S kalíškem na cestách

Podnikla jsem už hodně cest po světě, ale většinou na jeden měsíc. V takovém případě jsem si prostě vzala dvě plata antikoncepce a menstruaci neřešila.

S kalíškem na Novém Zélandu

V roce 2007, bylo mi 26 a měla jsem čerstvě po škole, jsem se vydala na tři měsíce na Nový Zéland. Tak dlouho jsem antikoncepci brát rozhodně nechtěla. Navíc mám přeci kalíšek (Mooncup)!

S kalíškem v Tichém oceánu

Už v Tanzanii jsem kalíšek používala, ale to bylo něco jiného. Spali jsme v „hotýlcích“, a tak alespoň nějaká koupelna vždycky byla. Na Zéland jsem se vydala pouze se stanem a po shlédnutí cen hostelů nepřipadala možnost koupelny v úvahu. Myli jsme se jednou za čas, když jsme míjeli nějakou řeku nebo potok. Ke konci našeho pobytu už na Zélandu začínala zima, takže to bylo „celkem zajímavé“ a vždy hodně rychlé mytí :)

Kalíšek mě nezklamal! Ačkoliv ho používám už skoro dva roky, pro jistotu jsem si sebou vzala nějaké slipové vložky – samozřejmě jsem pak všechny zas přivezla domů. A došlo i na to vyvařování v ešusu na benzinovém vařiči – vše bylo v pohodě, můj přítel to taky přežil.

První menstruace mě zastihla právě když jsme se chystali na výlet na mořských kajacích. Dříve by to pro mě byla dost tragická situace, protože po celodenním používání tampónů mi bývalo dost špatně a s vložkami to ve vlhkém kajaku opravdu nejde. Takhle jsem byla v pohodě. Trochu jsem zaváhala, když na vypláchnutí kalíšku byla k dispozici jen nachytaná dešťovka, ale vše bylo nakonec v pořádku. Kalíšek jsem vyplachovala jen ráno a večer a celý den jsem menstruaci neřešila – ani jsem na ni nepomyslela. Není ani divu, když jsme spali na nádherných plažích, pádlovali ve vlnách Cookova průlivu a pozorovali lachtany dovadějící kolem našeho kajaku.

Když přišla druhá menstruace, zrovna jsme vyráželi na několikadenní trek přes pohoří.

Když přišla druhá menstruace, zrovna jsme vyráželi na několikadenní trek přes pohoří. Celou dobu jsme měli dost mlhavo, trochu i pršelo a rozhodně to nebylo na koupání. Jak jsem byla ráda, že mám kalíšek a nemusím ráno i večer hledat vhodný potok na mytí!

Napotřetí jsme byli na farmě u našich přátel a pracovali u koní, s ovcemi a dobytkem. Jednou večer jsme seděli u vína s farmářem, jeho ženou a její kamarádkou. Vyptávali se na Čechy a co budeme dělat za práci až se vrátíme, a tak nevyhnutelně došlo na téma kalíšek. Ženské to velmi zaujalo, ale ze začátku to vypadalo, že „o co vlastně jde“ mnohem rychleji pochopil farmář :) Po delším vysvětlování usoudil, že už na to nemá nervy a i s mým přítelem odjel do hospody. Mě pak čekal podrobný výslech.

 Byli jsme na farmě u našich přátel a pracovali s ovcemi a dobytkem.

Kalíšky od jiné firmy než je Mooncup jsem našla v jednom obchodě na západním pobřeží. Byl to takový ten typický obchod „zdravý životní styl“. Když jsem se ale nadšená šla zeptat prodavačky, jak se kalíšky prodávají, téměř mě odbyla. Byla to asi jen zaměstnankyně, která si bohužel myslela „jakou nechutnost mi to sem zas šéfová dala“. Přes záporný postoj některých žen si já osobně myslím, že je jen otázkou času, kdy kalíšek bude nejpoužívanější hygienickou pomůckou v mnoha zemích světa.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ilona Bittnerová: „šťastná matka → šťastné dítě“

Na dnešní rozhovor jsem se od začátku velmi těšila. Popravdě nebýt této ženy, nemohl by vzniknout žádný předchozí rozhovor, neboť by nebyl ani samotný web Kalíšek.cz. Řeč je o Iloně Bittnerové, majitelce blogu Kalíšek.cz, která pro české ženy objevila menstruační kalíšky a dala vzniknout i samotnému pojmenování "menstruační kalíšek" (o tom vám jistě ráda poví v rozhovoru). Kromě toho, že se věnuje „menstruační osvětě“ a ukazuje, jak může být menstruace příjemnější a pohodovější záležitost, věnuje se také mnoha jiným činnostem a aktivitám.

Je menstruační kalíšek (ne)bezpečný?

V mnoha článcích o kalíšcích zmiňujeme jejich zdravotní nezávadnost, ale přesto se čas od času někdo zeptá, jestli je kalíšek opravdu bezpečným řešení menstruace, neboť se jeho gynekolog/gynekoložka na konto kalíšku nevyjadřoval moc pěkně a tuto pomůcku nedoporučoval/a.

Menstruační kalíšek Mooncup

Kalíšek Mooncup se vyrábí v Anglii od roku 2002. Je to jeden z prvních kalíšků na trhu vyrobený z lékařského silikonu. Jeho výroba a samozřejmě i sám výrobek je ekologický a firma Mooncup Ltd. za to získala řadu významných ocenění a certifikátů.