Menstruační kalhotky a plavky WUKA

WUKA. Wake Up Kick Ass - prober se a tomu, co tě při menstruaci omezuje, nakopej ...! Představujeme vám první britskou značku menstruačního nepropustného prádla se silným příběhem, který sahá až do Nepálu. Přáním značky WUKA je co největší dostupnost udržitelných menstruačních pomůcek a snížení uhlíkové stopy, kterou každá z nás zanechává. WUKA vyrábí menstruační kalhotky i menstruační plavky.

V roce 2017 vznikla značka WUKA jako první výrobce opakovaně použitelných a nepropustných menstruačních kalhotek ve Velké Británii. Jednalo se o ženský start-up, kdy název WUKA je zkratkou anglického Wake Up Kick Ass. Krédem značky je, že by vás během menstruace nemělo nic brzdit. Misí značky je, aby udržitelný životní styl byl přístupný všem, a ne pouze luxusem pro pár vyvolených. Jednorázové hygienické pomůcky se proto snaží nahradit pohodlným a udržitelným menstruačním prádlem.

Menstruační kalhotky WUKA

Zakladatelka značky, Ruby Raut, vyrostla v Nepálu, kde byla stále menstruace pokládána za něco nečistého. Při menstruaci byla posílána do domu své tety a nesměla chodit na slunce, dívat se na muže nebo sahat na kytky, protože se věřilo, že je zahubí. Jako menstruační pomůcka se používalo staré sárí rozstříhané na kousky, které sice bylo opakovaně použitelné, ale rozhodně ne hygienické. Při studiu environmentální vědy pak zjistila, že ve Velké Británii je každý rok vyvezeno na skládky více než 200 000 tun tamponů a vložek. To byl pro Ruby ten „aha“ moment, kdy si řekla, že je potřeba změnit způsob, jakým řešíme svoji menstruaci.

Menstruační kalhotky WUKA

Každé kalhotky WUKA mají superabsorbční klín složený z několika vrstev. Dotyková vrstva je ze 100% bavlny. Savá vrstva je kombinací různých materiálů, podle savosti daného modelu. Všechny kalhotky mají nepropustnou vrstvu z TPU (termoplastický polyuretan), což je udržitelná verze polyuretanu s krátkým časem rozpadu.

Všechny kalhotky mají vysoký a široký klínek, který zadržuje krev i úniky moči, lze je tedy používat i při inkontinenci. Kalhotky Basics Hipster a Ultimate™ Midi Brief savosti Super Heavy mají extra vysokou savou vrstvu až k zadnímu pasu, jsou tedy perfektní na noc.

 • Kalhotky samotné jsou vyrobené z různých udržitelných materiálů – tencel, biobavlna či recyklovaný nylon.
 • Všechny modely jsou veganské.
 • Vybrat si můžete hned z několika savostí.
 • Kalhotky WUKA neobsahují žádné PFAS (perfluorované a polyfluorované látky), které v minulosti používala třeba známá značka THINX.
 • Jsou navržené ve Velké Británii a vyrobené v Číně v továrně, kterou provozuje rodina tří sester. Mají certifikaci GOTS a BCI a audit továrny na férové pracovní podmínky.

Menstruační plavky WUKA

Značka WUKA je (po Modibodi) druhou značkou na českém trhu, která nabízí menstruační plavky. Na výběr je jednoduchý spodní díl v černé barvě a střihu Bikini, nebo jednodílné černé plavky.

 • Menstruační plavky můžete využít v bazénu, v moři i na divoké plavání.
 • Se slabou menstruací je můžete používat samostatně, při silnější menstruaci je potřeba je kombinovat s další menstruační pomůckou.
 • Jsou tak tenké, že se dají nosit i pod vaše oblíbené plavky.
 • Vnější tkanina je vodoodpudivá.
 • Savá vrstva u střihu Bikini pojme asi 10 ml krve, tedy přibližně jako 2 menší tampony.
 • Jednodílné plavky s vyztuženými košíčky mají kapacitu 15 ml, tedy asi jako 3 menší tampony.
 • Po použití je potřeba je přeprat ve studené vodě a nechat uschnout.

