Bylinkářka Františka odpovídá na nejčastější otázky k ženské napářce

Není ženská bylinná napářka jen placebo? Na jaké potíže tato metoda pomáhá? Dovede napářka vylepšit milování? Může někomu spíš uškodit než prospět? Není lepší si dát sedací koupel? A není to všechno náhodou moc velká ezoterika a zaříkávání? Františka, která připravuje bylinné směsi známé pod jménem Lunice, nám odpověděla na nejčastější otázky k ženské bylinné napářce.

Jen aby z napářky nebyla opářka aneb nehrozí při napářce popáleniny?

Při používání napářky je potřeba, stejně jako u všech ostatních technik a metod, používat i selský rozum. Když máte v hrnci pod pokličkou vroucí vodu a odklopíte ji, tak ano, můžete se ošklivě popálit. Proto tam ruku dávat nebudete.
Stejně tak si nesednete bez kalhotek nad hrnec s vroucí vodou. Na každé napářce je napsáno, že je potřeba nechat vodu odstát alespoň deset minut.

Pokud s napářkou začínáte, budete nejspíš ze začátku sedat na prkýnko i na několikrát. Sednete si na prkýnko na okraj a zjistíte, že je to ještě nepříjemné, tak se zvednete a chvíli počkáte a pak zase znovu. Důležité je, aby vám bylo napařovaní příjemné, neměla byste tam sedět na sílu.
Po nějaké době už budete přesně vědět, kolik času váš hrnec potřebuje k vychladnutí, aby byla teplota páry akorát.

Příprava bylinné napářky

Jako test doporučuji udržet vždy napřed nad hrncem alespoň po dobu půl minuty až minuty jemnou část zápěstí, na které se zkouší správná teplota mléka pro miminko.
Pokud si sednete na prkýnko a je vám to ještě nepříjemné, tak jednoduše sesedněte a počkejte. Nemůžete to pokazit, když vám voda vystydne, tak si ji přihřejete. Je to všechno o praxi.

Jsi snad nějaká kopřivářka aneb není napářka příliš "ezo"?

Pokud byly naše prababičky a praprababičky ezoteričky, protože si pěstovaly bylinky, znaly jejich sílu a věděly, jak je použít, pak ano, je to ezo a jsem kopřivářka. Jinak ne, není to výmysl skupiny šílených ezoterických lesan. Je to právě návrat k tomu, co předchozí generace znaly a na co se zapomnělo. Pro dnešní společnost je to ještě stále trochu záhadná metoda, není to prášek ani gel. Problém se neřeší návštěvou lékárny. Navíc jde o záležitost vagíny, cyklu a problémů s ženskými partiemi. A o tom se stále ještě nemluví v běžné společnosti otevřeně a tato témata často otevírají právě spirituálně založené ženy.

Nicméně, aby vám napářka pomohla, nemusíte zapalovat svíčky a pronášet afirmace. Můžete, ale nemusíte. Funguje na zcela běžných fyzikálních a přírodních principech stejně jako sauna nebo pára, i tam si můžete přidat bylinky a ezoteriky to z vás nedělá, ne?

Vagína je přece samočisticí aneb měla by být napářka součást intimní hygieny?

Ano, samozřejmě vagína má samočisticí mechanismy. Stejně tak má samočisticí funkci i pleť a přece si ji každý den ráno a večer vyčistíme, protože víme, že pokud se o ni nepostaráme, tak rychleji stárne a můžeme mít před menstruací pupínky i v pětatřiceti.

Na druhou stranu znám bylinkářské tradice, kde napářku nedoporučují. Já osobně ji vnímám jako velmi účinnou prevenci proti spoustě problémů. I jako účinnou pomoc, když už problémy nastanou. Mám to odzkoušené osobně i díky zpětné vazbě od žen, které ji dlouhodobě praktikují. Myslím, že je to na zvážení každé ženy. Stejně jako každá jiná metoda sebepéče. Některé ženě to vyhovovat bude a jiné ne. Ženy, které mají samy o sobě sklon pro vysokou vnitřní vlhkost třeba nebudou napářku vyhledávat, ale některým z nich to s touto záležitostí naopak pomůže.

Každopádně pravidelná péče je, podle mě, u naší pochvy a pohlavních orgánů stejně důležitá, jako u jiných částí těla. Pokud chceme, aby co nejdéle všechno fungovalo tak, jak má, a byly jsme zdravé.

Je to placebo aneb dostane se bylinková pára do vagíny?

Účinné látky z bylinek se uvolní do páry, pára stoupá přes otvor v prkýnku nebo stoličce přímo k poševnímu otvoru. Sedíme uvolněné s nohama od sebe, vše je otevřené, díky dece kolem sebe vytvoříme malou parní komoru a pára stoupá do pochvy. Poševní stěna je pokrytá sliznicí, skrz kterou se účinné látky vstřebávají do těla. Navíc napářka zvlhčuje, prokrvuje a stimuluje celou oblast pohlavních orgánů.

Takže ne, není to jen placebo. I když samozřejmě vědomé zastavení, čas pro sebe, vnímání cyklu a toho, jak se v této intimní oblasti jako žena cítím, má také velký vliv na to, že se mohou udát změny rychleji.

Ženská bylinná napářka

Zaděláváš si na problémy aneb může napářka narušit rovnováhu mikroflóry a způsobit svědění, vyrážku či záněty?

Kdybych tvrdila, že nemůže, byla bych poněkud úzkoprsá. Už jsem zde zmiňovala ženy, které mají přirozeně větší vlhkost nebo sklon k častým kvasinkovým infekcím. U nich mám třeba zkušenost, že je lepší praktikovat napářku pouze do 15 minut. Opět zde platí, je potřeba používat napářku správně, pokud se v tom necítím jistá, zeptat se někoho, kdo tomu rozumí, a nechat si poradit a poslouchat své tělo. V každé části cyklu se nám mění hormonální poměry v těle a s tím i prostředí v pochvě a jsou vhodné jiné bylinky a třeba i intenzita a délka napářky.

