávné aktivně tlačit za pomocí pánevních svalů, aby došlo k posunutí kalíšku směrem dolů tak, abyste na něj dosáhly prsty. Taková rada by mohla vést k prolapsu.“
Jak menstruační kalíšek použít?
Další žena Maria (což není její skutečné jméno) začala s používáním menstruačního kalíšku před dvěma měsíci. Má dvě děti a doposud neměla žádné problémy v souvislosti s možným prolapsem.
„Nejdříve to bylo skvělé, přešla jsem úplně na používání kalíšku,“ řekla. Ale pak narazila na problém. Její lékař ji odkázal na gynekoložku, která konstatovala, že došlo k mírnému vaginálnímu výhřezu. K tomu pravděpodobně došlo kvůli menstruačnímu kalíšku. „Doporučila mi, abych kalíšek nepoužívala,“ dodala Maria. „Nebyla vůbec jejich fanoušek, zvláště u žen, které už stejně jako já mají děti.“
Vzhledem k tomu, že se menstruační kalíšek Mooncup vyrábí ve Velké Británii, kde celá kauza nastala a také proto, že jsme chtěli na daný článek rychle zareagovat, oslovili jsme tuto značku menstruačních kalíšků.
Vyjádření značky Mooncup na tento článek
Situace s rozšiřujícím se trhem s menstruačními kalíšky bohužel může způsobit také to, že se šíří zavádějící informace. Existují dokonce menstruační kalíšky, které se prodávají úplně bez návodu. Mooncup je originální silikonový menstruační kalíšek, který se vyrábí ve Velké Británii podle nejvyšších standardů kvality. I když nemůžeme komentovat a mluvit za jiné značky, naše doporučení jsou následující:
Menstruační kalíšek Mooncup byl navržen tak, aby se umisťoval v pochvě co možná nejníže. Ovšem vždy tak, aby to uživatelce bylo pohodlné – s dostatečným prostorem mezi horním okrajem kalíšku a děložním čípkem. Je důležité, aby kalíšek nebyl úplně v kontaktu s děložním čípkem. Nebyl ani nad ním a podtlak byl před vyjmutím zcela uvolněný. Menstruační kalíšek Mooncup je dodáván s podrobným návodem k použití.
K prolapsu pánevních orgánů může přispět mnoho faktorů. Společnost Mooncup Ltd vždy doporučovala, aby každá žena, která zvažuje použití kalíšku Mooncup a zároveň trpí nejrůznějšími gynekologickými obtížemi, včetně prolapsu, nejprve prodiskutovala použití kalíšku se svým gynekologem.
Jak je uvedeno ve zprávě BBC „drtivá většina žen se nesetkává s žádnými problémy“. Převážná zpětná vazba, kterou dostáváme, je ve skutečnosti o pozitivních zkušenostech a výhodách, které z používání kalíšku plynou: šetrnost k životnímu prostředí, úspora peněz a také větší pohodlí a komfort.
Menstruační kalíšky a bezpečnostní standardy
Ve společnosti Mooncup Ltd souhlasíme s Chartered Society of Physiotherapy, která požaduje lepší regulaci menstruačních kalíšků. Ve skutečnosti, neměly by všechny hygienické pomůcky, které se používají vnitřně, být lépe regulovány?
Menstruační kalíšek Mooncup se vyrábí ve Velké Británii. Zatímco na britském a evropském trhu nemusí výrobci hygienických produktů dodržovat normy nad rámec obecných předpisů pro bezpečnost výrobků, rozhodli jsme se zajistit, aby jak sídlo společnosti, tak továrna pro výrobu, byly certifikovány podle normy ISO 13485. ISO 13485 je mezinárodně uznávaná norma pro design, výrobu a distribuci zdravotnických pomůcek. (Více si můžete přečíst v tomto článku.) Společnost Mooncup Ltd je také registrována u FDA (US Food and Drug Administration), od roku 2006. Rovněž nabízí podporu a poradenství při vybírání kalíšku.
