Markéta Abrath je autorkou e-booku Jóga & menstruace. Povídaly jsme si nejen o józe a jejím praktikování v souladu s menstruačním cyklem, ale i o zkušenostech, které Markéta sbírala od Indie po Kolumbii. V Kolumbii zažila v šestinedělí nádhernou podporu žen a tuhle posilující zkušenost by přála všem rodičkám. "V naší společnosti se po porodu veškerá pozornost přesměruje na miminko a pro ženy je těžké zajistit si skutečně dobré podmínky pro poporodní odpočinek," říká žena, která jako dula podporuje maminky u porodu i po něm.
Markéto, co vás přivedlo na cestu jógy a co vás motivovalo napsat e-book na téma Jóga a menstruace - Vše, co potřebujete vědět, aby pro vás byla menstruace při cvičení jógy spojencem, ne nepřítelem?
Jóga mě zajímala už od dětství, viděla jsem cvičit svoji tetu, v pubertě jsem si začala kupovat knížky, ale na první skutečné lekce jsem se dostala až na vysoké. Úplně mě dostaly prožitky po cvičení, při závěrečných relaxacích, živě si pamatuji, jak jsem užasle poprvé pozorovala proudění energie v těle a už nebylo cesty zpátky. Na první lektorský kurz do Indie jsme se vydali s mým tehdy nastávajícím mužem. Žili jsme v té době v Barmě, ale plánovali jsme rodinu a pozvolný přesun na jiný kontinent. První těhotenství ale skončilo spontánním potratem a já v tom období truchlení a introspekce uvědomila, že bych chtěla ještě stihnout zažít meditační kurzy Vipassany a vyjet za jógou do Indie. Můj partner taky praktikuje jógu, tak jsme si udělali do Rišikéše takovou předsvatební cestu.
Už v té době jsem svoji cykličnost nějak vnímala a nějak intuitivně jsem tomu svou jógovou praxi přizpůsobovala. K tomu, abych se tím však zabývala důkladněji, mě však přivedlo až další těhotenství a zkušenost porodu a mateřství. Hodně mi otevřel oči výcvik propojující těhotenskou jógu a práci duly, který jsem absolvovala v Kolumbii. Dodnes čerpám z učení autorky Umy Dinsmore Tuli, která o zkušenostech ženského reprodukčního cyklu v kontextu jógy napsala výbornou knihu Yoni Shakti. Uma je výjimečná žena, jsem moc vděčná, že jsem ji mohla poznat osobně a učit se od ní jógovou terapii pro ženy a Jóga Nidru, která je pro mě dneska hlavním těžištěm mojí praxe.
Jakým způsobem doporučujete přizpůsobit cvičení jógy menstruačnímu cyklu a ročním cyklům?
Já vnímám obrovský potenciál jógy pomoci nám pěstovat vnímavost k tomu, co se odehrává v našem těle i k tomu, co se děje kolem nás. Jóga je hravá práce s vlastní zkušeností. Mně osobně připadá fascinující, jak se už jen skrze vnímání cyklu vlastního dechu můžeme propojit s cyklickou povahou života a přírody. Snažím se lidem nabízet jakousi zásobárnu možností a technik, ale poté je nabádat, aby se naladili na své tělo a dělali to, co je pro jejich tělo dobré a vyživující.
Jaké cviky/ásany mohou být během menstruace prospěšné? Dost často se dočteme, co necvičit, ale zajímá mě, co cvičit...
To je samozřejmě hodně individuální. Věřím, že někomu klidně může být příjemné dynamické cvičení, i když se většinou příliš nedoporučuje. Pokud jste skutečně v dobrém kontaktu se svým tělem a vnímáte, co potřebujete, pak není třeba se řídit nějakými dogmaty. Odlišná situace však je, pokud někdo cvičí nějaké předem dané formy a třeba ani nevnímá, že mu to vlastně nedělá moc dobře.
Pokud bych ale měla dát nějaké obecné doporučení, tak věřím, že nikdy neuděláte chybu s Jóganidrou - dosytíte tělo hlubokým odpočinkem a dáte si prostor uvědomit, co vlastně potřebujete. Vyživující bývají v období menstruace také restorativní a jemné předklonové pozice.
Otázka na tělo: jak svou cykličnost a menstruaci prožíváte a změnil se váš postoj k ní nějak v průběhu života?
Teď už to beru jako nějakou přirozenou součást svého života, jsem vděčná za ten čas na odpočinek, který si dopřávám, a za odlišné perspektivy v různých fázích cyklu. Samozřejmě mi to nějakou dobu trvalo a určitě ještě nejsem na konci. Dobrou pomůckou na téhle cestě mi byl i menstruační kalíšek, který jsem začala používat přes více než 10 lety.
