Zero Waste antikoncepce - metoda, při které nevyhazujete ani plata od hormonální antikoncepce ani kondomy. Náš rozhovor je o zodpovědnosti, o rizicích HA a o metodách ochrany proti početí bez zbytečných odpadů a hlavně bez zdravotních rizik.
Do popředí se stále více dostává trend Zero Waste, nebo také česky Život bez odpadů. Lidé se snaží snižovat produkované odpady - tedy ideálně žádný odpad nevytvářet. A ve skupině Bez odpadu, kde si lidé radí jak na to, jsem narazila i na kurz o přirozené antikoncepci od Sáry Goldbergerové. O metodě, při které nevyhazujete ani plata od hormonální antikoncepce ani kondomy. Náš rozhovor je o zodpovědnosti, o rizicích HA a o metodách ochrany proti početí bez zbytečných odpadů a hlavně bez zdravotních rizik.
V dnešní době, kdy chce většina z nás mít pouze jedno nebo dvě děti, musíme řešit jak účinně zabránit otěhotnění. Často je tato zodpovědnost spíše na ženě než na muži. Jak vnímáte tuto nerovnost?
Ano, tak tomu v dnešní době určitě je. Souhlasím i s tím, že zodpovědnost je v tomto ohledu spíše na ženě. Osobně to ale vnímám tak, že tuto zodpovědnost na ženy přesměrovali hlavně doktoři, nebo spíše celkové nastavení naší společnosti. Mateřství je z fyziologického hlediska samozřejmě hlavně záležitostí ženy, ale co se plodnosti týče, tak ta nestojí jen na ženě, ale i na muži. Je to zodpovědnost nás obou jakožto páru. Často jsem se bohužel setkala s reakcí ze strany mužů, že je pro ně hormonální antikoncepce nejpohodlnější, jelikož se nemusí o nic starat. Tak to vlastně má i mnoho žen. To je špatně. Ženy by si měly uvědomovat svou plodnost, ale stejně tak by si ji měli uvědomovat i muži. Nechci je ale všechny házet do jednoho pytle, to vůbec ne. Najdou se i tací, kteří jsou více než ochotní vzít část té zodpovědnosti i na sebe.
Když už musí ženy volit, jaká forma antikoncepce je pro ně vhodná, gynekologové jim často doporučují hormonální antikoncepci. Máte s ní sama zkušenost? Vidíte v jejím používání nějaké výhody?
S hormonální antikoncepcí zkušenost mám. Začala jsem ji užívat poměrně brzy na základě pubertální nerozvážnosti, kterou mi samozřejmě moje gynekoložka nevymlouvala. Měla jsem svou hlavu, takže bych si to asi ani vymluvit nenechala. Je mi líto, že jsem své tělo tři roky trápila, ale dnes to beru tak, že jsem tu zkušenost asi potřebovala. A výhody? Ty osobně nevidím vůbec žádné. Mně tedy rozhodně žádné nepřinesla. Hormonální antikoncepce se předepisuje nejen jako antikoncepce, ale i jako "lék" na spoustu zdravotních potíží. To vnímám jako velký problém, jelikož když se taková potíž objeví, není zrovna moudré ji umlčet nasazením umělých hormonů. Po vysazení pilulek se totiž potíže vrátí, často mnohonásobně horší.
Převažují tedy podle vás nevýhody? Vycházíte jen ze své zkušenosti nebo i z nějakých vědeckých studií?
Podle mého názoru opravdu převažují její nevýhody. Mluvím jak ze svých osobních zkušeností, tak na základě různých odborných publikací a svědectví spousty žen a dívek, které ji užívaly. Velmi problematické, zejména v dnešní době, mi přijde zvýšené riziko depresí a úzkostí, o kterém nedávno vyšla skvělá studie Association of Hormonal Contraception With Depression. Znepokojivý mi přijde i vliv, který má hormonální antikoncepce na výběr partnera - Does the contraceptive pill alter mate choice in humans?. Jde o to, že když je naše tělo ovládáno umělými hormony, máme úplně jiné požadavky na "toho pravého". Takže když pilulku vysadíme, může se stát, že nám náš stávající partner přestane vonět, chutnat, příšerně nás rozčiluje a nakonec se s ním rozejdeme. Někomu to možná přijde jako banalita, ale já to vnímám jako jeden z největších problémů užívání hormonální antikoncepce. Na toto téma doporučuji skvělý rozhovor s Kateřinou Klapilovou, která se výběru partnera věnuje z hlediska evoluční psychologie.
