Příroda není neomylná, a proto někdy dochází ve vývoji k určitým odchylkám oproti běžné normě. O čem se moc nemluví, a přesto se to může objevit, je tzv. dvojitá děloha. Povíme si a ukážeme, co to vůbec dvojitá či zdvojená děloha znamená a díky zkušenosti jedné ženy, si nastíníme život se dvěma dělohami.
O tom, že některé ženy mají dvě dělohy, si můžete běžně přečíst maximálně v bulvárním tisku jako cosi fantaskního. Klasická medicína zmiňuje, že k takové vadě může dojít, ale běžná praxe vypadá spíše tak, že ženy, které se tento fakt dozví, mlčí, neboť si připadají divné a jiné. Pokud tedy patříte i vy mezi ženy, které mají anatomicky odlišný tvar dělohy, nezoufejte, rozhodně v tom nejste sama.
Jak je to možné?
Děloha totiž při svém vývoji vzniká tak, že dvě identické části splývají. A pokud dojde k nedokonalému splynutí těchto dvou částí, může vzniknout některá z tzv. vrozených vývojových vad dělohy. Těch existuje mnoho, podle stupně či způsobu „nesplynutí“. Nejmenším stupněm je jakési „prohnutí“ horní části dělohy, poté přepážka v pochvě (částečná či úplná), poté dvě dělohy a jeden čípek a jedna pochva, dvě dělohy, dva čípky a jedna pochva až k dvě dělohy, dva čípky a dvě pochvy. (Při vývoji může také dojít k tomu, že ženě děloha chybí úplně nebo je menší oproti běžné velikosti.)
Přepážka v pochvě
Ta může být úplná po celé délce pochvy nebo pouze částečná v její horní části.
Zkušenost s dvojitou dělohou
"Při mé první gynekologické kontrole lékařka přišla na to, že mám dva děložní čípky. Později na ultrazvuku se potvrdilo i to, že mám dvě samostatné dělohy. Pokaždé tedy ovuluji z jiné dělohy, jelikož ke každé mám uplý jeden vaječník. Byla jsem dvakrát těhotná, pokaždé v pravé děloze. Ale protože mám v pochvě částečnou přepážku, nebylo možno rodit přirozenou cestou, a proto jsem rodila císařským řezem. Pochvu mám na rozdíl od čípků a děloh jen jednu. Přepážka v pochvě není kolmá, ale vodorovná – takže čípky jsou jakoby nad sebou. Nahmatám si oba dva, jsou zhruba na délku celého ukazováku. K jednomu se mi dostává lehce, k druhému hůře, právě kvůli té přepážce, což tedy pociťuji i během pohlavního styku. Jinak je to celkem bez omezení."
Dvě dělohy a tampony
"Se zaváděním tamponů problém nemám, a to dokonce ani s tou největší velikostí. Ale musím používat tampony dva – ke každému čípku jeden, jinak bych hned protekla, mám totiž dost silnou menstruaci. Jeden tampon by mi tak za hodinku až dvě protekl, takhle dohromady mi vydržely alespoň 4-6 hodin."
Dvě dělohy a menstruační kalíšek
"Menstruační kalíšek jsem vyzkoušela hned první menstruaci po skončení šestinedělí. Objednala jsem si kalíšky od české značky Yuuki, sadu o velikosti 1 a 2, varianta Classic. Chtěla jsem vyzkoušet českou značku a dvě různé velikosti za přijatelnou cenu. První den po zavedení většího kalíšku mi ihned protekl. Zkusila jsem ho zavést znovu ale bez úspěchu, i když jsem ho v pochvě vůbec necítila. S menším kalíškem to bylo to samé. Nevzdala jsem to. Na noc jsem si zase zavedla větší kalíšek a ráno jsem na něj úplně zapomněla. Vyjmula jsem ho tedy až po obědě, protože jsem o něm vůbec nevěděla. Ani jsem neprotekla :) Takže to chce trochu cviku, aby se kalíšek dobře usadil a byl na 100% funkční. Jen při vyndávání kalíšku mě to trošku bolí, ale není to nic strašného... Větší kalíšek používám při silnějších dnech menstruace a menší kalíšek používám na konci menstruace a úplně bez problému – ani kapka vedle. :)"
Zdroje informací: Gynekologie Lukáš Rob, Alois Martan, Karel Citterbart a další, osobní příběh naší zákaznice, webové stránky porodnice.cz a doktoronline.cz; autorkou obrázku je Veronika Lančaričová.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!