Staráte se o sebe dobře? Tak to určitě nezanedbáváte samovyšetření prsou. Rakovina prsu je po jiných kožních nádorech nejčastějším závažným zhoubným novotvarem u žen, a to v Česku i ve světě. Možnosti léčby se zlepšují, ale stále je zásadní včasný záchyt. Říjen je celosvětově měsícem prevence rakoviny prsu a ve spolupráci s organizací Loono vás chceme podpořit v samovyšetřování prsou v říjnu, v listopadu... prostě každý měsíc. Pravidelně. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.
Ta čísla mohou působit děsivě. V Česku je každý rok nově diagnostikováno přibližně 7200 žen s karcinomem prsu a přibližně 1600 žen na něj zemře. Na druhou stranu, díky mamografickému screeningu v kombinaci s moderní léčbou se snížila úmrtnost žen na rakovinu prsu za poslední dekády o více než 40 procent. Medicína dělá pokroky, ale když je pozdě, zázraky neumí. Zásadní je proto nepodceňovat důležitost preventivních kontrol a samovyšetření, aby se případný problém zachytil a řešil včas.
Jak se provádí samovyšetření prsu
- Nejlepší načasování je v době, kdy jsou prsa "hormonálně nejklidnější", což u žen, které menstruují, znamená pátý až desátý den od začátku menstruace. (Ženy po přechodu si zvolí jakýkoli den.) Prsa si vyšetřete jednou za měsíc.
- Prvním krokem je kontrola pohledem před zrcadlem. Vypadají prsa jako obvykle? A co když zvednete ruce nad hlavu. Nic se nezměnilo?
- Registrujte jakékoli změny a podivnosti, jako je výtok z bradavky, změny na kůži, změna velikosti či tvaru prsu, změna tvaru bradavky.
- Prsa prohmatejte. Nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakružte povrchově, potom trošku do hloubky.
- Prohmatejte celou oblast prsou, od klíční kosti až do podpaží a až k podprsenkové rýze. Všímejte si nerovností na povrchu prsou i uvnitř nich.
- Levou rukou vyšetřete pravé prso a naopak. Pravidlo opačné ruky. :-) Jestli máte větší prsa, začněte vsedě nebo vestoje a pak to samé zopakujte vleže na boku.
- Závěrečná kontrola. Vezměte prsa do dlaní a promněte je, abyste se ujistila, že jste na nic nezapomněla.
- Je všechno v pořádku? Pokud máte pocit, že jste něco nahmatala, dočtete se víc dál v tomto článku nebo na stránkách Loono mezi Nejčastějšími dotazy k samovyšetření (dole). Nepanikařte, místo hledání rad na internetu navštivte lékaře.
Co dělat, když na prsu objevíte změny
Nejčastěji, u celých 75 procent žen, se rakovina prsu ohlásí jako hmatatelná nebolestivá bulka. Méně časté projevy jsou bolest, vtažení kůže či bradavky, výtok z bradavky, který může být i krvavý, zvětšení prsu, povrchové změny na bradavce nebo zvětšené uzliny v podpaží. V pokročilých stadiích se objevuje i bolest v kostech, hubnutí, nechutenství nebo kašel.
Bulka v prsu nemusí hned značit rakovinu. Může se jednat i o neškodný nález v podobě cysty nebo nezhoubného nádoru prsu. Pokud však bulku při samovyšetření bulku nahmatáte, je třeba zajít ke gynekologovi, který vystaví žádanku na odborné vyšetření, nebo se rovnou objednat do mamocentra.
Mezi rizikové faktory rakoviny prsu patří rakovina prsu v rodině, genetické faktory, jako jsou mutace BRCA genů, a také věk nad 40 let. To ale neznamená, že pokud je vám dvacet let, neměly byste jakýmkoliv změnám na vašich prsou věnovat pozornost. Dalšími rizikovými faktory jsou i hormonální vlivy – brzký začátek menstruace nebo pozdní menopauza.
Co je riziková genová mutace BRCA?
BRCA geny, z anglického breast cancer genes (geny rakoviny prsu), jsou v našich buňkách zodpovědné za opravu genetické informace. Rozeznáváme dva druhy těchto genů, BRCA 1 (ano, to je ten gen, kvůli kterému se Angelina Jolie rozhodla pro odebrání prsou a vaječníků) a BRCA 2. Pokud nefungují správně, čili jsou mutované, hromadí se v našich buňkách chyby, které mohou vést ke vzniku nádoru. V každé buňce jsou přítomny dvě sady BRCA genů, každá od jednoho z našich rodičů. Pokud se narodíme s jednou z těchto sad již mutovanou, stačí, aby přestala fungovat ta druhá v průběhu života, a vzniká rakovina. To je důvod, proč zhoubné nádory u nositelů BRCA vznikají v mnohem nižším věku než u zbytku populace. BRCA mutace je spojena s vyšším rizikem řady dalších nádorů.