Často se samozřejmě i mluví o zdravotních komplikacích, které může užívání hormonální antikoncepce způsobit: žilní trombóza, plicní embólie, problémy s játry. A to nemluvím o těch rizicích, která ještě nejsou 100% potvrzená, různé studie si protiřečí a je těžké se dobrat nějakého zřetelného výsledku, každopádně v éteru se nějakou dobu vznáší a svůj důvod to asi má. Když jsem se rozhodovala, jestli hormonální antikoncepci vysadit, usoudila jsem, že mi to za ta rizika, ať už potvrzená či ne, prostě vážně nestojí.
Mnoho žen se na nás obrací s dotazem "jak se chránit před otěhotněním bez HA?". Jakou byste pro ně měla radu vy?
Před početím se ženy mohou chránit bez jakékoliv formy antikoncepce. Když dostatečně známe své tělo, svůj cyklus, tak v dlouhodobém vztahu nepotřebujeme ani kondom, ani pesar, prostě nic, co by početí zabraňovalo nějakým nepřirozeným způsobem. Já jsem velká zastánkyně symptotermální metody, které říkám přirozená NEantikoncepce. Symptotermální metoda totiž nezabraňuje početí jako takovému, ale umožňuje vám se mu vyhnout, když ho zrovna nemáte v plánu. Důležité je, že když se dodržují pravidla této metody, je její spolehlivost 99,6%. U hormonální antikoncepce je to 99,7%, takže ten rozdíl je opravdu minimální.
Symptotermální metoda bohužel není tolik rozšířená, spousta lidí má vůči ní předsudky. Co jsem ale vypozorovala, tak jsou tyto předsudky založeny na špatném výkladu metody nebo na záměně s metodou jinou. Ráda bych tedy tyto předsudky zbořila a vysvětlila možným zájemkyním, jak přesně symptotermální metoda funguje a že se na ni mohou 100% spolehnout.
Na to by asi tento rozhovor nestačil… Jaké jsou tedy možnosti – kde se žena může dozvědět o symptotermální metodě více?
Na internetu bohužel koluje hodně nepřesností a polopravd. Já sama se spoléhám hlavně na brněnské Centrum naděje a pomoci (CENAP), které publikovalo i několik brožurek, ve kterých je symptotermální metoda skvěle shrnuta. Spolehnutí je i na články z webu www.prirozenaantikoncepce.cz.
Pokud se chcete se symptotermální metodou seznámit podrobněji, ráda vás přivítám na svém kurzu Jak (pře)žít bez hormonální antikoncepce . Jde o takový úvod do symptotermální metody, ve kterém se dozvíte vše, co pro její praktikování potřebujete. Kurz trvá tři hodiny, takže není tak časově náročný. Když by vám navíc bylo cokoliv nejasné, tak se můžete rovnou zeptat, případně mi napsat i po kurzu. Zjistila jsem, že ten osobní kontakt je při osvojování symptotermální metody nejdůležitější, protože nemůže dojít k nedorozumění a vše je jasné hned od začátku.
Sama ale vím, že při symptotermální metodě řešíte samozřejmě i dny, kdy je otěhotnění pravděpodobné. Pokud chci v tyto dny mít sex, jakou formu ochrany byste doporučila?
Samozřejmě, symptotermální metoda je postavena na principu, že cyklus se dělí na plodné a neplodné dny, které jsou velmi individuální. Během neplodných dnů otěhotnění nehrozí a během těch plodných je nutné si dávat pozor, pokud početí zrovna neplánujete. Pokud chcete mít 100% jistotu, aby k početí nedošlo, jediné, co vám to zaručí, je sexuální zdrženlivost během plodného období. Za sebe tedy doporučuji jedině tuto formu ochrany. Neděste se ale, protože plodné období tvoří jen zlomek cyklu, navíc se dá při troše fantazie vymyslet i něco jiného, aby žena ani muž tolik nestrádali :-). Znám i páry, které symptotermální metodu kombinují během plodných dnů třeba s pesarem nebo kondomem, ale v tomto případě už nemůže být zaručena ta 99,6% spolehlivost. Tohle je jediný aspekt, ve kterém může někdo spatřovat nevýhodu symptotermální metody. Ale když se pár naučí respektovat svou plodnost, výrazně to posílí důvěru a nakonec i to sexuální napětí. Chce to jen trochu cviku.
Sára Goldbergerová se již mnoho let pohybuje v oblasti přírodní kosmetiky a udržitelného životního stylu, což ji před více jak čtyřmi lety přivedlo i k symptotermální metodě. Vzhledem k tomu, že tato metoda není mezi lidmi příliš rozšířená, rozhodla se, že bude povědomí o ní rozšiřovat prostřednictvím kurzů "Jak (pře)žít bez hormonální antikoncepce". Je přesvědčená, že hormonální antikoncepce je přežitek, který ve 21. století ženy vůbec nepotřebují.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!