V prvním díle našeho milostného putování jsme poodkryli závoj tajemství toho, jak vypadalo milování mnoho staletí nazpět. V dnešním pokračování navážeme přesně tam, kde jsme minule skončili.
Kámasútra (4-6 století n. l. )
První část názvu tohoto díla - Káma - je jméno indického boha milostné touhy a sútra znamená učebnice nebo poučení, tedy doslovný překlad by mohl znít jako Učebnice lásky či Poučení o rozkoši. Toto dílo vychází z mnohem starších erotických příruček, tzv. kámašáster.
Kámasútru jako obrázkovou knihu obsahující mnoho poloh „jak na to“ známe asi každý, ale dnes namísto obrázků vyberu pár mouder:
- Stoletý svůj věk nechť muž rozdělí tak, aby v něm souladně a nerozporně naplnil trojí smysl života. V dětství nechť jde za vzděláním. V mládí a mužnosti za rozkoší a prospěchem. Ve stáří za vírou a spásou. Trvání života však je nejisté, a proto nechť bere všechno, jak to přichází.
- Už dívka se má v tajnosti a o samotě vzdělávat ve čtyřiašedesáti vhodných a užitečných oborech (vyjmenovat všech čtyřiašedesát zmíněných oborů by bylo na samostatný článek, proto zmiňme jen několik z nich). Líčení a odívání, účesy a čelenky, šperky, masti, voňavky, znalost bylin, kreslení květin a obrazců rýžovou moukou, ale také obratnost rukou, příprava nápojů prostých či pálených, znalost hádanek, odpovědět veršem na verš, schopnost naučit papoušky a loskutalky mluvit, umění vykládat nebeské hlasy, věštby a jasnovidectví… Princezna těch nauk znalá nebo dcera ministrova jistě podrobí si chotě, byť má tisíc jiných mimo. (Tak která z nás by se ve školách učila raději těmto předmětům?)
- Podle rozměru pohlaví jsou milenci zajíc, býk a hřebec. A milenky zase srnka, kobyla a slonice.
- Pro polibky, škrabání a kousání neplatí pořádek; to záleží na vášni.
- Všechno čiňte na oplátku; totéž, tímtéž, tamtéž, taktéž; za plesknutí popleskejte, zulíbejte za polibek.
- Milovaní pyjem potřeným směsi rozdrceného durmanu, pepře černého, pepře dlouhého a medu vede k oblouznění.
- Nápoj lásky: Fazole mlékem opláchnuté, v horkém másle změklé, v mléce krávy odrostlého telete rozvařené a v medu a másle rozpuštěné a požité, uschopní vejít k nesčetným ženám. Tak praví učitelé.
Kromě nápojů lásky zde můžete nalézt i mnoho „zaručených receptů“ na zvětšení penisu. I když jsme stránka věnovaná ženám, jeden takový návod pro muže uvedu: Užívá-li se k tření postupně a střídá mochyně, povijnice, vodní mech, lilek, bůvolí máslo, a šťáva z lopušníku a slunečnice, zvětší svůj rozměr na jeden měsíc.
Takových receptů a mouder je v knize mnohem více. I když nás od vzniku této knihy dělí více než tisíc let, mnohé rady a doporučení jsou stále aktuální.
Afrodiziaka
Jak je již z Kamasútry zřejmé, ve starověku i středověku se afrodiziaka používala poměrně hojně. Využívaly se různé rostliny, častokrát i jedovaté a z nich se připravovaly zmíněné nápoje lásky, směsi vyvolávající fyzickou touhu či erekci. Dnes spousta studií tvrdí, že rostliny, které se k těmto účelům dříve používaly, nejsou účinné a naopak jsou velmi jedovaté. Jako například puchýřník lékařský jinak zvaný jako španělská muška. V tomto případě se nejedná o rostlinu, ale o brouka, který při vyrušení vylučuje tekutinu, která způsobuje erekci. Kromě mužů, kteří chtěli mít lepší erekci, jej používaly i ženy, které chtěly potratit.
Z jiných rostlin, které mají povzbudivé účinky, můžeme zmínit zázvor, ženšen pravý, děhel čínský, bujarník (zřejmě pro bujarý život), nebo houby tvarem připomínající penis (např. hadovka smrdutá).
Tato římská mozaika pochází ze Sicílie.
Z jiných zajímavých historických milostných děl:
Ovidius a Umění milovat
Básník Publius Ovidius Naso žil v prvním století před našim letopočtem a tvrdil, že láska je zákeřná a extrémně nakažlivá nemoc. Zaručený lék na ni dává v části „Jak léčiti lásku“. V tomto několika svazkovém díle, dává spoustu rad a doporučení, jak si získat muže/ženu, jak si lásku udržet a v poslední části se věnuje zvlášť radám pro ženy.
Co například doporučoval mužům:
- Každá žena je získatelná – jen si vybrat a pak použít ty „správné metody“.
- Buď výřečný, klidně si i vymýšlej, lichotivě ji sváděj, říkej jí takové věty, které ráda uslyší a měj v oblibě čistotu.
Ženám:
- Nauč se půvabně smát a plakat – kdykoli je to zapotřebí.
- Nauč se ladně chodit, buď zábavná a bouřlivá.
Platón a Erotologie
Platón v tomto díle popisuje jeden z druhů lásky - erót - tedy lásku pohlavního typu. Je zajímavé, že o erotologii byl zájem i v křesťanské mystice – například v díle Bernarda z Clairvaux O lásce k Bohu. Ten tuto lásku rozděluje na čtyři stupně:
- 1. stupněm je naprostá sebeláska a přidává přikázání „Miluj bližního svého jako sebe samého.“ Což vykládal jako: cokoli chceš dopřát sobě, dopřej ve stejné míře i svému bližnímu a naopak na sebe buď stejně přísný jako na něj.
- Na 2. stupeň přivádí člověka samotný Bůh, když jej vysvobozuje v nouzi.
- Ve 3. stupni již člověk miluje Boha i pro něj samotného - nejen kvůli tomu, že slyší jeho modlitby.
- 4. stupně je možné dosáhnout až po smrti. Uznává, že je možné se do tohoto stavu dostat i na chvíli ve smrtelném těle, ale nezná nikoho, kdo by toho byl schopen. Čtvrtý stupeň lásky je extatický - člověk zcela ztrácí sám sebe a “vrhá se do Boha” - sám sebe vůbec nemiluje, resp. jediným důvodem toho, že miluje sám sebe, je Bůh.
To už se pomalu dostáváme ke křesťanství, které evropské země po rozpadu římské říše v otázce milování ovlivnilo nejvíce. Stali jsme se nejprudérnější oblastí tehdejšího světa a z hlediska erotických znalostí jsme byli zdaleka nejzaostalejší. Nastala velká změna. Tělesný styk mezi mužem a ženou byl ve středověku prohlášen za hřích. Hovořit o sexu bylo velké tabu. Necudné knihy ani časopisy neexistovaly (lidé do renesance stejně číst neuměli). Předmanželský sex byl přísně zakázaný. Pokud by se o něj lidé pokusili a byli dopadeni, byli by přísně potrestáni...
V dalším díle si povíme o tom, že tato striktnost neplatila všude, respektive ne všichni ji dodržovali. Platilo to hlavně pro zámožné a vlivné rodiny, situace na venkově byla jiná.
Zdroje informací: Kámasútra aneb poučení o rozkoši, Intimní historie (Vlastimil Vondruška), https://dromedar.signaly.cz, https://cs.wikipedia.org.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!