Certifikace a ocenění výrobků - kosmetika a drogerie

V našem e-shopu si můžete vybrat z několika značek kosmetiky a drogerie. Výrobky těchto značek mají řadu různých certifikací dokládajících, zda se jedná opravdu o přírodní kosmetiku, zda kosmetika nebyla testována na zvířatech, zda je vhodná pro vegany... Jednotlivé certifikace si představíme v tomto abecedním přehledu.

Certifikace BDIH, Demeter a Ecocontrol

BDIH

BDIH je zkratka pro německou neziskovou společnost Bundesverband deutscher Industrie und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungserganzungsmittel und kosmetische Mittel e. V. (Asociace německých průmyslových a obchodních firem z oblasti léčiv, zdravotnických potřeb, potravinových doplňků a osobní hygieny). Je jednou z nejčastěji užívaných a také jednou z nejstarších známek kvality přírodní kosmetiky. Nejdůležitější podmínka pro získání tohoto certifikátu je používání výhradně přírodních surovin v maximálním možném množství, pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo ekologického sběru v přírodě. Velký důraz je kladen také na ochranu zvířat. Pokud jsou splněna potřebná kritéria, je produkt označen ochrannou známkou "Kontrolovaná přírodní kosmetika". Kosmetika BDIH nesmí obsahovat ropné produkty, syntetické parfémy, barviva, chemické konzervanty. Zakázáno je testování na zvířatech (nejen konečných produktů, ale také výchozích surovin).

www.ionc.info

(kosmetika Argital, benecos)

Certifikát CPK

Zkratka CPK znamená Certifikovaná přírodní kosmetika. Můžete se setkat s certifikátem CPK nebo CPK bio, kterou uděluje nezávislý certifikační a inspekční orgán KEZ ( Kontrola ekologického zemědělství). Nejdůležitější podmínkou pro získání tohoto certifikátu je použití výhradně přírodních surovin, jejichž sběr probíhá šetrným způsobem. Výrobek musí obsahovat také složky získané z ekologického zemědělství. Důraz je také kladen na ochranu životního prostředí a minimální dopad na přírodu. CPK potvrzuje, že minimálně 85% složek v produktu, je přírodního původu. Oproti tomu kosmetika s certifikátem CPK bio, obsahuje minimálně 90% surovin přírodního původu a minimálně 20% hmotnostního podílu přírodních složek musí být bio. Produkty CPK neobsahují synteticky získané parfémy, ropné látky (minerální oleje, parafín či vazelínu), syntetické konzervační složky, syntetická barviva, vybrané tenzidy, živočišné složky (kromě včelího vosku a alkoholů ovčí vlny), suroviny vyrobené pomocí geneticky modifikovaných organismů, chemické UV filtry. Výrobky rovněž nesmí být testovány na zvířatech.
www.kez.cz
(kosmetika Bebutter)

COSMOS (Cosmetic Organic Standard) 

Certifikace COSMOS je výsledkem dohod certifikačních agentur, které udělují značky Ecocert (Francie), BDIH (Německo), Soil Association (Velká  Británie), ICEA (Itálie) a COSMEBIO (Francie). Základní myšlenkou bylo sjednocení mezinárodních standardů pro kosmetické výrobky.

Certifikace má dvě úrovně - COSMOS NATURAL a COSMOS ORGANIC. Pokud certifikační značka vedle standardu svého certifikátu splňuje i podmínky standardu COSMOS, pak je toto uvedeno jako nápis pod certifikátem.

COSMOS (Cosmetic Organic Standard)

Od začátku roku 2017 musejí být všechny produkty, které podléhají certifikaci jednotlivých certifikačních značek certifikovány podle standardů COSMOS.
Aby produkt mohl vůbec usilovat o certifikaci COSMOS ORGANIC, musí být 95% složek z ekologického pěstitelství a 20 % celkového produktu musí být organického původu. Standard upravuje všechny části výroby kosmetického produktu: původ surovin, jejich zpracování, uskladnění, balení produktu, chování výrobce směrem k životnímu prostředí, marketing a kontrolu.