Nedoporučuji používat napářku ve chvíli, kdy už cítím nějaký akutní problém, se kterým bych možná měla jít k lékaři, ale jestě prve si zkusím tu napářku udělat. Za mě je důležité pravidlo, pokud cítím diskomfort natolik veliký, že mám potřebu ho řešit, zajdu si ke gynekologovi, abych zjistila, co se děje, a pak teprve se na základě všech informací rozhodnu, jestli chci zvolit napářku jako metodu, se kterou si pomohu, nebo ne. Taky je otázka, kolik procent žen má při dnešním životním tempu a stylu mikroflóru v rovnováze přirozeně? Je tolik vlivů, které rovnováhu ovlivňují, je velmi křehká. Z mojí zkušenosti žen s poševní mikroflórou v rovnováze zas až tolik není. Je spousta žen, které řeší nějaký problém v této oblasti, jen o tom nemluví.

Udělej si starou dobrou sedací koupel aneb v čem se liší napářka od sedací koupele?

Já mám vlastně trochu pocit, že sedací koupele teď dostávají až příliš na frak, i když mají taky svoji hodnotu. Pro mě je největší rozdíl v tom, že na napářku nepotřebuji vanu nebo lavor. Taky vidím rozdíl v tom, že při sedací koupeli sedím ve vodě, kam odchází to, co v těle nechci, kdežto při napářce jsem nad zdrojem vlhka a tepla, a pokud něco vyjde ven, tak už s tím nepřijdu do kontaktu.

Není čas vysedávat nad párou aneb jak často mám napářku praktikovat, aby to mělo smysl?

Aby měla napářka smysl, stačí napařovat i jednou měsíčně, před menstruací. Ideálně jednou před menstruací a jednou na konci menstruace.
Tak žena získá největší benefity v tom, že v průběhu menstruace opravdu odejde všechno, co má, a nezůstanou žádné zbytky, které by dělaly nepříjemnosti do další menstruace. Poznáte to tak, že postupem času je menstruace čistší, bez velkých tmavých kusů.

Pokud napařujeme už se záměrem vyřešit nějakou komplikaci – nepravidelný cyklus, bolestivou ovulaci, úspěšné početí, tam je pak ideální napařovat častěji, v závislosti na konkrétním cíli. Je to vždycky o prioritě, dát sebe a čas pro svoje zdraví a péči na přední místo a prostor si vytvořit. Plus je taky napářka dost návyková záležitost a časem se dělá prostor snáz a snáz.

Bylinná napářka Lunice

Mužský a napářka, to nejde dohromady aneb můžu mít krátce před a po napářce sex?

Přiznám se, že s napářkou po milování zkušenost nemám a ani bych ji nedoporučovala. Pochva i děložní čípek jsou samy o sobě prokrvené, mohlo dojít k nějakým drobným rankám nebo podráždění, pokud bylo milování intenzivní nebo se odbyla předehra a žena nebyla dostatečně navlhčená. Naopak napářka před milováním je moc fajn, právě pro to prokrvení a navlhčení. Plus krásná vůně z bylinek – můžeme vybrat bylinky s afrodiziakálními účinky a udělat si intimní atmosféru (svíčky, hudba, dobrý nápoj). Pak může být napářka tou předehrou navíc, kterou potřebuje žena oproti muži.

Tuhle variantu doporučuji vyzkoušet. Pomáhá třeba i na tuhé jizvy po nástřihu hráze, které zlobí často i mnoho let po porodu a při milování je mohou ženy cítit, napářka kůži prokrví a uvolní.

Skvělá je napářka před milováním zejména pro ženy v přechodu, kterým už samozvlhčovací mechanismy nefungují dostatečně. Tady to má obrovské benefity.

Hledáte další informace o bylinné napářce?

Františka Moravčík
Františka Moravčík
Bylinky z Hvězdné hory

Jsem máma dvou malých dětí a s manželem budujeme svépomocí malé soběstačné hospodářství na jihu Čech.
Věřím v sílu a moudrost přírody. Proto pěstuji a sbírám byliny a tvořím z nich léčivé směsi.
Zajímají mě cykly v přírodě a jejich paralela s ženským cyklem a životem.
Bylinky z Hvězdné hory

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bylinky pro zdravé močové cesty

Časté nucení na močení, pálení močové trubice, bolesti, teploty,…neznám ve svém okolí snad nikoho, kdo by se se zánětem močových cest ještě nesetkal. Zánět močových cest je nejčastěji způsoben bakteriemi, které se do močové trubice dostanou z tlustého střeva a v močové trubici jejich nadměrné množství působí problémy. Abychom těmto problémům předešli, je dobré myslet na prevenci a pokud už k zánětu opravdu dojde, je nutné bakterie co nejrychleji vyplavit z těla ven. Jak na to, si řekneme v dalším článku zaměřeném právě na bylinky pro zdravé močové cesty.

Kolo roku – tak trochu jiné vnímání času

Kolo roku rozděluje kalendářní rok na jiná období, než jsme běžně zvyklí. V tomto pojetí není rok rozdělený na dvanáct měsíců, ale na osm období. Tento koncept vychází ze starších tradic, kdy se kola roku objevovaly napříč různými kulturami a podle toho se také jejich pojetí lišilo. Podobný kalendář měli některé indiánské kmeny, Keltové a známe jej také z Tibetu. V dnešní době na původní tradici navazuje kult Wicca, který uctívá přírodu a její proměny a také novodobá ženská spirituální hnutí, která uctívají Bohyni.