MHD 2019 a křest knihy Ženství jako dar

Máme radost, že se nám před dvěma lety podařilo začít tradici oslav Mezinárodního dne menstruace, ke kterému se každý rok připojuje více žen a organizací.

Loni to byly například ženy z Pikle.cz, které sice netušily, avšak v tento den pokřtily Sadu menarché. My si letos tento den záměrně vybraly pro křest naší knihy Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století a ženám jsme také nabídli mnoho slev na menstruační potřeby. Ale pojďme se na vše podívat pěkně po pořádku.

MHD – co to je a proč se zapojovat?

Kromě zkratky Městské hromadné dopravy označují tyto tří písmena také Mezinárodní den menstruace. Během tohoto dnu se po celém světě zapojují mnohé organizace a informují o tématu menstruace, neboť ta je na mnoha místech světa stále velmi tabuizovaná.  Případně ženy a dívky trpí nedostatkem menstruačních potřeb a nemají zajištěné dostatečné hygienické podmínky pro výměnu hygienických pomůcek – dívky tak často ve dnech své menstruace nechodí do školy a zameškanou látku se jim mnohokrát již nepodaří dohonit. Heslem MHD 2019 bylo „Its time for action“ a „No more limits“ (Je čas na akci a Už žádné omezení).  
(Více si o tomto dni můžete přečíst ve článku: 28. květen MHD – Menstrual Hygiene Day.

A co my ostatní?

Dobře, tahle osvěta je možná důležitá v rozvojových zemích, ale možná si říkáte: "my tady jsme v pohodě". My vám ale povíme, proč je tento den důležitý a podstatný také u nás. Nedostatkem menstruačních potřeb možná netrpíme a hygienické podmínky máme dobré, co je ale potřeba zlepšovat, je informovanost a také vnímání menstruace nikoli jako problému, ale jako NORMÁLNÍ součástí ženy v plodném věku. Menstruace jako to, co ženské tělo přirozeně umí – bez problémů. Ženy v dnešní době trpí mnoha problémy ve spojitosti s menstruací, ať už bolestmi či přehnanými projevy PMS. Za nás dodáváme, že takto to být skutečně být nemusí a proto vznikla kniha:

Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století

Tato kniha komplexním způsobem popisuje menstruaci z různých úhlů: biologického, sociálního, historického, antropologického, ale také cyklického či duchovního. Je to jedinečná kniha, které bylo díky své komplexnosti na českém trhu potřeba!

Autorka knihy Veronika Lančaričová dodává: „Napsala jsem knihu, kterou jsem si sama jako žena přála číst. Tato kniha by mi v pubertě leccos usnadnila a odpověděla na mnoho otázek. Sepsala jsem knihu, která kromě odborných informací obsahuje také pohled „ženy ženám“. Představuji si, že tato kniha bude v každé rodině a usnadní tak prožívání menstruace nejedné ženě...“

Jaké otázky tato kniha zodpovídá, namátkově například:

  • Co to je PMS a jak jej řešit?
  • Musí být menstruace bolestivá a co pro snížení bolestí mohu udělat?
  • Jaké menstruační pomůcky jsou dnes k dostání?
  • Jak se vyvíjel náhled na ženu po čas celé historie?
  • Jak vypadala menstruace v minulosti a jak vypadaly první menstruační pomůcky?
  • Existovaly skutečně červené stany a chodily ženy do příbytků (ne)dobrovolně?
  • Jak mohu o své lůno více pečovat a co vše si mohu dopřát?
  • Co označuje pojem „volná menstruace“?

To a ještě mnohem více se dozvíte v této knize na celkem 264 stranách.

Křest knihy v Art-n-coffee

Pro křest naší knihy jsme si vybraly skutečně nádherné místo, kavárnu v africkém stylu Art-n-coffee. Účast byla hojná, na křest přišli ženy, ale také muži a několik dětí. Jsme za to rády, neboť věříme, že téma menstruace je stejně důležité pro ženy a také pro muže. Díky správné informovanosti a znalosti o nás ženách, nám mohou naši milovaní muži také lépe porozumět.

Nejdříve na křtu hovořila Ilona Bittnerová, majitelka webu Kalíšek.cz a e-shopu Maluna.cz o důležitosti tohoto tématu, o knize o menstruaci a představila autorku Veroniku Lančaričovou. Samotná Ilona se podílela na korekturách a konzultacích k naší nové knize, doporučovala, co změnit, čeho přidat, čeho naopak ubrat a co by se hodilo jinak přeformulovat. Do knihy také vybírala obrázky.

Veronika Lančaričová popovídala o tom, jak vznikl nápad na tuto knihu, v čem je pro dnešní ženy důležitá a v čem jim může jejich menstruaci ulehčit. Kromě textu do knihy namalovala také několik ilustrací. Po Veronice se zodpovědně svého tématu zhostila Kateřina Juřenčáková, která pořádá přednášky o menstruaci na školách. Podle Kateřiny stále situace není růžová, téma menstruace je vnímáno stále tabuizovaně a informovanost není dostatečná.

Po Katce představila Jitka Plevová z Pikle.cz Sadu menarché. Ta vznikla proto, aby rodičům i dívkám předala potřebné informace o menstruaci a také menstruačních pomůckách. Uvnitř této sady naleznete například Deníček slečny Em, cyklický kalendář, čaj proti bolestem, vzorky jednorázových pomůcek, látkovou vložku, menstruační houbičku a informace a slevy na pomůcky další.

Jako další vystoupila Lilia Khousnoutdinová, která se věnovala tématu první menstruace a rituálu, který je možné si v tento den dopřát. Oslavu je možné dopřát si také zpětně v dospělém věku. O tom všem pojednává kniha Oslava menarché aneb cesta k příjemnější menstruaci, kterou Lilia zároveň pokřtila.

křest knihy Ženství jako dar
Další fotky z akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii na Maluna.cz.

Po ní již přišla na řadu Judita Berková, kmotra knihy Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, která pronesla nádherné slova a přání knize.

A společně knize přejeme, aby pomáhala ženám při prožívání jejich menstruace a tedy vnímání ženství jako daru.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Měsíční květina

Žena, květiny a menstruace – že toto spojení nedává smysl? Možná vás to překvapí, ale ženy, květiny i menstruace spolu souvisí více, než by na první pohled mohlo být zřejmé.

Moje malá červená knížka

Unikátní sbírka menstruačních příběhů, které Rachel shromažďovala 5 let od svých 13 let, tedy od doby, kdy začala menstruovat. Byl to její způsob, jak se o menstruaci dozvědět více, a také jak ji přijmout.

Muži a menstruace

Možná vás dnešní nadpis překvapí a říkáte si, cožpak tohle sousloví jde dohromady? Cožpak muži menstruují? Odpověď zní, jasně že ne (alespoň zatím ne), ale menstruaci s námi ženami prožívají také. Jak by to na světě vypadalo, kdyby menstruovali muži? Nejen na tuto otázku odpoví tento netradiční článek.