Britští vědci v nové studii mapovali, že riziko svalového zranění u špičkových fotbalistek je v určitých fázích menstruačního cyklu vyšší než v jiných. Výsledky naznačují, že s menstruačním cyklem je ve vrcholovém sportu potřeba opravdu počítat a tím eliminovat možná zranění sportovkyň.
Cílem studie britských vědců z University College London (UCL), z University of Bath a St Mary’s University bylo posoudit vliv různých menstruačních fází na výskyt, závažnost a typ zranění u elitních profesionálních fotbalistek WSL (Women's Super League), což je nejvyšší liga v Anglii, kterou hrají ženy.
Zkoumáno bylo 593 menstruačních cyklů během 13 390 dnů. Menstruace byla fáze č. 1, fáze 2 byla brána jako zbytek folikulární fáze (kdy stoupá estrogen), časná luteální etapa byla fází 3 (estrogen i progesteron jsou "vysoko") a premenstruační období fází 4 (estrogen i progesteron klesají před další menstruací). Každá fáze menstruačního cyklu s sebou přináší hormonální změny, které mají potenciál ovlivnit různé aspekty zdraví ženy, a náchylnost ke zranění v rámci vrcholového sportu není zřejmě výjimkou.
Vědci pod vedením Georgie Bruinvels z UCL zaznamenali u 26 sledovaných hráček 74 zranění. Přičemž analýza dat zjistila, že hráčky měly šestkrát vyšší pravděpodobnost svalového zranění v premenstruační fázi (fáze 4) a pětkrát vyšší pravděpodobnost v rané a střední luteální fázi (fáze 3). Překvapivě se ukázalo, že čas menstruačního krvácení – fáze 1 – je nejpříznivější z hlediska rizika zranění. Jo Blodgett, spoluautora studie řekla: "Ačkoli velikost vzorku v našem výzkumu byla relativně malá, pozorovali jsme jasné vazby mezi fázemi cyklu."
Přestože se jedná o relativně malý vzorek, autoři studie publikované v „Medicine & Science in Sports Exercise“ vyzývají, aby jejich práce byla impulzem pro další výzkum a investice a posílila potřebu zvážit všechny aspekty menstruačního cyklu v souvislosti s vrcholovým sportem.
„Musíme na tom stavět a pokusit se pochopit, zda existuje takový trend (jako studie naznačila). A pokud ano, co s tím můžeme dělat? Možná pak dokážeme zmírnit riziko zranění a posuneme se vpřed," prohlásila spoluautorka studie, fyzioterapeutka Ally Barlow. "Doufám, že to povede k větší otevřenosti a lepší spolupráci mezi hráčkami a trenéry a také to pomůže odbourat některá tabu kolem menstruačního cyklu."
Autoři zdůrazňují, že jsou zapotřebí další data shromážděná standardizovaným způsobem, než bude sportovní vědecká komunita moci začít hledat biologická vysvětlení tohoto zvýšeného rizika zranění.
Zdroj: https://medicalxpress.com/news/2024-05-female-athletes-likelier-menstrual.html; https://www.bbc.com/sport/articles/ck5k9l8z13wo; https://journals.lww.com/acsm-msse/abstract/9900/injury_incidence,_severity_and_type_across_the.444.aspx
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!