(kosmetika Urtekram je certifikována Ecocert Cosmos Organic)

DEMETER

Ochranná známka Demeter se používá pro označení produktů biodynamického zemědělství. Tento certifikát se uděluje po splnění dalších kritérií nad rámec ekologického zemědělství. Při pěstování nebyla použita žádná syntetická hnojiva, chemické postřiky, syntetické ochranné produkty či geneticky modifikované organismy (GMO). Více informací o Demeter certifikaci najdete v článku DEMETER je ochranná známka, které můžete věřit.

www.demeter.net

(kosmetika Wegwartehof a některé výrobky z kosmetiky Argital)

ECOCERT

Je mezinárodní francouzská společnost zabývající se kontrolou a certifikací výrobků obsahujících suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. Mezi hlavní podmínky získání této certifikace patří tyto pravidla: výrobky označené ochrannou známkou Ecocert nesmí obsahovat geneticky modifikované suroviny, parabeny, phenoxyethanol, nanočástice, silikony, PEG deriváty, syntetické parfémy a barviva a ingredience získané z mrtvých zvířat. Produkty certifikované touto společností navíc musí splňovat i podmínky týkající se jejich výroby, která začíná u získávání a pěstování surovin. Minimální podíl přírodních surovin každého produktu musí být 95%. Podle množství použitých surovin v bio kvalitě se udělují dva typy certifikace: Ecocert Organic Cosmetic nebo Ecocert Natural Cosmetic.
www.ecocert.com
(kosmetika Urtekram)

ECOCONTROL

Německý inspekční a certifikační orgán EcoControl kontroluje a zajišťuje kvalitu bio produktů v oblasti přírodní a bio kosmetiky. Pro získání ochranné známky musí být splněna přísná kritéria. Přírodní kosmetika označena touto známkou nesmí obsahovat ropné produkty, syntetické parfémy a barviva, chemické konzervanty, fosfáty a geneticky modifikované suroviny.

www.eco-control.com

(kosmetika Argital, drogerie Ulrich)

Certifikace ICEA, LAV a LEAPING BUNNY

ICEA

Instituto per la Certificazione Etica ed Ambientale je italský etický a environmentální certifikační institut. Tento institut kontroluje a dává osvědčení firmám, které jsou šetrné k životnímu prostředí a dodržují pracovní právo. ICEA je jedním z nejvýznamnějších inspekčních orgánů v oblasti udržitelného rozvoje.
www.icea.info

(kosmetika Argital)

LAV (Lega anti vivisezione)

Ochranná známka sdružení, které ochraňuje život a práva zvířat a potvrzuje, že výrobek nebyl testovaný na zvířatech. Tato instituce dovoluje používat daným produktům také certifikační logo Leaping Bunny.
www.lav.it

(kosmetika Argital)

LEAPING BUNNY (Humane Cosmetics Standard)

Mezinárodní certifikát, který zaručuje, že výrobek, ani jednotlivé ingredience, nebyly testované na zvířatech ve všech fázích výroby. Certifikát se uděluje na rok a kdykoli může být provedena namátková kontrola.
www.leapingbunny.org

(kosmetika Urtekram)

ISO, Vegan OK a Vegan Society

NATURE CARE PRODUCTS (Uděluje společnost EcoControl)

Tato certifikace vznikla v roce 2015 pro nepotravinářské výrobky (prací, čistící či dezinfekční prostředky, ale také například prostředky pro odpuzování hmyzu či zahradní hnojiva). Tato certifikace potvrzuje, že dané výrobky neobsahují mikroplasty, neškodí životnímu prostředí, obsahují pouze rostlinné či živočišné složky, které rovněž nejsou geneticky modifikované, nebyly testované na zvířatech (kromě zákonem předepsaných testů), neobsahují silikony, povrchově aktivní látky a ropné složky. V těchto výrobcích rovněž není obsažený palmový olej (pouze pokud to není nevyhnutelně nutné – a pokud výrobek tento olej obsahuje, pochází z ekologických zdrojů), obaly výrobků jsou recyklovatelné či znovupoužitelné.

