Bylinková pomoc při menopauze

Františka Moravčík připravuje bylinné směsi pro ženskou napářku známé pod jménem Lunice. Tentokrát nám poradila, jaké bylinky pomáhají ženám zvládnout období přechodu. Jak říká, menopauza není nemoc, ale jako nová etapa života je provázena řadou změn, které je potřeba přijmout a najít si v nich pohodlí. "Jednou z cest, jak zvládnout období přechodu ve větší pohodě, je použití bylinek."

Hned na začátek bych ráda řekla, že klimakterium (či menopauza, co je vám bližší) není nemoc. Je to součást proměny těla ženy v průběhu života a stejně jako příchod menstruace je tato nová etapa života provázena řadou změn, které je potřeba přijmout a najít si v nich pohodlí.

To ovšem neznamená, že si v průběhu této změny nemůžeme pomoci od nežádoucích projevů a komplikací, které menopauzu provázejí. Jednou z cest, jak zvládnout období přechodu ve větší pohodě, je použití bylinek.

Bylinky a menopauza
Nezapomeňte, že ani s bylinkami se to nesmí přehánět a o jejich užívání se raději poraďte s odborníkem.

Jaké bylinky uleví od příznaků provázejících menopauzu?

Nejčastějšími fyzickými neduhy, které provázejí menopauzu, jsou pocení a návaly horka. Na ně se nejčastěji doporučuje šalvěj lékařská. Tu však není dobré používat dlouhodobě a ve větších dávkách. V čaji ji doplňte například o yzop lékařský. Mimo čaje lze šalvěj použít třeba do koupele, kdy mimo pocení pomůže i na unavené nohy. Na otoky nohou a rukou pak doplňte svou bylinkovou směs o zlatobýl.

Neméně nepříjemné jsou také psychické důsledky změn hormonálního systému. Jen namátkou to jsou změny nálad, nespavost, úzkosti nebo únava. Doporučuji doplnit do stravy maca prášek nebo ašvaganda.

Výborným receptem na srovnání psychických příznaků provázejících přechod je čaj z třezalky, meduňky, kontryhele a chmelu, který si uvaříte před spaním.

Menopauza a bylinky - šalvěj
Listy šalvěje

Nesrovnalosti v cyklu na počátku menopauzy

Co je pro ženy v počátku menopauzy opravdu nepříjemné, jsou výkyvy v menstruačním cyklu.

Pro jeho srovnání, na úlevu při bolestivé menstruaci a proti silnému krvácení využijte bylinnou vaginální napářku. K dispozici je na výběr velké množství směsí včetně těch, které jsou určeny přímo pro ženy v přechodu. V těch najde uplatnění zejména kokoška pastuší tobolka nebo řebříček.

Péče o vagínu

Pokud žena do své péče do této doby nezařazovala péči o vagínu, nastává na to ten pravý čas. Vlivem ztráty menstruace a snížení tvorby sekrece vzniká vaginální suchost a snižuje se měkkost a pružnost vagíny. To může způsobovat bolesti, záněty a nepříjemné pocity při milování. I na tyto problémy pomáhá bylinná napářka, případně čípky, které zvlhčí a změkčí prostředí pochvy.

Očista těla

Nezapomeňte také na to, že skrze menstruaci se tělo ženy pravidelně čistí. Se ztrátou této schopnosti je potřeba čištění těla podpořit. Potřeba vyčistit tělo se může projevit například zadržováním vody, kožními problémy nebo vznikem lupů. Nezapomeňte tedy zařadit do svého jídelníčku více zelených potravin, semínek, ořechů a bylinek a do svého pitného režimu dostatek vody a očistných bylinkových čajů.

Já osobně jsem nedávno objevila skvělé účinky yuccy v podobě kapslí a ty mohu doporučit nejen pro ženy v přechodu.

Hledáte další informace o bylinné napářce?

frantiska_moravcik
Františka Moravčík
Bylinky z Hvězdné hory

Jsem máma dvou malých dětí a s manželem budujeme svépomocí malé soběstačné hospodářství na jihu Čech. Věřím v sílu a moudrost přírody. Proto pěstuji a sbírám byliny a tvořím z nich léčivé směsi. Zajímají mě cykly v přírodě a jejich paralela s ženským cyklem a životem.

Grunt na Hvězdné hoře

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bylinky pro zdravé močové cesty

Časté nucení na močení, pálení močové trubice, bolesti, teploty,…neznám ve svém okolí snad nikoho, kdo by se se zánětem močových cest ještě nesetkal. Zánět močových cest je nejčastěji způsoben bakteriemi, které se do močové trubice dostanou z tlustého střeva a v močové trubici jejich nadměrné množství působí problémy. Abychom těmto problémům předešli, je dobré myslet na prevenci a pokud už k zánětu opravdu dojde, je nutné bakterie co nejrychleji vyplavit z těla ven. Jak na to, si řekneme v dalším článku zaměřeném právě na bylinky pro zdravé močové cesty.

Bylinky, které se nám můžou hodit na podzim

Chladná rána, ještě stále trochu teplé dny, jasné vody,…ano, začal podzim, moje nejoblíbenější roční období, a s ním do mnoha domácností dorazilo škrábání v krku, rýma, pokašlávání a další neduhy. Abychom si mohli podzim užít naplno v přírodě a ne doma v posteli, je dobré podpořit imunitní systém. Ve svém dalším článku vás seznámím s několika bylinkami, které vám v tom parádně pomohou, a také s těmi, které vás podpoří v boji s „podzimními“ nemocemi. A samozřejmě nebudou chybět ani tipy, jak je co nejefektivněji zpracovat.

Veronika Johánková: Obličej nám prozradí, jak se má naše pánevní dno

Jak vnímat své pánevní dno, co vše se v něm odráží a jaká traumata se do něj ukládají? Jak souvisí obličejová masáž s pánevním dnem? A kdy ho po porodu začít dávat zase do kupy? Cviky nejsou obtížné a nepotřebujete ani jógovou podložku. "Pánevní dno mohou maminky regenerovat v chůzi, stoji, při hře s miminkem, zvedání, kojení, úklidu a dalších činnostech každodenního života. Stačí jen vědět, jak pánevní dno funguje, při čem se aktivuje, a nemusíme se do cvičení nutit," říká Veronika Johánková, lektorka těhotenské a poporodní jógy.