Kontroverzní film pro děti o menstruaci právě v kinech

Animovaný film Proměna (v originále Turning Red) je prvním filmem studií Pixar a Disney, který režírovala pouze žena. Zároveň je prvním animákem pro děti, kde se otevřeně mluví o menstruaci. A to některé rodiče zvedlo ze židle. Film kritizují a označují jako pro děti nevhodný. Naopak odborníci v něm vidí skvělou pomůcku, jak s dětmi o často tabuizovaném tématu přirozeně mluvit. Roztomilá červená panda symbolizuje vše, s čím se dívky během dospívání potýkají. Menstruace, výkyvy nálad, problémy s rodiči nebo první láska. A je potřeba si připustit, že to začíná už v dětském věku a otevřeně o tom s dětmi mluvit.

Červená panda jako symbol menstruace a strastí dospívání

Třináctiletá Meilin “Mei” Lee je vzornou studentkou i dcerou. Je úspěšná ve škole, ve hře na flétnu i oblíbená mezi kamarádkami, přesvědčená, že jí nic nemůže stát v cestě. Až do osudového rána, kdy se vzbudí a v zrcadle uvidí místo svého odrazu velkou červenou pandu. Panikaří, křičí a schovává se. Její máma předpokládá, že dostala svou první menstruaci, proto přinese krabičku s vložkami. Až když uvidí, v co se Mei proměnila, zasvětí jí do rodinné historie. Ukáže se, že každá žena v rodině se v určitém věku začala měnit v pandu a proměnu spouští velké návaly emocí. Jde to  zastavit speciálním rituálem a výrobou talismanu. Než k rituálu dojde, Mei se potýká s různými vypjatými situacemi a snaží se zvládnout výkyvy nálad. Také se strachem ukáže svou druhou tvář kamarádkám, které ji však přijmou i v nové podobě. Mei zvažuje, zda vůbec chce svou rudou pandu dostat pod zámek, protože si jí oblíbila a bere ji jako část sebe, o kterou nechce přijít.

Film o první menstruaci Proměna

Menstruace poprvé v dětském filmu

Část filmu, kdy matka Mei čeká za dveřmi koupelny s vložkami a lahví horké vody, vítá řada odborníků. Je to zřejmě poprvé, kdy se ve filmu pro děti (z dílny velkých filmových studií) otevřeně mluví o menstruaci. Jde tak o prolomení určitého tabu, protože film normalizuje menstruaci a „taková otevřenost může dívkám dodat sebevědomí a přijmout změny, které se dějí během dospívání,” říká Annie Tao, klinická psycholožka. Sama režisérka říká: „Chtěla bych tento film věnovat mému 13leté já, když jsem byla zmatená a panikařila v koupelně stejně jako Mei, protože moje máma se mnou o tomhle nikdy nemluvila.”

Je Proměna pro děti nevhodná?

Některé rodiče film vyloženě pobouřil a nešetří kritikou. Části z nich vadí rebelující dívka, která neposlouchá a lže rodičům. Film podle nich navádí ke stejnému chování. Jiným vadí otevřenost kolem menstruace a sexuality a žádají, aby film byl označen jako “nevhodný pro děti”. Na podobných reakcích je vidět, že menstruace opravdu zůstává silným tabu ve společnosti. Otázkou zůstává, proč by měl být film nevhodný pro děti, když první menstruaci dostávají dívky právě v dětském věku. Nejčastěji mezi 12–13 rokem, některé ale i v 8 letech. A právě film s roztomilou červenou pandou může být ideálním pomocníkem pro rodiče, jak s dětmi o menstruaci mluvit.

Správný čas na “tu řeč”

Rodiče často tápu, kdy s dívkami o menstruaci mluvit poprvé. Ideálně ve chvíli, kdy se samy zeptají. Otázky můžou přijít poměrně brzy, ať už najdou menstruační pomůcky nebo uvidí maminku, jak je kupuje nebo používá. Odborníci radí dát v tu chvíli věku přiměřenou, ale jasnou a pravdivou odpověď. Určitě neodbýt dítě se slovy „na to jsi ještě moc malá/malý.” Ano, i kluci se o menstruaci zajímají a měli by vědět, že je to něco naprosto přirozeného. Asi žádná dívka nechce zažít podobnou reakci jako Mei, jejíž táta stydlivě vykukoval za dveřmi koupelny s poznámkou: „Už to přišlo? Není to brzy?” Každá žena může jasným a přirozeným vysvětlením u dětí budovat pocit, že menstruace je běžnou součástí života a dívky ani chlapci by se kvůli ní neměli v žádném ohledu cítit trapně.

Zdroje:
https://www.nytimes.com/2022/03/16/well/family/turning-red-periods-discussion.html
https://www.kansascity.com/news/business/health-care/article259422449.html
https://www.chatelaine.com/living/entertainment/turning-red-domee-shi-interview/amp/

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ilona Bittnerová a Helenka: O první menstruaci

Majitelka blogu Kalisek.cz Ilona Bittnerová má dceru Helenku, která je již ve věku, kdy některé dívky dostanou první menstruaci. V rozhovoru jsme se zeptaly nejen maminky, jak svou dceru na tuto událost připravuje, ale také Helenky, jak tuto událost vnímá, jestli se cítí být teoreticky dobře připravena, a na další otázky ohledně první menstruace.

Signály, že se blíží tvá první menstruace

Nemění se pouze svět kolem nás, ale mění se také tvé tělo. Možná už víš, co od první menstruace čekat a víš jak poznáš, že se blíží, ale možná ještě stále tápeš a něco ti jasné není. V tomto článku se můžeš dočíst, jaké příznaky můžeš před první menstruací očekávat. Kdo je připraven – není překvapen, tak pojďme na to!