Proč zažívají muži orgasmus častěji než ženy?

Co přesně se vám vybaví pod slovem sex? Je soulož vážně ten "nejplnohodnotnější" způsob, když jen necelá pětina žen prožívá vaginální vyvrcholení? Věděli jste, že heterosexuální ženy jsou skupinou, která si orgasmu užívá nejméně? A víte, kde je klitoris? :-) U příležitosti Mezinárodního dne ženského orgasmu jsme se podívaly na pár studií ze světa, které oblast ženské rozkoše zkoumaly.

O rozdílech v platovém ohodnocení mezi pracujícími muži a ženami už jste asi slyšeli, používá se pro to termín "gender pay gap". V jednom z našich článků jste se mohli dočíst i o rozdílném poskytování péče ženám v bolestech a mužům v bolestech (tzv. gender pain gap).

Dnes bychom se chtěly věnovat mapování "gender pleasure gap", nepoměru mezi tím, kolik sexuální akt přináší rozkoše ženám a kolik mužům. Ale nebojte, nebudeme nad tím plakat. Jinou studií, která mapovala, co je ženám při sexu příjemné, si zlepšíme náladu. :) Když je za dveřmi Mezinárodní den ženského orgasmu - 8. srpna - pojďme se nechat statistickými zjištěními ovlivnit, třeba nás inspirují k vylezení z oné "orgasmické propasti".

Pouze 18 procent žen uvedlo, že je schopno dosáhnout orgasmu vaginálně.
Pouze 18 procent žen uvedlo, že je schopno dosáhnout orgasmu vaginálně.
Foto Pixabay.com

Heterosexuální ženy zažívají nejméně orgasmů

Americká studie z roku 2017 vedená Davidem A. Frederickem se zabývala rozdíly ve frekvenci orgasmu mezi gayi, lesbami, bisexuály a heterosexuálními muži a ženami. Heterosexuální ženy z ní vyšly jako skupina, která si orgasmu užívá nejméně.

 • Heterosexuální muži uváděli, že orgasmu dosahují v 95 % absolvovaných sexuálních aktů;
 • gayové dosahovali vrcholu v 89 % styků, bisexuální muži v 88 %;
 • lesbické ženy hlásily orgasmus v 86 % styků, bisexuální ženy v 66 % – a heterosexuální ženy v 65 % intimních styků.

Příčin nepoměru v dosahování orgasmu je vícero:

 • Soulož (koitus) je kulturně stále ukotvená jako to první a hlavní, co máme pod pojmem sex. (Ale jen pětina žen je schopna dosáhnout vaginálního orgasmu.) Ženy dost často nejvíc vzrušuje to, co míváme pod nálepkou "předehra" - dotyky, líbání, orální sex, smyslné masáže, použití sexuálních pomůcek...
 • Neznalost ženského těla. V jiném britském průzkumu pouze 37 % lidí (obou pohlaví) dokázalo správně označit klitoris na anatomickém schématu. (Přitom s 8000 vysoce citlivými nervovými zakončeními je klitoris jednoznačně epicentrem ženské rozkoše.)
 • Potíž s tím své touhy komunikovat, nestydět se za ně a o potěšení si říct. Mnoho z nás přece jen vyrůstalo v době, kdy se ženy styděly za to, že jsou sexuálně aktivní, zvláště pokud se odvážily si to užít.

Co ženy chtějí?

Studie z roku 2017 (publikovaná v Journal of Sex and Marital Therapy, v níž Debby Herbenick, vedoucí Centra pro podporu sexuálního zdraví na Indiana University, a její tým zkoumaly data od tisícovky žen ve věku 18 až 94 let) mapovala zkušenosti žen s orgasmem a sexuálním potěšením. Cílem bylo porozumět povaze doteků, které ženy vnímají jako příjemné, a zjistit, jak orgasmus souvisí s vhodnou vaginální a klitorální stimulací.

Výsledky ukázaly, že...

 • přibližně 18 procent žen je schopno dosáhnout orgasmu vaginálně (bez stimulace klitorisu)
 • více než třetina žen – 36 procent – uvedla, že preferují stimulaci klitorisu, aby dosáhly svého vrcholu
 • dalších 36 procent žen uvedlo, že stimulace klitorisu zlepšuje jejich prožitek z vaginálního styku.