Základem jsou normy EU-eko-VO 834/2007 a 889/2008.
https://gfaw.eu/ncp/
(drogerie Ulrich)

Oregon Tilth Certified Organic (OTCO)

Společnost Oregon Tilth vydává mezinárodně uznávaný certifikát. Získat jej je velmi obtížné, neboť společnost má velmi přísná kritéria, kontroly a standardy. Působí na území USA a v několika dalších přilehlých zemích (například v Mexiku). Na trhu působí již přes 40 let a hráli také důležitou roli při tvorbě certifikátu USDA. Zabývají se ekologickým zemědělstvím, udržitelným způsobem pěstování, ale také zpracováním a výrobou. Zkrátka kontrolují vše od pěstování až po moment, kdy se výrobek dostane k zákazníkovi. Působí celostně, kromě udělování certifikátů také v těchto tématech vzdělávají. Chtějí přimět výrobce, aby vytvářeli organické systémy, které zlepšují půdu, nevyčerpávali neobnovitelné zdroje a minimalizovali rizika v oblasti veřejného zdraví.
www.tilth.org

(lubrikanty Good Clean Love)

UNI EN ISO 9001:2008

Certifikát managementu kvality.

(kosmetika Argital)

VEGAN OK

Italská ochranná známka potvrzující, že kosmetika neobsahuje živočišné složky a nebyla testovaná na zvířatech a jsou proto vhodné pro vegany. Všechny produkty Argital mají certifikaci VeganOK, vyjma několika, které obsahují med, propolis nebo včelí vosk. Kosmetika Wegwartehof tento certifikát nemá, protože obsahuje kobylí mléko. Pouze měsíčková mast Wegwartehof je vhodná také pro vegany.
www.veganok.com

(kosmetika Argital)

VEGAN SOCIETY

Tato značka na produktech značí, že výrobky neobsahují žádné živočišné složky a také že nebyly testované na zvířatech ve všech fázích výroby a jsou proto vhodné pro vegany.

www.vegansociety.com

(benecos, kosmetika Urtekram, drogerie Ulrich - tuto certifikaci nemá pouze žlučové mýdlo)

Zdroje informací: www.argital.it, www.cosmeticanatura.cz, www.biooo.cz/certifikaty, webové stránky certifikací

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Certifikace a ocenění výrobků

Ne každá země zákonem přesně určuje, co může ve svém názvu nést slovo „přírodní“, "bio", "fairtrade" nebo třeba "vegan". Často pak dochází k podvedení zákazníka, který si s nadšením koupí výrobek s nápisem "přírodní" a předpokládá, že nejde o chemický koktejl. Ve skutečnosti se ale v mnoha případech složení nijak výrazně neliší od běžné kosmetiky či čistících přípravků. Z tohoto důvodu začaly vznikat certifikační společnosti, které pečlivě kontrolují a potvrzují to, co výrobci uvádějí.

Certifikace a ocenění výrobků - menstruační kalíšky

Stejně jako jiné produkty, i menstruační kalíšky mají řadu certifikátů a ocenění. Podle nich můžete zjistit, zda je kalíšek vyroben z materiálu, který zaručuje zdravotní nezávadnost, ale také to, za jakých podmínek a kde byl vyroben. U jednotlivých certifikací vypsaných níže, jsou vždy menstruační kalíšky, které je mají, uvedeny v závorce.

Certifikace podle ISO 13485

Menstruační kalíšky nejsou v Evropě zařazeny mezi zdravotnické prostředky. Díky tomu není potřebné velké množství certifikací a je snadné dovézt a prodávat i levné výrobky z Číny. Mnoho výrobců ale kvalitu svých produktů dokládá nejenom reklamními tvrzeními, ale také certifikací pro zdravotnické prostředky. Oba kalíšky, které dovážíme z Ameriky, tuto certifikaci mají. A přísné podmínky této certifikace splnily i některé evropské značky.

Biodynamická farma Wegwartehof

Farma Čekankový dvůr leží v Rakousku v přírodní rezervaci poblíž města Göpfritz (blízko českých hranic). Farmář Andreas Höritzauer, jeho rodina i přátelé spravují 6 ha půdy dle zásad biodynamického zemědělství. Respektují přirozené cykly přírody, kultivují půdu a za odměnu si berou rostliny, které na ní vyrostou.