V Evropě v současné době neexistují žádné zvláštní předpisy upravující složení, výrobu nebo používání menstruačních produktů. V takto neregulované oblasti může dezinformace cirkulující s růstem trhu způsobit zmatek a dokonce i rizika pro zákazníky. Mezitím ve Spojených státech amerických Food and Drug Administration (FDA) klasifikovala tyto výrobky jako zdravotnické prostředky a od konce 70. let dohlížela na jejich uvádění na trh.
Plné znění vyjádření firmy Mooncup Ltd najdete zde.
Naše komentáře a doporučení k výše uvedeným tvrzením
Při správném vyjímání menstruačního kalíšku je riziko prolapsu pánevních orgánů velmi malé či žádné. Správný postup: zmáčknout dno kalíšku a zrušit případný podtlak. A až poté používat stopku kalíšku pro vytahování. Je mnoho žen, které kalíšek tahají za stopku rovnou a doslova kalíšek "rvou". V takových případech si lze představit, že to může jejich pánevní dno ovlivnit (pokud navíc není v nejlepší kondici).
Pro větší bezpečnost a jistotu je lepší určitý čas po porodu menstruační kalíšek nepoužívat. Jak dlouho? Záleží na stavu a kondici vašich svalů. Je určitě potřeba dát jim chvíli čas a pomoci jim cvičením, aby se dostaly do původního stavu. Záleží také na tom, jak rychle žena začne po porodu menstruovat a vliv má samozřejmě také věk rodičky. V nižším věku rodiček se svalstvo do původního stavu dostává snadněji.
Zajímavě se k tomuto článku rovněž vyjádřily ženy v naší uzavřené skupině Kališnice, které komentovaly také stav zdravotnických služeb (NHS) ve Velké Británii. „Vzhledem ke stavu NHS je mnoho Britek, které nikdy nebyly na gynekologii a poté ze svých problémů obviňují kalíšek, neboť se problémy shodou okolností objevily současně. Ono by se na to přišlo asi dřív, kdyby v UK existovala gynekologie a pravidelné prohlídky.
Zajímavě o tom faktu pojednává například tento příspěvek na blogu Važ si svého gynekologa. K tomuto tématu ještě doplním informaci z Francie, neboť mám kamarádku gynekoložku právě v této zemi. Ve Francii se stěry z děložního čípku neprovádějí tak často jako u nás. Do určitého věku vůbec a poté zhruba jednou za tři roky. Tvrdí, že pokud je vše v pořádku a v minulosti nenastal žádný problém, častěji to není potřeba. Je naopak na zvážení, jestli časté stěry nemohou děložnímu čípku uškodit.
Vyjádření Ilony Bittnerové, majitelky Kalíšek.cz, Maluna.cz: „Mě tedy přijde zvláštní skutečnost, že by paní po 2 menstruacích s kališkem měla z toho prolaps. Kdyby tohle kalíšek způsoboval (a tak rychle), tak by se na to za těch více jak 10 let jistě přišlo. Samozřejmě správná manipulace a dobře vybraná velikost kalíšku je základ. Není například možné tahat kalíšek ven za stopku. Bohužel některé ženy se ke svému lůnu chovají dost nešetrně a neuctivě a taky je normální svést vinu na cokoliv jiného než na sebe. A lepší návody? Např. Mooncup z UK má jeden z nejlepších návodů, ale kolik lidí čte pečlivě návod k použití?“
A velmi důležité doporučení k tomuto tématu: vybírejte si kalíšek od ověřených výrobců - takových, u nichž máte o daném produktu dostatek informací. Víte v jaké zemi a za jakých podmínek se kalíšek vyrábí, jaký se používá materiál, jaké se používají barviva a jestli má potřebné zdravotní a bezpečnostní atesty?
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.