Spoluzakladatelka SaYu: Naše menstruační kalhotky nosím ráda a pořád

Jana Mohlová, spoluzakladatelka české značky SaYu, zúročuje při výrobě menstruačních kalhotek svůj smysl pro krásu i touhu navrhovat něco nového. "Přála jsem si, aby ženy jinak vnímaly prádlo, které během menstruace nosí. Většina používá to starší, nehezké. Nebo funkční, bez nároků na estetiku. Naším cílem bylo vytvořit produkt, který by menstruaci pozvedl. Ve kterém se žena bude cítit krásná a silná," říká v rozhovoru. Sama (nejen) z testovacích důvodů nosí menstruační kalhotky prakticky neustále :)

Dovedu si představit, jak vznikl nápad založit si firmu - chyběl vám dostatečný výběr menstruačního prádla - zajímá mě ale vaše cesta od nápadu k realizaci. Nejde mi o to, co jste museli technicky podniknout, ale zajímá mě, jak se člověk od nápadu skutečně dostane k tomu, že do toho půjde a založí firmu. Měla jste s podnikáním předchozí zkušenost?

Nápad vyrábět menstruační kalhotky přišel v době, kdy jsem byla otevřená novým věcem. Děti odrůstaly a já jsem hledala nový začátek. Zvažovala jsem různé možnosti... od studia zahradní architektury po zřízení vlastní keramické dílny. Také se mi naskytla perfektní příležitost zaměstnání. U všeho jsem ale cítila, že to není úplně ONO.

Naopak výroba menstruačních kalhotek mi přišla jako něco zcela logického, přirozeného. Ten nápad vlastně propojil vše, co jsem si přála. Jednak nabízel kreativitu, protože vytvářet nebo navrhovat něco nového mě baví. Také jsem věděla, že se naučím spoustu nových věcí, i po tom jsem toužila. Uspokojilo to moji touhu ulevit životnímu prostředí. A nakonec, zcela prozaicky, jsem potřebovala zajištění na stáří :)

Jana Mohlová - zakladatelka značky SaYu
Jana Mohlová - spoluzakladatelka značky SaYu

Zkušenosti s podnikáním jsem neměla žádné. Zato ale nadšení, energii a čas. A přesvědčení, že se to podaří. K tomu lidi kolem sebe, kteří mi věřili a pomohli mi, protože bez nich by to nešlo. Předně manžela, který mě podporuje, má spoustu kontaktů a zdravý úsudek. Pavla, který do SAYU investoval a sdílel moje počáteční nadšení. A Majdu, která měla díky studiu na textilní fakultě potřebné znalosti k výrobě střihů. Navíc máme podobný vkus a skoro vždy se shodneme. Bez ní by SAYU nebylo tam, kde je.

Asi to chtělo hodně odvahy. Kde berete energii a jak odpočíváte? Máte vzor? Oblíbenou knihu? Zkrátka něco, co vám na cestě pomáhá?

Já neumím dělat věci napůl, když se do něčeho pustím, tak na 100 %. Moje práce je mi koníčkem, což zní jako strašný klišé. Ale u mě je to opravdu tak. Vím, že bych měla více odpočívat, zatím se mi to ale moc nedaří :) Pokud hledám odpočinek, tak se jdu projít. Lesem, kolem řeky, hlavně rychle a někam, kde nejsou lidi. Také miluju zahradničení, u toho vypnu hlavu a tak nějak se pročistím. Už jsem několikrát utekla na chalupu na Vysočinu. Je tam klid a já týden kopu záhony a dotýkám se kytek, co mi na zahradě rostou. Ráda se dívám na sérii Zahradní proměny, na tu se těším a dívám se na ni denně, klidně i o půlnoci. Knihy mám moc ráda, jejich vůni, papír. Osahám si je, pohladím a vezmu si je s čajem nebo sklenicí vína na gauč. A protože u nich prakticky okamžitě usnu, fungují nyní u mě spíše jako prostředek na spaní. Ale mám pár knih, které mě zaujaly tak, že jsem u nich zůstala vzhůru. Třeba série knih o aristokratce od Evžena Bočka, u kterých jsem se moc nasmála. Růže pro Algernon od Daniela Keyese mě zase dojala, při pomyšlení na ní mě stále ještě mrazí.

Menstruační kalhotky SaYu

Vaše prádlo je překrásné. Troufnu si říct, že je stylovější než většina kalhotek, které v šatníku mám. Jste tím poměrně unikátní. Co vás vedlo dát se tímto směrem? Jak vaše modely vznikají?

To je nádherná otázka, moc mě těší, že to tak vidíte :) Mám ráda krásné věci. Chtěla jsem vytvořit produkt, který je funkční a krásný zároveň. A té nejvyšší kvality, aby dlouho vydržel. Protože nerada měním a vyhazuji oblečení. Přála jsem si, aby ženy jinak vnímaly prádlo, které během menstruace nosí. Většina používá to starší, nehezké. Nebo funkční, bez nároků na estetiku. Naším cílem bylo vytvořit produkt, který by menstruaci pozvedl. Ve kterém se žena bude cítit krásná a silná. Který jí pomůže v době, kdy je zranitelná a necítí se ve své kůži. Z toho vyplývají obrovské nároky, které na kalhotky SAYU klademe.