Sex nemusí trvat dlouho, důležitá je emocionální intimita

Z toho, co uvedly dotazované ženy, vyplynulo, že některé orgasmy jsou pro většinu žen kvalitativně lepší než jiné (78 procent). Přičemž lepší sex není ten, který trvá déle. Méně než 20 procent dotázaných žen uvedlo, že delší sex znamená lepší orgasmus. Vedoucí studie Debby Herbenick upřesnila, že lepší orgasmy ženy popisovaly v případech, kdy bylo více času věnováno předehře a vzrušení. Klíčové jsou „emocionální intimita“ a „stimulace klitorisu“. Kvalitu orgasmu tak (nepřekvapivě) ovlivňuje celková nálada dané ženy, její hladina stresu. To vše určuje, jak vědomě se dokáže „ponořit“ do pohlavního styku.

Sex nemusí trvat dlouho, důležitá je předehra
Výzkumy ukazují, že pro ženy je důležitá předehra.
Foto Pixabay.com

Kde vládne rutina, tam chybí předehra

Studie Debby Herbenick dále zkoumala i způsoby stimulace klitorisu, které ženy preferují:

 • Dvě třetiny žen uvedly, že pohyby nahoru a dolů nad klitorisem jim působily rozkoš,
 • zatímco o něco málo víc než polovině, 52 procentům, se líbily kruhové pohyby.
 • Třetina všech žen si užívala pohyby na klitorisu ze strany na stranu.
 • Asi 11 procentům žen se líbil pevný tlak na vulvu, zatímco většina ostatních preferovala lehký tlak.

Důležitost intimních dotyků shrnula vedoucí studie s tím, že jakmile se pro pár stane sex rutinou, počáteční doteky se omezí na minimum a jedinou součástí sexu zůstává koitus (penis ve vagíně). "To jde ovšem na úkor kvality ženského orgasmu," vysvětlila Herbenick. Vzpomeňte si, když jste spolu začínali, radí badatelka, kolik času jste věnovali mazlení, dotykům a líbání.

Nenechte ho tápat

Studie odhalila, že 41 procent dotázaných žen preferovalo jeden typ doteku, aby dosáhly vrcholu. Debby Herbenick v kontextu toho poukázala, jak je důležité, aby muži věděli, co jejich ženy chtějí. A to může nastat pouze prostřednictvím komunikace. "Páry by si měly povídat o tom, co má žena ráda, co ji vzrušuje a co může přispět ke skvělému orgasmu. Dokud o tom nebudou mluvit, možná nedosáhnou svého potenciálu, protože šance, že muži na to, co by žena opravdu chtěla, přijdou pouhou náhodou, je mizivá."

Zdroje: https://www.lunette.com/blogs/news/how-can-we-close-the-pleasure-gap; https://www.news-medical.net/news/20170829/Study-assesses-experiences-related-to-female-orgasm.aspx; https://pleasurebetter.com/orgasm-statistics/

Na tom, jak se známe, záleží

Znát se (své vlastní touhy i jeden druhého) je klíč.

Ženy v partnerském vztahu trvajícím déle než 6 měsíců mají více než šestkrát vyšší pravděpodobnost dosažení orgasmu.

Už při třetím až pátém sexu s novým partnerem má žena o 40 % vyšší pravděpodobnost dosažení orgasmu.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Lucie Sitařová: O vaginálním mapování a znovu nalezené radosti ze sexu

Věděla jste, že ve vagině můžete mít uloženo mnoho nepříjemných zkušeností a vzpomínek, které snižují vaši ženskou citlivost, vytvářejí napětí, nezřídka i bolest, a mohou vám brát chuť do intimního života? Lucie Sitařová, koučka v oblasti intimity a sexuality, přibližuje, co to je vaginální mapování, jak se provádí a pro koho je takové probouzení citlivosti a přepisování starých vzorců vhodné.

Věra Pospíšilová: Šťastně prožívaná sexualita stojí na znalosti vlastních potřeb

S celostní psycholožkou Věrou Pospíšilovou jsme si povídaly o vědomém vzdělávání v oblasti sexuality, o tom, že vztah bez sexu nemusí bolet, když je v něm stále přítomná intimita a možnost se autenticky projevovat. A také o tom, jak na ženskou psychiku může působit hormonální antikoncepce a její vysazení. "Za mě je velkou celosvětovou iluzí myslet si, že když hrábneme do tak citlivé oblasti, jako je hormonální rovnováha, tak se nic nestane," říká průvodkyně žen v oblasti osobních, psychických, vztahových a intimních problémů.