Lenka si pořídila celkem patero kalhotek značky Meracus. Dvoje silnější kalhotky (Everyday Plus černé i Pink) – jedny na noc a jedny na první dva dny měsíčků. Na další dny dvoje na slabší menstruaci (Everyday Standard v černé a růžové) a jedny elegantní s krajkou (Elegant Standard). Proč si vybrala právě Meracus? Výhody i nevýhody a svoje zkušenosti do všech podrobností sepsala v recenzi.
Krásný dobrý den všem 😊
Než se dostanu k podrobnostem, tak menstruační kalhotky ROZHODNĚ DOPORUČUJI 😊
Budu psát některé věci hodně podrobně až intimně. Takže kdo k tomuto pojetí měsíčků nemá ještě ten „správný“ vztah, tak se omlouvám dopředu a je jen na vás, co si přečtete.
Výhody
- Nemusím mít mezi nohama „plínu“.
- Nic se mi nikde neroluje, nekrčí a nezařezává jak tanga do zadečku.
- Nemusím několikrát denně chodit na záchod a měnit si vložku a přemýšlet, jak ji dobře zabalit a schovat do koše tak, aby nikdo nevěděl, že mám zrovna měsíčkové období.
- Nemusím myslet na to, jestli jsem někde použitou vložku nenechala – umyvadlo, pračka, záchod apod.
- Menší bolesti – při několikahodinovém vybírání a čtení recenzí jsem zjistila, že mnohé ženy psaly, že při používání kalhotek prožívají menší křeče a bolesti. Říkala jsem si, zda je to pouze placebo efekt nebo zda je to reálná možnost. Nevím, zda je to placebo efekt, každopádně moje měsíčky byly tak o 20% méně bolestivé.
- Kalhotky perfektně držely, jak v noci, tak přes den. Patřím mezi silněji krvácející, přesto jsem první noc s kalhotkami spala, jako kdybych měsíčky ani neměla 😊 Dříve jsem se s vložkou často budila, narovnávala ji, vytahovala ze zadečku, přerovnávala a hlídala se, jestli něco neproteklo.
- Přes den velké pohodlí. Mohla jsem sedět, chodit normálně.
- Možná vás napadne, že je to divné, nemít vložku nebo tampon, které krev zachytí, a nechat vsakovat krev do kalhotek. Možná přemýšlíte nad tím, že je to nechutné pak v tom celý den sedět. Ne, není to nechutné ani náhodou. Kalhotky se chovají stejně jako vložky, spíše mnohem lépe díky všem vrstvám, ze kterých jsou vyrobeny. Vložka také zachytává krev a také v tom celý den sedíte. Výhodou kalhotek je, že se krev vsakuje stále a nic nezůstává na povrchu kalhotek.
- Jak se chovají tampony, to upřímně nevím, jelikož jsem je nikdy nepoužívala. Důvod je, že mi bylo vždy „proti srsti“ si do pochvy strkat něco rádoby bavlněného, co mi tam bobtná, a nevím, co mi tampon v pochvě zanechá. Při zkoušení zavedení tamponu se mi pochva vždy stáhla, a i když jsem chtěla tampon „protlačit“ tam, kde „má být“, tak to stejně bolelo, takže jsem to vzdala.
- Já jsem si pořídila dvoje silnější kalhotky – jedny na noc a jedny na první dva dny měsíčků, jelikož tyto dny mám nejsilnější. Na další dny dvoje na slabší menstruaci a jedny takové elegantní s krajkou. (Everyday Plus černé a růžové, Everyday Standard černé a růžové a Elegant Standard - pozn. red.)
- První den jsem si schválně nechala jedny kalhotky po celý den, abych otestovala, co to udělá. V přiloženém foto máte, jak kalhotky dopadly. I když jsem silněji krvácela a z druhé strany po krajích je vidět, že krev „protekla“, tak přesto jsem na kalhotách neměla ani skvrnu. Kalhotky jsem měla od 7:30 ráno až do 17:30 večer (přibližně).
- Vůbec nezapáchají – ani jeden den jsem nic necítila ani při výměně, ani přes den. Na rozdíl od vložek, kdy jsem často zápach cítila.
