Františka Moravčík připravuje bylinné směsi pro ženskou napářku známé pod jménem Lunice. Tentokrát nám poradila, jaké bylinky pomáhají ženám zvládnout období přechodu. Jak říká, menopauza není nemoc, ale jako nová etapa života je provázena řadou změn, které je potřeba přijmout a najít si v nich pohodlí. "Jednou z cest, jak zvládnout období přechodu ve větší pohodě, je použití bylinek."
Hned na začátek bych ráda řekla, že klimakterium (či menopauza, co je vám bližší) není nemoc. Je to součást proměny těla ženy v průběhu života a stejně jako příchod menstruace je tato nová etapa života provázena řadou změn, které je potřeba přijmout a najít si v nich pohodlí.
To ovšem neznamená, že si v průběhu této změny nemůžeme pomoci od nežádoucích projevů a komplikací, které menopauzu provázejí. Jednou z cest, jak zvládnout období přechodu ve větší pohodě, je použití bylinek.
Jaké bylinky uleví od příznaků provázejících menopauzu?
Nejčastějšími fyzickými neduhy, které provázejí menopauzu, jsou pocení a návaly horka. Na ně se nejčastěji doporučuje šalvěj lékařská. Tu však není dobré používat dlouhodobě a ve větších dávkách. V čaji ji doplňte například o yzop lékařský. Mimo čaje lze šalvěj použít třeba do koupele, kdy mimo pocení pomůže i na unavené nohy. Na otoky nohou a rukou pak doplňte svou bylinkovou směs o zlatobýl.
Neméně nepříjemné jsou také psychické důsledky změn hormonálního systému. Jen namátkou to jsou změny nálad, nespavost, úzkosti nebo únava. Doporučuji doplnit do stravy maca prášek nebo ašvaganda.
Výborným receptem na srovnání psychických příznaků provázejících přechod je čaj z třezalky, meduňky, kontryhele a chmelu, který si uvaříte před spaním.
Nesrovnalosti v cyklu na počátku menopauzy
Co je pro ženy v počátku menopauzy opravdu nepříjemné, jsou výkyvy v menstruačním cyklu.
Pro jeho srovnání, na úlevu při bolestivé menstruaci a proti silnému krvácení využijte bylinnou vaginální napářku. K dispozici je na výběr velké množství směsí včetně těch, které jsou určeny přímo pro ženy v přechodu. V těch najde uplatnění zejména kokoška pastuší tobolka nebo řebříček.
Péče o vagínu
Pokud žena do své péče do této doby nezařazovala péči o vagínu, nastává na to ten pravý čas. Vlivem ztráty menstruace a snížení tvorby sekrece vzniká vaginální suchost a snižuje se měkkost a pružnost vagíny. To může způsobovat bolesti, záněty a nepříjemné pocity při milování. I na tyto problémy pomáhá bylinná napářka, případně čípky, které zvlhčí a změkčí prostředí pochvy.
Očista těla
Nezapomeňte také na to, že skrze menstruaci se tělo ženy pravidelně čistí. Se ztrátou této schopnosti je potřeba čištění těla podpořit. Potřeba vyčistit tělo se může projevit například zadržováním vody, kožními problémy nebo vznikem lupů. Nezapomeňte tedy zařadit do svého jídelníčku více zelených potravin, semínek, ořechů a bylinek a do svého pitného režimu dostatek vody a očistných bylinkových čajů.
Já osobně jsem nedávno objevila skvělé účinky yuccy v podobě kapslí a ty mohu doporučit nejen pro ženy v přechodu.
Hledáte další informace o bylinné napářce?
- Více o napářce si můžete přečíst v článku Ženská bylinná napářka a také v článku Jak na bylinnou napářku
- Vyzkoušela ji i Julie, autorka instagramového účtu @denik_porodnibaby, a napsala nám recenzi: Bylinnou napářku bych doporučila všem ženám
- Rozhovor se spoluzakladatelkou značky Steamy, která se zabývá šířením osvěty v oblasti ženského bylinného napařování a distribucí pomůcek k jejímu provádění, najdete zde.
- Františčiny tipy na to, jak si napářku vyzkoušet kreativně s tím, co máte doma, jsme vám přinesli v článku Jak si vyzkoušet vaginální napářku bez speciálních pomůcek?
- Pokud vám vrtá hlavou, zda celá ta ženská napářka není jen nějaké ezo placebo, přečtěte si Františčiny Odpovědi na nejčastější otázky k ženské napářce.
Jsem máma dvou malých dětí a s manželem budujeme svépomocí malé soběstačné hospodářství na jihu Čech. Věřím v sílu a moudrost přírody. Proto pěstuji a sbírám byliny a tvořím z nich léčivé směsi. Zajímají mě cykly v přírodě a jejich paralela s ženským cyklem a životem.
Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!