Menstruační kalíšek t.o.c.

Na začátku roku 2020 přibyl na český trh menstruační kalíšek t.o.c. Jedná se o kalíšek vyrobený v Polsku ze silikonu. Vyrábí se ve 3 různých velikostech a zatím pouze v čiré variantě. Patří k levnějším kalíškům na trhu a je ho kromě e-shopů možné koupit i v kamenných prodejnách.

t.o.c. – co je to za zkratku?

V češtině nám tato zkratka nebude moc dávat smysl, ale když prozradím, že se jedná o kalíšek z Německa, jsme už blíže k rozluštění. Zkratka vznikla ze tří slov: Tage ohne Chemie, tedy přeloženo do češtiny: Dny bez chemie. A o to nám (nejen) při používání menstruačních potřeb přeci jde! t.o.c. je čirý, silikonový, spíše měkčí kalíšek, který má ovšem pevnější okraj. Dno kalíšku je opatřeno drážkami a bytelnou podlouhlou stopkou pro snadnější vytahování kalíšku. Pevnější okraj navíc napomáhá správnému rozvinutí kalíšku. Tento kalíšek si nechává vyrábět německá firma v Polsku.

kalíšek t.o.c.
Menstruační kalíšek t.o.c. 
Levná, ekologická a také zdravotně nezávadná alternativa ke konvenčním menstruačním potřebám.

Velikosti kalíšku t.o.c.

Tento kalíšek se vyrábí ve 3 velikostech.

t.o.c. velikost S
Průměr: 38 mm
Délka: 58 mm (délka těla kalíšku: 46 mm, délka stopky: 12 mm)
Objem: 15 ml
Tato velikost odpovídá malým velikostem kalíšků. Hodí se proto pro ženy, které nerodily a je jim méně než 30 let.

t.o.c. velikost M
Průměr: 42 mm
Délka: 62 mm (délka těla kalíšku: 50 mm, délka stopky: 12 mm)
Objem: 20 ml
Tato velikost odpovídá středním velikostem kalíšků. Hodí se proto pro ženy, které nerodily a je jim kolem 30 let či rodily císařským řezem.

t.o.c. velikost L
Průměr: 45 mm
Délka: 67 mm (délka těla kalíšku: 55 mm, délka stopky: 12 mm)
Objem: 27 ml
Tato velikost odpovídá velkým velikostem kalíšků. Hodí se proto pro ženy, které rodily a je jim více než 30 let.

Mnoho žen po třicítce potřebuje větší velikost kalíšku i pokud ještě nerodily. S věkem se totiž snižuje napětí vaginálních svalů a kalíšek menší velikosti pak nemusí dobře těsnit (protéká). Některé sporty a aktivity jako například jóga, pilates nebo tanec udržují vaginální svaly pevné. Pokud se některé z těchto aktivit velmi intenzivně věnujete, vezměte to v úvahu při výběru velikosti kalíšku. Více informací najdete v článku Jak vybrat správnou velikost.

Kalíšek t.o.c patří ve srovnání s ostatními značkami spíše k měkčím kalíškům, avšak je opatřený pevnějším okrajem. Je dodáván společně s plátěným pytlíčkem, který se hodí pro uschování kalíšku mimo dny menstruace, nebo jej oceníte během cestování.

Výhody menstruačního kalíšku t.o.c.

 • Použití je stejně snadné jako u tamponů.
 • Nedráždí a nevysušuje poševní sliznici.
 • Není třeba s sebou nosit náhradní pomůcky pro intimní hygienu.
 • Kalíšek je neviditelný a ani o něm nevíte.
 • Lze s ním provádět jakékoliv sportovní aktivity.
 • Lze ho používat i přes noc.
 • Šetrný k přírodě i vaší peněžence.
 • Investice do něj, se vám velmi rychle vrátí.
 • Neobsahuje latex, BPA a je hypoalergenní.
 • Po močení vám nezůstane žádný mokrý provázek, jako v případě tamponů.
 • Můžete jej mít zavedený až 12 hodin.

Použití menstruačního kalíšku t.o.c.

Z prvního zavedení mají ženy většinou strach, ale buďte bez obav - je to stejné jako s prvním zavedením tamponů. Uvidíte, že se vše brzy naučíte.
Před prvním použitím kalíšek sterilizujte vyvařením. Vložte kalíšek do hrnce s vroucí vodou a vyvařujte jej po dobu 3-5 minut. Zkontrolujte, že je v hrnci dostatečné množství vody, aby nedošlo k jejímu vyvaření a následnému připálení kalíšku.

Zavádění menstruačního kalíšku si můžete usnadnit pár kapkami lubrikačního gelu na vodní bázi. I když je menstruační kalíšek větší než nenasáklý tampon, takto se do pochvy nevkládá – skládá se do menšího tvaru.  Uchopte kalíšek t.o.c. do jedné ruky a složte jej. Vybrat si můžete z několika skladů. Nejčastějším skladem je „sklad C“ či „Punch down“. Pro více skladů se podívejte na foto článek Sklady menstruačního kalíšku.
Takto složený kalíšek vložte dovnitř do pochvy, kde se rozvine.

Chcete-li zkontrolovat podtlak, lehce zatáhněte za stopku kalíšku. Pokud se kalíšek nepohybuje, podtlak je vytvořený. (Ovšem spoustu žen zná podtlak pouze teoreticky a přesto menstruační kalíšek funguje. Podstatné tedy je, aby byl kalíšek správně rozvinutý.) Nezoufejte, pokud se vám vše zpočátku nedaří – praxe dělá mistryně. :) Kalíšek vylévejte v závislosti na síle vaší menstruace, maximálně však může být zavedený 12 hodin (my doporučujeme maximálně 8 hodin). Správně zavedený kalíšek by vás neměl nikde tlačit a neměl by také protékat.

Jak kalíšek t.o.c. vyjmout a vylít

Před manipulací s menstruačním kalíškem si důkladně umyjte ruce vodou a jemným mýdlem.

 1. Dřepněte si nebo položte jednu nohu na okraj vany či toalety. Uchopte dno dvěma prsty za drážky a zmáčkněte jej, aby se zrušil případný podtlak.
 2. Nyní můžete kalíšek pomalu vytáhnout.
 3. Obsah kalíšku vylijte do umyvadla či záchodu, vypláchněte jej vodou a případně použijte prostředek určený na umývání menstruačních kalíšků. Takto opláchnutý kalíšek můžete znovu zavést.

Po skončení menstruace jej opláchněte a uložte do bavlněného pytlíčku. Před další menstruací jej opět vyvařte.

Menstruační kalíšek t.o.c.

Chcete si tento menstruační kalíšek hned objednat? Menstruační kalíšek t.o.c. v e-shopu Maluna

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Tipy a triky při ekologickém praní

V minulém článku o eko praní jsme si pověděli, jaké je složení konvenčních pracích prostředků. V tomto pokračování si řekneme potřebné rady a triky, jak správně prát s ekologickými pracími prostředky.