Antibakteriální, čisticí a dezinfekční gely

Téma čisticích, mycích, antibakteriálních a dezinfekčních gelů je v posledních dnech ještě aktuálnější než dříve. Jsou ale opravdu účinné a ochrání nás tak, jak deklarují? Názvy těchto přípravků se různí, stejně jako ceny, tak jsme se rozhodli podívat se jim trochu na zoubek a udělat pro vás zjednodušený přehled pro lepší orientaci.

Gely obsahují různé antimikrobiální látky. Některé z nich působí pouze na bakterie, některé i na plísně, či kvasinky. Mohou buď zastavovat rozmnožování mikroorganismů, nebo je přímo usmrcovat. A některé antimikrobiální látky v menším množství zastavují rozmnožování, a ve větším množství mikroorganismy usmrcují. (Desinfekční látky je potřeba odlišovat od antibiotik, která ničí mikroorganismy uvnitř těla, a od antiseptik, ničících mikroorganismy na živých tkáních.)

Jen velmi málo desinfekčních látek a sanitizérů dokáže kompletně odstranit veškeré mikroorganismy, a u těch, které to dokáží, velmi záleží na způsobu aplikace. Proti dezinfekcím jsou nejvíce odolné bakteriální endospory, ale také některé viry a bakterie mají určitou toleranci.

Který antibakteriální gel je opravdu účinný proti bakteriím i virům? Cílem mytí rukou (ať už mýdlem či za použití antibakteriálních gelů) je odstranit z povrchu kůže mikroorganismy a snížit riziko nákazy.

Přípravky k mytí a desinfekci rukou

Jak jsem již nastínila v úvodu, přípravků na mytí a desinfekci rukou existuje spousta. Po celodenním zkoumání této problematiky jsem došla k závěru, že nejdůležitějším kritériem je to, co od mycího / desinfekčního příspěvku očekáváte a na co ho chcete používat.

Pro zdravotnická zařízení se přípravky dělí na přípravky pro mytí rukou, pro hygienickou desinfekci rukou a pro chirurgickou hygienu rukou. Tyto čistící a desinfekční prostředky pak musí vyhovovat patřičné ČSN normě podle dané úrovně. Mycí příspěvky obsahující pouze detergent nemají desinfekční účinek a nesnižují v požadované míře počty bakterií a virů při mytí rukou.

Mýdla

Mýdla jsou produkty na bázi detergentů, které spoléhají na jejich čistící funkce. Mytí rukou mýdlem a vodou dočasně snižuje počet mikroorganismů.

Sanitizéry

Gely, které jsou označeny jako sanitizéry, obsahují látky snižující počet mikroorganismů na bezpečnou úroveň. Hlavní rozdíl mezi sanitizérem a desinfekčním gelem je v ředění. Desinfekce musí mít větší schopnost zabíjet bakterie v porovnání se sanitizérem.

Mýdlo na ruce

Desinfekce s alkoholy

Alkoholová antiseptika obsahují nejčastěji ethanol nebo iso-propanol. Při koncentraci 60 – 95 % alkoholu poskytují tyto gely nebo spreje antibakteriální, antimykotickou a antivirovou aktivitu a rychlé snížení mikrobů. Někdy bývají doplněny dalšími látkami, třeba peroxidem vodíku nebo jodem, které zvyšují antivirovou ochranu. Hlavní nevýhodou přípravků na bázi alkoholu je vysoušení pokožky, leckdy i přes přidaná změkčovadla či zvlhčující látky. Alkoholy také nejsou účinné proti resistentním sporám bakterií a hub.

Do této kategorie se řadí velká část přípravků na trhu. Z našeho sortimentu je to například Anela lihový gel či sprej nebo Aromatika antibakteriální gel.

Dezinfekce obsahující oxidační činidla

 Oxidační činidla působí prostřednictvím oxidace buněčné membrány mikroorganismů, která vede ke ztrátě struktury, rozkladu buňky a její smrti. Tímto způsobem účinkuje mnoho dezinfekčních látek. Silnými oxidačními činidly jsou chlor a kyslík, proto zde zhusta figurují jejich sloučeniny. Do této kategorie patří např. chlornan sodný (který se v rozředěné formě používá k desinfekci pitné vody, či v plaveckých bazénech či v desinfekčních prostředcích do domácnosti), peroxid vodíku (někdy se míchá s koloidním stříbrem), jód, ozón či hypermangan.

Mezi tyto desinfekce patří v našem sortimentu přípravek Effective Star.

Biocidní přípravky

A nakonec tu máme ještě certifikované dezinfekce - biocidní přípravky typu 1, tedy biocidní přípravky osobní hygieny. Ty mají schválení Ministerstva zdravotnictví a prošly testy deklarované účinnosti. My jsme se rozhodli do naší nabídky zařadit novinku značky Veronica Organics - dezinfekční gel na ruce – biocidní přípravek. Jedná se o ručně vyráběný produkt české značky, který neškodí vodním organismům a přírodě. Je antibakteriální, desinfekční, antivirový a protiplísňový a můžete ho použít i jako dezinfekci pro použití k menstruačním kalíškům. Jemně voní po citronové trávě, má přírodní a rostlinné složení a nepřesušuje pokožku rukou ani při častém používání. Tento biocidní přípravek je potřeba roztírat pomalu (alespoň po dobu 20 sec). Po aplikaci gel za 30 sec vydezinfikuje vaše ruce od bakterií a kvasinek, za 60 sec od virů a za 20 min od plísní.

Doporučení:

  • Ani při používání biocidních či jiných přípravků nezapomínejte na čištění záhybů rukou a nehtů.
  • A při častém mytí nezapomínejte na hydrataci – na tipy ke správné péči o ruce se můžete podívat třeba v článku Péče o ruce.

Zdroje:
Věstník MZ ČR – Metodický návod – Hygiena rukou při poskytování zdravotní péče
http://www.khszlin.cz/wcd/pages/extranet/organizacni-struktura/odbor-protiepidemicky/legislativa/dok.pdf
Bakalářská práce Pavla Horáčka – Antibakteriální gely a jejich účinnost, VUT Brno https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=27860
Wikipedia

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Je menstruační kalíšek (ne)bezpečný?

V mnoha článcích o kalíšcích zmiňujeme jejich zdravotní nezávadnost, ale přesto se čas od času někdo zeptá, jestli je kalíšek opravdu bezpečným řešením menstruace, neboť se jeho gynekolog/gynekoložka na konto kalíšku nevyjadřoval moc pěkně a tuto pomůcku nedoporučoval/a.

Toaletní papír jako nenápadná hrozba

Protože pro sebe chceme jen to nejlepší, v domnění, že tak skutečně činíme, si pořizujeme ten „nejjemnější a nejměkčí“ toaletní papír – nejlépe ještě takový, aby krásně voněl. Ale věděli jste, že takový toaletní papír není zdaleka tím nejlepším pro naše zdraví?