Jak se starat o menstruační kalhotky WUKA

Po použití je potřeba přeprat kalhotky ve studené vodě, aby se z nich vyprala krev. Poté je můžete nechat uschnout, nebo je dát rovnou do pračky. Prát je můžete až na 40°C, ale doporučujeme praní na 30°C, je to šetrnější pro životní prostředí.

 • Plavky, bezešvé kalhotky (Seamless) a kalhotky z řady Re-Purpose je potřeba prát pouze ve studené vodě.
 • Kalhotky doporučujeme prát vždy v ochranném pracím sáčku, v tekutém pracím prostředku bez aviváže. Můžete je prát také v ruce, čímž prodloužíte jejich životnost.
 • Sušit je můžete venku na šňůře nebo uvnitř na sušáku, do sušičky ale nepatří. Lépe schnou, když je otočíte naruby.

Jak prát menstruační kalhotky WUKA
Jak prát menstruační kalhotky WUKA?

Menstruace a uhlíková stopa

Menstruace je přirozeným tělesným procesem, nicméně naše volba menstruační pomůcky může zásadně ovlivnit uhlíkovou stopu, kterou po sobě zanecháme. Roční spotřeba konvenčních jednorázových pomůcek vyprodukuje 8,2 kg CO2, což je více než 1000x nabití mobilního telefonu. Svoji uhlíkovou stopu však můžeme velmi snadno snížit – např. přechodem na menstruační kalhotky. Ty mají 6x menší uhlíkovou stopu než jednorázové vložky a 4x menší uhlíkovou stopu než tampony. Každý pár WUKA dokáže nahradit 200 jednorázovek, což výrazně snižuje množství odpadu. Použití udržitelných materiálů, jako je biobavlna či tencel, pak udržuje uhlíkovou stopu přirozeně malou.

K dnešnímu dni zákaznice WUKA zabránily vzniku přibližně 3500 tun CO2, což je srovnatelné s vysazením 60 000 stromů. Ve Velké Británii si více než 36 % žen neuvědomuje negativní dopad používání jednorázových menstruačních pomůcek na životní prostředí. 42 % žen uvedlo, že pouhá informace o tom, je přiměla k zamyšlení a přechodu z jednorázových pomůcek na opakovaně použitelné.

Menstruační kalhotky WUKA

Kde nakupovat?

Menstruační kalhotky i plavky WUKA začal v Čechách nabízet obchod Maluna v roce 2022. Najdete je na maluna.cz/znacka/wuka/.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou aktuálně v České republice velmi populární. První se začaly prodávat již v roce 2016 (značka Meracus), ale většího ohlasu se dočkaly až díky masivní kampani další české značky - kalhotek Snuggs. Dnes je již na trhu značek opravdu mnoho. Jak si tedy vybrat tu pravou? A na co se vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?

Zakladatelka značky menstruačních kalhotek WUKA podporuje dívčí fotbalový tým

O sportu a nevhodných menstruačních pomůckách Ruby Raut ví docela dost. Sama kvůli tomu kdysi přestala sportovat. Zakladatelka britského start-upu WUKA, zaměřeného na udržitelné menstruační prádlo, je původem z Nepálu, kde menstruační krvácení uvrhalo dívky na několik dní do hanby a ponížení. Kromě toho - s odstřižky starých látek místo vložky, které nedržely a vypadávaly, se stejně moc sportovat nedalo. Generace mladých britských fotbalistek je na tom o poznání lépe.

Menstruační plavky WUKA

Britská značka WUKA může zpříjemnit dovolenou i vám. Vyrábí menstruační plavky, savé a zároveň nepropustné a voděodolné. Můžete se tedy koupat i během menstruace - a bez tamponu či kalíšku. Plavky jsou unikátní i tím, že jsou tak tenké, že se dají nosit pod vaše oblíbené plavky. Jak plavky WUKA fungují a jakou s nimi mají zkušenost mladé slečny, se dočtete v tomto článku.

Tipy: jak používat menstruační plavky

Menstruační plavky jsou v Česku velkou novinkou. Ani na světovém trhu nejsou dlouho, v Austrálii, kde je značka Modibodi doma, je s nadšením testují od roku 2017. Mnohým ženám se nechce věřit, že to vážně funguje. Že to není jen na opalování. Že v tom jde i plavat a koupat se. Pojďme si o menstruačních plavkách říct víc.