Kromě toho, že jste lektorka jógy, jste také dula. Co vás přivedlo na tuto cestu a jak a čím vás provázení žen těhotenstvím a šestinedělím naplňuje? Jaké ženy vás vyhledávají, jaký porod a šestinedělí touží prožít?
K rozhodnutí doprovázet ženy u porodu a v období kolem něj mě přivedla moje vlastní zkušenost. Druhá dcera se narodila v domácím prostředí, za podpory porodní asistentky a duly, a tahle ženská podpora pro mě byla nádherná a posilující zkušenost, to nejlepší, co pro mě kdy kdo udělal. Přeju si, aby tohle mohly zažívat všechny ženy. Být u okamžiku zrození je velká čest, jsem ráda, že mohu pomoci vytvořit podporující prostředí, aby mohly ženy v klidu porodit své děti o dopřát jim láskyplné přivítání, které jim náleží.
Na vašem blogu mě zaujal článek Šestinedělí po kolumbijsku a to, že tam dula a porodní bába v tom čase pro vás stále byly. Jaké na to máte vzpomínky? Není to tak dávno, kdy jsme na šestinedělí narazily v rozhovoru s Tezezou Lašťovičkou a patřila k těm ženám, které doběhlo, že se připravovaly na porod, ale vůbec ne na čas po něm. Podceňujeme jako společnost význam šestinedělí? A jak se vyhnout poporodním depresím?
V naší společnosti ženy nedostávají ani zdaleka takovou podporu a péči, jakou by si zasloužily. Bohužel pořád ještě není běžné, aby každá žena měla svou porodní asistentku, která by o ni pečovala nejen v těhotenství a u porodu, ale také v šestinedělí. Po porodu se veškerá pozornost přesměruje na miminko, pro ženy je těžké zajistit si skutečně dobré podmínky pro poporodní odpočinek. Partner, zpravidla po týdnu po dvou odchází zpátky do práce a ženy jsou na to dost samy. Snažím se ženy podporovat v tom, aby si na celé období šestinedělí zařídily alespoň nějakou pomoc v domácnosti, aby jim někdo uvařil, uklidil a ony měly prostor řešit jen sebe a miminko.
Taky vás občas trápí zdravotní neduhy (či splín)? Jak na to jdete a jak dobíjíte energii?
Jasně že jo. Teď aktuálně zase prozkoumávám různé temné kouty, do kterých mě zahánějí pylové alergie. Stále je co uzdravovat. Pomáhá mi jednoduchost, nezahlcovat se tím, co nepotřebuji, ale najít si čas pro sebe, dát si laskavou pozornost a péči, cvičit a relaxovat. Spoustu toho znám a umím, ale ta skutečná výzva je to znovu a znovu uvádět do každodenní praxe.
První jógové pozice jsem cvičila v pěti letech podle obrázků z Mateřídoušky. Pravidelné lekce hatha jógy jsem objevila v osmnácti na vysoké. Od té doby mě jóga provází každodenností.
Díky narození dvou dcer (2015, 2018) jsem svou praxi zjemnila. Ráda své lekce připravuju lidem „na míru“, zajímá mě víc rozpouštění bloků než předem dané formy.
Vystudovala jsem mezinárodní sociální práci, žurnalistiku a češtinu. Pracovala jsem v neziskovém sektoru jako projekťačka a lektorka. Při svých cestách po všemožných světa-dílech jsem vždycky ráda pozorovala různé přístupy k těhotenství a mateřství. Narození vlastních dětí mi změnilo život a jóga je pro mě cestou, jak si v téhle divoké transformaci uchovat esenci a pouštět, co už neslouží.
Prošla jsem si cestu od porodu císařským řezem k přirozenému porodu, zažila jsem báječnou podporu porodní báby a duly v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Tahle zkušenost je ve mně zarytá hluboko. Proto v současnosti jako dula doprovázím k porodům, provádím předporodními a poporodními rituály a poskytuju individuální předporodní přípravu a poporodní péči.
Máma dvou kluků a panička psí holky Brusinky. Vystudovala bohemistiku na FF UK a živí se od těch dob češtinou, korekturami, psaním. Aby si odpočinula od sezení u počítače, usedá pravidelně do výcvikového vozidla a regeneruje svou rodičovstvím namáhanou nervovou soustavu jako instruktorka v autoškole. Miluje procházky lesem, šití a život tak vůbec
Na Kalíšku pro vás píše a překládá články a těší ji, že i tím může podporovat ženy na jejich cestě za sebepoznáním, spokojeností, zdravím a lepším životem.