Vaginální suchost a hormonální antikoncepce

Problém vaginální suchosti bývá sice spojován převážně s menopauzou, ale může být i důsledkem užívání hormonální antikoncepce. Co vaginální suchost způsobuje a jak se tento problém dá řešit?

Také jste si toho všimly? S novou hormonální antikoncepcí jste se cítily... divně. Nejste samy. Stále více žen pozoruje vaginální suchost v důsledku antikoncepčního hormonálního režimu.

Problém vaginální suchosti bývá nejčastěji spojován s menopauzou. Dvě třetiny žen starších 60 let považují vaginální suchost za jednu z hlavních potíží, které ovlivňují jejich sexuální zdraví. Vaginální suchost ale netrápí jen ženy po přechodu.

Mezi typické příznaky suchosti patří pocit nepohodlí, svědění nebo pálení a bolest při sexu. Některé ženy kvůli tomu zažívají nepohodu den co den, jiné problém registrují pouze před pohlavním stykem nebo během něj, kdy zkrátka ne a ne dost zvlhnout...

Vaginální suchost není problém pouze u žen při menopauze a po ní.
Vaginální suchost není problém pouze u žen při menopauze a po ní.

Vedlejší účinky hormonální antikoncepce

Dlouho se o souvislosti hormonální antikoncepce a vaginální suchosti nemluvilo, jiné vedlejší účinky či přidružené příznaky byly diskutovanější: přibývání na váze či problémy s pletí. Gynekoložka Lauren Streicher vypozorovala, že tři až pět procent žen užívajících nízké dávky antikoncepčních pilulek trpí vaginální suchostí.

Ptáte se proč? Odpověď je prostá i složitá zároveň: hormony. Jde hlavně o ženský hormon estrogen, ten pomáhá udržovat pochvu "lubrikovanou". Antikoncepční pilulky však mohou způsobit změny v hladinách estrogenu, které vedou k sušší poševní sliznici. Podle časopisu SELF "snížení množství estrogenu, který cirkuluje v těle, sníží také prokrvení tkáně, což má za následek právě vaginální suchost".

Vaginální suchost může být vyvolána užíváním hormonální antikoncepce.
Vaginální suchost může být vyvolána užíváním hormonální antikoncepce.

Namístě je otázka, zda tento problém se suchostí způsobuje veškerá hormonální antikoncepce. Naštěstí ne, ale některé pilulky ano. Kombinované pilulky (YAZ) jsou s tímto problémem spojovány nejčastěji, ale i jiné formy hormonální antikoncepce mohou vést k suchosti. Kombinované preparáty hormonální antikoncepce YAZ jsou ty, kde jsou účinnými látkami sloučeniny ethinylestradiol, ten patří mezi syntetické estrogeny, a drospirenon, který patří mezi syntetické gestageny. Princip je prostý: pravidelné podávání syntetického estrogenu a progesteronu působí komplexně na snížení pravděpodobnosti početí.

Jsem suchá, co s tím?

1. Pokud vám výše zmíněné příznaky zní povědomě, první krok, který byste měla učinit, je konzultace s lékařem a společné pátrání po hlavní příčině. Pokud z toho jako původce vyjde hormonální antikoncepce, jsou tu i jiné - nehormonální - alternativy. Doporučujeme přečíst například:

2. Některé ženy hlásí úspěch s používáním přírodních a přirozených prostředků: zvýšit příjem tekutin, pravidelně fyzicky cvičit, a pokud možno být sexuálně aktivní.

3. Pokud narážíte na vaginální suchost jen za dveřmi ložnice, zkuste zpomalit sex a prodloužit předehru (ostatně všechno slow je dneska trendy, slow fashion, slow life, tak zkuste slow love making :-) ).

Lubrikační gel Good Clean Love
Lubrikační gel značky Good Clean Love na vodní bázi nejenom zvlhčuje, ale i napomáhá předcházet problémům a mírní nepříjemné projevy mykózy a zánětů.

4. V neposlední řadě jsou tu lubrikanty. Vybírat se dnes dá z velmi šetrných, na přírodní bázi. Tápete? V článku Lubrikační gel: Ano? A jaký? najdete přehledně vše, co k proniknutí do světa lubrikantů potřebujete.

Volně přeloženo ze stránek Good Clean Love.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Pesar FemCap - nehormonální antikoncepce šetrná ke zdraví

Trápí-li vás to, že byste kvůli ochraně proti početí musela pravidelně užívat hormonální antikoncepci či jste narazila na zdravotní problémy při jejím užívání, pak tento článek je právě pro vás. Pesar Femcap je bariérová kontracepce, která má v kombinaci se správným gelem téměř stoprocentní účinnost.

Historie antikoncepce - 1. část

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích. Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek. Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.