Kalhotky vznikají podle našich návrhů. Tak nějak vždy kopírují to, co si v dané chvíli s Majdou vysníme. A o co si ženy píší, to je také pro nás také důležité. Neřídíme se ani tak módními styly, spíš zhmotňujeme to, co by se nám líbilo, co bychom samy chtěly nosit. Kreslíme návrhy, konzultujeme to s Triolou, jaké mají možnosti. Následně Majda vytvoří střih, podle kterého se ušijí první vzorky. Ty otestujeme, a pokud se nám líbí, osvědčí se (střih se případně upraví), vytvoří Majda střihy v celé škále velikostí. Pak se šije nultá, testovací série menstruačních kalhotek. Po případných úpravách se střih může digitalizovat, což dovolí výrobu kalhotek ve velkém množství. Celé kalhotky se šijí ručně, digitalizace ale urychlí proces řezání úpletů.

Zaujalo mě vaše spojení s tradiční českou firmou Triola. Čí to byl nápad a jak to funguje?

Víte, že ani nevím? Chtěli jsme, aby naše kalhotky šila firma, která má s šitím spodního prádla zkušenosti. A aby to byla česká firma. Pamatuji si ale dobře, že Triola byla třetí česká firma, kam jsem volala (první nás odmítla a druhá měla výrobu mimo Českou republiku, což jsme nechtěli). V Triole byli otevření, rovnou mě přepojili na pana prokuristu. Následné setkání bylo příjemné, pozitivní, otevřené.  Vůbec se nedivili, že chceme šít menstruační kalhotky, ačkoli jsem si jistá, že do té doby o něčem podobném neslyšeli. A to byl začátek naší skvělé spolupráce :)

Jste rodinná firma. Z fotky jsem si vydedukovala, že jste máma + táta + dcera, ale tak to není. Jak k takovému spojení došlo? Jak máte rozdělené úkoly? Jak oddělujete práci a rodinu?

Vlastně jsme spíš máma, její bratr a, doufám, budoucí snacha. Manžel je překladatel, takže nám pomohl s překlady webu, dcera nám na začátku pomáhala s Instagramem a také jako modelka. Starší syn nám navrhl logo a název, vytvořil web, stará se o naši grafiku.

Focení menstruačních kalhotek SaYu

Jste úspěšná podnikatelka, takže asi neustále v zápřahu. Řešíte svůj cyklus a máte finty, jak fungovat v průběhu celého měsíce?

Díky podnikání a také tím, že se postupně blížím přechodu, se moje menstruace stává nepravidelnou. Ale tím, že nosím a testuji naše kalhotky pořád, jsem na menstruaci vlastně připravená vždy :) Menstruačního cyklu si vážím, jsem ráda, že ho ještě mám, díky němu mám tři děti. Celkově se snažím svojí cykličnosti využít, přizpůsobit se jí. Takže když mám menstruaci, užívám si, když si mohu zalézt do deky s čajem, čokoládou a knihou. Když mám ovulaci, připadám si nejlíp z celého cyklu, jídlo neřeším, přesto mám energii na rozdávání, spoustu nápadů. Celé mi to přijde jako zázrak!

Máte ve svém sortimentu nejoblíbenější kalhotky, nebo je máte ráda všechny stejně?

Naše kalhotky miluju, nosím je ráda a pořád. I mimo menstruaci. Membrána, kterou používáme, je vyvinuta s ohledem na vysokou prodyšnost, takže rozdíl k běžným kalhotkám není poznat, nebudete se v nich potit. Merino vlna se postará o termoregulaci a antibakteriálnost. Takže denní nošení nepředstavuje žádný diskomfort. Což je skvělé i pro ženy, které trpí inkontinencí.
Vždy, když navrhneme nějaký nový model, stane se mým oblíbeným. Přesto se ale vykrystalizovaly moje nejoblíbenější. Propadla jsem střihům do pasu, ty mám během menstruace nejraději. Cítím se v nich v bezpečí, chráněná. A dalším mým favoritem jsou brazilky. Nosím je pořád: ve dnech, kdy menstruaci očekávám, na konec menstruace, na výlety, sport, ve dnech, když je horko. Přitom jsou brazilky kalhotky, které jsem nikdy neměla ráda. Vždy mi vadilo, že se materiál vzadu hrne a leze mezi "půlky". Tak jsme si v SAYU navrhly střih, který tohle nedělá :)

jana-mohlova
Jana Mohlová
Spoluzakladatelka značky SaYu

Jsem jedna ze tří zakladatelů firmy SAYU - menstruační kalhotky. Předtím matka tří dětí na plný úvazek. Zajímá mě architektura, design a ekologie, což nahrálo vzniku menstruačních kalhotek. Vyrábím keramiku a maluji. Když mám čas, trávím hodiny kopáním na zahradě, je to ten nejlepší relax, co znám. Manžel i děti o mně tvrdí, že neposedím a pořád něco dělám!

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou aktuálně v České republice velmi populární. První se začaly prodávat již v roce 2016 (značka Meracus), ale většího ohlasu se dočkaly až díky masivní kampani další české značky - kalhotek Snuggs. Dnes je již na trhu značek opravdu mnoho. Jak si tedy vybrat tu pravou? A na co se vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?

Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď, anebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.

Menstruační kalhotky SaYu: rozměry a délka savé vrstvy

Menstruační kalhotky SaYu se vyrábí v české republice v mnoha typech a barvách. Jedná se o designové menstruační kalhotky často zdobené krajkami. V tomto článku jsme sepsaly podrobné informace o typech, savosti a rozměrech. Pomůže vám při rozhodování, které kalhotky si pořídit. Podobné články máme i k dalším značkám, můžete je pak při výběru mezi sebou snadno porovnávat.