Vyskytuje se ve vaší rodině rakovina prsu? Zemřelo na ni více vašich příbuzných nebo nějaká mladší 50 let? Pokud máte podezření, že byste mohla být nositelkou BRCA mutace, ale jste nyní zdravá, oslovte svého praktického lékaře nebo gynekologa, kteří vám mohou vystavit žádanku na genetické vyšetření. Genetické testování je hrazeno pojišťovnou, jen pokud člověk splňuje indikační kritéria, jinak se vyšetření platí. V takovém případě to stojí od 1200 do 2000 a testují se (z odebrané krve) jen nejčastější typy mutací.
Více o BRCA mutacích se dočtete zde.
Zdravý životní styl, preventivní kontroly...
Součástí dobré prevence je zdravá životospráva, dostatek pohybu, spánku, zdravá strava - a pravidelné samovyšetření. Stejně jako u ostatních druhů rakoviny má vliv samozřejmě i kouření, konzumace jakéhokoliv množství alkoholu a obezita.
Ženy po dovršení 45. roku mají pravidelně absolvovat mamografický screening, a to každé dva roky. V rámci pravidelné gynekologické prohlídky jednou za rok lze gynekologa či gynekoložku požádat o vyšetření prsou.
... i správná podprsenka je důležitá?
Když jsme u těch prsou... Souvislost nošení podprsenek s kosticemi a rakoviny prsu nebyla nikdy prokázána, i když je tento "mýtus" stále poměrně živý. Žádnou chybu však neuděláte, když svá prsa nebudete mučit špatnou podprsenkou. Padnoucí a pohodlná podprsenka snižuje napětí v Cooperových vazech uvnitř prsou, snižuje napětí ramenou a zad, pomáhá volnějšímu dýchání, snižuje poškození měkkých tkání při fyzické námaze, snižuje bolesti zad.
Obvod podprsenky nesmí být ani příliš volný, ani příliš těsný. Typicky má spousta žen zbytečně velký obvod a malé košíčky. Prsa vám nemají vypadávat například při zavazování tkaniček bot horem, ale ani spodem, když (prudčeji) zvednete ruce, zapínání se vám vzadu nemá posouvat nahoru až "za krk", košíčky vám nemají prsa v půlce "přeřezávat"...
Nebojte se a sáhněte si
Zpátky k samovyšetřování. Nezapomeňte prohmatat taky partnera (nebo partnerku). Věděli jste, že celých 30 procent případů rakoviny prsu a varlat odhalí právě naši milovaní? Svému partnerovi tak můžete pomoci se (samo)vyšetřením varlat. Jak na to, najdete ve videonávodu od Loono.
Chcete podpořit mamku nebo kamarádku, aby nezapomínala na důležitost samovyšetřování? Darujte jí praktickou brožurku - manuál samovyšetřování od Loono. Vyjde vás jen na deset korun.
V rámci Růžového října můžete Loono podpořit i nákupem na e-shopu Maluna ve speciální růžové kategorii. 10 korun z ceny každého růžového zboží jde do Loona. A dalších 10 korun přidává Maluna ze svého. Vybraná částka od vás se tedy vždy zdvojnásobí.
Zdroje: loono.cz, mamo.cz, mammacentrum.cz, lechaton.cz/poradna
Loono je tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů. Pod záštitou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze společně učí veřejnost o prevenci v oblasti reprodukčního zdraví, onkologických a kardiovaskulárních onemocnění i duševního zdraví. Jejich kampaně #prsakoule #doledobry #dobrenitro #zijessrdcem možná znáte.
Loono založila Kateřina Vacková, které v jejích 22 letech diagnostikovali rakovinu vaječníků. Včasné naslouchání vlastnímu tělu jí zachránilo život, tušila, že je něco špatně. Když však kamarádům vyprávěla o své zkušenosti, zjistila, že většina z nich by příznakům, které měla ona, nevěnovala pozornost. To ji motivovalo k osvětě v oblasti prevence a péče o zdraví - a nadchla pro to další stovky lidí.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!