Na sklonku jara, kdy je příroda v největším rozpuku, slavíme máj, lásky čas. Vše kvete, nádherně voní a hrdliččin zve ku lásce hlas. Dnes nám z původních tradic zbylo jen pálení čarodějnic a políbení pod rozkvetlou třešní a to je škoda, neboť starší tradice byly o tolik bohatší...
Beltain, Noc ohňů, Filipojakubská noc...
Různé názvy pro to samé. Různé názvy podle toho, kdo a kde svátek oslavoval. Beltain je označení keltské, Noc ohňů slovanské a Filipem a Jakubem tento pohanský svátek překrylo křesťanství.
Tento svátek je na kole roku přesně naproti svátku Samhain (Dušiček). Zatímco Samhainem začíná studenější polovina roku, u Beltainu je tomu přesně naopak. Všechna zvířata, která spí zimním spánkem se již dávno probudila. Květiny nádherně kvetou a omamně voní...rozkvetlé stromy, voňavé šeříky a oslnivě krásné magnolie. Plodivá síla přírody se probudila.
Očistné a posvátné ohně
Dříve se v noci z 30.4 na 1.5 zapalovaly ohně. Věřilo se, že tento oheň má moc očistnou a ochrannou. Beltain je svátkem, kdy se oslavuje plodnost, ale aby se mohlo něco nového zrodit, musíme to staré nejdříve spálit. Pálilo se v něm tedy vše „nedobré“, možná poslední zbytky zimy před samotným vstupem do teplé poloviny roku. Zvykem bylo přes oheň skákat a tímto způsobem se očišťovat a utužovat své zdraví pro nadcházející rok. Přeskakovalo se nejen samostatně, ale i v páru, kdy se tak upevňoval svazek či se zpečeťovaly sliby na další rok. Jindy se přes oheň skákalo pro zajištění mládí a plodnosti. Někdy se také rozhrnutým popelem z těchto ohňů vodil dobytek, aby i tomu se požehnalo a dobře dařilo v dalším roce.
V tomto videu moravského folklorního zpěváka Tomáše Kočka, je krásně znázorněna oslava tohoto svátku.
"Oheň symbolicky představuje slunce a je jeho zástupným prvkem na Zemi. Tyto ohně se pro získání síly přeskakují, zapalují se v nich košťata, kterými se pak krouží a v některých částech Evropy se z kopců pouští hořící kola či sudy, symbolizující putující slunce.“ (slovanskykruh.cz)
Krásné zvyky, že? A nám z toho všeho zůstalo jen pálení „toho nedobrého“ – čarodějnic. Možná se tak stalo i vlivem křesťanství, které posvátným svazkům a spojením nerozumělo a rozhodně nic takového nepodporovalo. Ale o tom ještě dále.
Stavění májky
Kdo z vás se díval na video k písni Tanečnica, mohl vidět výjev, kdy muž drží dřevěný penis a dívka na něj navléká věneček. Takto je znázorněno spojení muže a ženy. Podíváme-li se na májku, je to samotný kmen (na vršku se ponechává několik větviček), přes který je provlečený věneček, můžeme zde rovněž vidět tu mužsko-ženskou sexuální symboliku.
Na májku se chodil kácet nejvyšší strom, který se poté stavěl doprostřed vesnice jako požehnání plodnosti. Mladí muži poté vždy májku strážili, aby jim ji nepodřízli mladící ze sousední vesnice. Avšak májky se nestavěly pouze uprostřed vesnice, ale také pod okny dívek. Pokud měla dívka více nápadníků, snažili se májky svých soků zničit a vyměnit za vlastní.
Chodníčky lásky
Podobným zvykem bylo v některých krajích také vysypávání chodníčků lásky:
„Pěšinky z písku, vápna, pilin, otrub nebo kukuřičného šustí spojily domy zamilovaných dvojic. Mnohdy tak vyšlo najevo, co mělo některým očím zůstat utajeno a bylo „veselo“.“ (ceske-tradice.cz)
Posvátné spojení Hieros gamos
O Beltainské noci se prý lidé chodívali milovat do polí, aby tak uctili plodnost země a skrze svá těla tak propojili mužský i ženský božský aspekt. Posvátný svazek Hieros gamos. Říká se, že při oslavě tohoto svátku šly rodinné svazky stranou. Během oslav si lidé zahalovali tváře maskami, aby se vzájemně nepoznali a nechali se tak k sobě přitáhnout pomocí vášně. Tvrdí se, že díky tomuto rituálu (jeden den, kdy bylo povoleno milovat se s kýmkoli), nebylo tolik nevěry. Dítě, které se z těchto spojení narodilo, nebylo vnímané jako „levoboček“, naopak, bylo velmi oslavováno – vždyť se jednalo o dítě, které vzešlo z oslavy posvátného rituálu! Mužský aspekt Boha představoval rohatý bůh Robin a proto všechny děti, které se narodily z těchto spojení, byly označované jako děti Robinovy – tedy Robin son, v případě syna. Mimochodem věděli jste, že ve Velké Británii je příjmení Robinson jedním z nejčastějších?
Tvrdí se, že dokonce i kněžna Libuše vyznávala tuto tradici a pro uctění plodnosti země se milovala s Přemyslem Oráčem. Jestli tomu tak skutečně bylo dnes už jen těžko potvrdíme. (Takže kdo ví, jak to bylo ve skutečnosti s výběrem jejího partnera. V mnoha pověstech se uvádí, že její oř nezamířil k Přemyslovi náhodně, ale že cestu k jeho domku velmi dobře znal, neboť se svou paní tuto cestu prošel již mnohokrát, a proto si ji pamatoval.)
Beltain je svátkem, který oslavuje život na zemi, rostliny, zvířata a také lidi
- Beltain je zkrátka svátkem plodnosti.
Bohyně milenka
Jaký jiný archetyp bohyně, než bohyně milenka by se k tomuto svátku více hodila?
„Jsem bohyně lásky, vášně a smyslnosti. Pozvi mě do svého života a ukáži ti celé spektrum sexuality. Nejdříve ale začni u sebe - zamiluj se do svého těla a pěstuj lásku k sobě samé. A až láska naplní celé tvé tělo, předávej ji dále.“
Archetypy této bohyně
Ve slovanské tradici je to bohyně Lada, ale můžeme se nechat inspirovat i dalšími bohyněmi z jiných kultur: Afrodita, Astarte, Flora, Maia, Oshun, Maeve...
„Pohané dobré a příjemné pocity, které si skrze milování mohou předat, vnímají jako speciální dar bohyně. Když se muž a žena milují, celá země cítí a prožívá lásku a potěšení společně s nimi.“ (Starhawk)
Záleží tedy na vás jestli zůstanete u líbání pod třešní nebo se staršími tradicemi necháte více oslovit a inspirovat...
Zdroje: tajemna-hekate.cz, moje-kniha-stinu.blog.cz, slovanskykruh.cz, wikipedie.cz
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!