- A co je naprosto skvělé, neměla jsem zapařeného vůbec nic 😊 Mně se třeba v zimě stává, že se mi zadeček zapotí, protože většinou chodím pěšky nebo je v práci přetopeno, a to bylo s vložkou teda fakt nepříjemný (opruzelý zadeček nic moc). Upřímně se těším na léto, protože se domnívám, že to teprve ocením 😊
- Byla jsem nucena i cestovat delší cestu, kdy jsem řídila skoro 3 hodiny první den a druhý den zpátky také téměř 3 hodiny – to byla chvíle, kdy jsem kalhotky ocenila asi nejvíce! Naprosté pohodlí, opět jsem se nemusela vrtět a rozhodně se mi netvořil na zadečku „vlk“, kdy si vložka dělá, co chce, a zařezává se, kam chce. Přespávala jsem přes noc jinde než doma, nicméně jsem byla připravená tím, že jsem měla s sebou náhradní kalhotky a svůj sáček, kam jsem použité kalhotky uložila.
- Na noc doporučuji přímo „noční/night“ verzi – mají prodlouženou zadní i přední část.
- Kolem stehen nic neprotéká, drží skvěle, dokonale těsní díky gumičkám na krajích kalhotek.
- Přestala jsem mít pocit „zadržování“ krve, takový vědomý/nevědomý zadržovací syndrom. Ve chvíli, kdy jsem měla vložku, často jsem se přistihla, že jsem se stáhla a snažila se, aby ze mě vyšlo co nejméně krve z obavy z protečení? Zatím nemůžu přijít na to, proč jsem to dělala. S kalhotkami tento zadržovací syndrom nemám. Nechávám volně téct, protože mám v kalhotky naprostou důvěru. Možná i to je jeden z důvodů, proč jsem neměla takové bolesti.
- Ekologie – nevyhazujete denně/týdně/měsíčně do přírody chemicky bělené, navoněné vložky a tampony.
- Z dlouhodobého hlediska ušetříte – vezměte si, kolik peněz třeba ročně utratíte za vložky a tampony. Kalhotky vám vydrží několik let.
- Sací plocha je delší (nejen u nočních verzí), než mají vložky.
- I po několikahodinovém nošení, ať už v běžném životě, nebo několikahodinovém řízení auta, jsem neměla nikde žádné rozdrolené cucky z vložky. Kalhotky se samozřejmě nijak nedrolí a krásně drží při jakémkoliv pohybu.
Nevýhody
- Je lepší si pořídit kalhotek více, abyste je případně přes den mohly měnit. Další důvod je, že je třeba je každý den prát a neměly by se dávat přímo na topení, takže schnutí trvá někdy déle. Dobré je kalhotky obrátit naruby, aby byl proces schnutí rychlejší. Já je pokládám na ručník.
- Pozor však, jaký druh kalhotek si pořídíte a jak je budete prát. Vždy si u každé značky přečtěte, co můžete používat a jakým způsobem. Např. u kalhotek s merino vlnou se žlučové mýdlo nesmí používat.
- Pokud budete měnit kalhotky přes den, je fajn si pořídit buď přímo speciální sáček na použité kalhotky nebo si vymyslet něco, do čeho si je dát a schovat k sobě do batůžku, kabelky apod.
- Nedoporučuji si pořizovat světlé barvy: 1) kvůli efektu červené krve např. na růžových kalhotkách. 2) hůře se z nich krev vypírá
- Je lepší je před samotným praním nechat odmočit třeba v umyvadle a pak teprve ručně vyprat (když je potřebujete použít další den). Stejně tak jsem je všechny odmočila po skončení měsíčků a pak je dala do pračky.
- Kalhotky na silnější a noční měsíčky mají silnější savé vrstvy a jemně šustí při chůzi – zjistila jsem to, když jsem šla první večer do postele a bylo totální ticho. Doma je to jedno a venku to není slyšet vůbec. Schválně jsem se na to zaměřila druhý den, kdy jsem šla do práce a pak byla v práci.
- Jaké si vyberete, takové budete mít – nedají se samozřejmě z hygienických důvodů vrátit. Dobře se změřte a dobře projděte velikostní tabulky, které jsou u každých kalhotek.
- Může to být pro některé cena (já jsem na ty patery šetřila asi půl roku) – průměrná cena za jedny kalhotky je asi 400–600,-Kč (nicméně kolik peněz utratíte ročně za vložky a tampony?).
Praní
Na praní jsem si pořídila žlučové mýdlo. Tahle lahvička mi stačí na dva měsíčkové cykly ručního praní a praní v pračce.
Proč jsem si vybrala Meracus
-
Kvůli tomu, že jsem celý život zvyklá jít proti proudu. Snuggs a Sayu vidíte zkrátka všude. :-D
-
Je to česká firma.
-
Dle recenzí jsou srovnatelné se Sayu i Snuggs. U některých žen vyšly dokonce lépe ohledně propustnosti a pohodlnosti.
-
Dají se prát v pračce i na 60°.
Lenka Pochylová
Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!