Hlavou dolů v době menstruace?

Je bezpečné provádět jógové pozice, při kterých jste hlavou dolů, během menstruace? Proč je někteří lektoři vůbec nedoporučují a některé ženy přesto mají zkušenost, že mohou cvičit bez potíží i během menstruace?

Menstruace a jóga

Většina studentů jógy již jistě slyšela, jak se lektor(ka) během hodiny jógy ptá, jestli některá z přítomných žen menstruuje. A pokud ano, tak jim nedoporučuje dělat obrácené pozice a takové, při kterých se nohy dostávají nad srdce nebo za hlavu. Takové pozice by totiž zapříčinily obrácený tok menstruace. V mnoha stylech jógy jsou tyto pozice zakázané. Ovšem ne všichni lektoři považují menstruaci za kontraindikaci pro tyto pozice.Z jogínského pohledu existuje důvod, proč se během menstruace neprovádějí obrácené pozice. Má to co do činění s apanou (viz boxík níže). Apana vayu je zodpovědná za regulaci vnějšího proudění prány z těla a řídí odstranění fyzických odpadů a toxinů z těla. Nachází se v pánevním dně, šíří se nahoru do dolní části břicha, pomáhá regulovat trávení a reprodukční funkce. Napomáhá také funkci střev, močení a odtoku menstruační krve. Obava tedy plyne z toho, že během obrácených pozic dojde k narušení přirozeného toku této energie. Zároveň dojde k přerušení menstruačního krvácení, což by později mohlo vést k silnějšímu krvácení.

Prána, apána a další energie?

Prána je sanskrtské slovo odvozené ze slova prá, které znamená plnit nebo proudit. Prána představuje proudy životních energií a ájurvéda ji rozděluje do pěti vitálních životních proudů. Prána, apána, udána, samána a vjána. Tyto energie proudá tělem člověka, ovládají všechny vitální psychologické a fyziologické procesy, jsou odpovědné za neustálý oběh krve a mízy v organismu. Dostávají se do těla kontrakcemi srdce a dýchací soustavou a jsou dopravovány do všech buněk.

Prána tedy představuje životní energii, kterou potřebuje každý živý organismus, aby byl schopen fungovat. Tyto životní proudy se setkávají v sedmi čakrách, které jsou mezi sebou propojeny soustavou energetických kanálů, tzv. nádi. Jogínské techniky, které podporují tyto tělesné a duchovní proudy životních energií, se nazývají pránajáma.

Při menstruaci hlavou dolů? Ano či ne?

Z lékařského hlediska je doporučení vyhnout se během menstruace obráceným polohám založeno na spekulacích. Ženy jsou často varovány, že pokud se v průběhu svojí menstruace do této polohy dostanou, může dojít k „retrográdní menstruaci“. To znamená, že by krev mohla téct opačným směrem a vést k endometrióze (bolestivému stavu, při kterém v břišní dutině rostou malé shluky děložních buněk).

Existuje mnoho lékařských teorií, ale v podstatě nikdo přesně neví, co endometriózu způsobuje. Klasická teorie je ta, že endometrióza je výsledkem tzv. zpětné (retrográdní) menstruace. Jedná se o jev, kdy menstruační krev a děložní sliznice proniká do vejcovodů a dostává se také do dutiny břišní, kde začíná růst. Ale tato teorie je zřejmě mylná, neboť se zjistilo, že k tomuto jevu dochází téměř u každé menstruující ženy.

Lékaři tedy nedokáží s jistotou říci, zda obrácené pozice zvyšují možnost vzniku a rozšíření endometriózy.

Slabá versus silná menstruace během jógy

Pokud máte silnou menstruaci, je pravděpodobné, že se vám do obrácených pozic přirozeně nebude chtít. Pokud máte menstruaci slabší, je to jiné. Je také rozdíl, jak dlouho v jednotlivých pozicích setrváte. Když se tedy rozhodnete při menstruaci jít „nohama nahoru“, pozorujte, co se děje s vaší energetickou hladinou a menstruačním tokem. Všímejte si jakéhokoliv nepohodlí, které zažíváte. Pokud nezaznamenáte žádné potíže během cvičení či v průběhu několika dalších hodin, zdá se, že vám nic nehrozí. Krátké přerušení menstruačního toku není důvodem k obavám. Pokud se však při cvičení v této poloze necítíte dobře, vezměte to jako zprávu od vašeho těla, že máte při menstruaci odpočívat!

Pokud jste unavené a není vám dobře, nelpěte na vaší každodenní jógové praxi. Případně jednotlivé ásany (pozice) můžete přizpůsobit dané fázi menstruačního cyklu.

Alice Mičunek, autorka Cyklické jógy se k tomuto tématu vyjádřila: „Tělo si v tomto období přeje uvolnit se. Co takhle si udělat pelíškový den, s dobrým čajem, teplou dekou a relaxací? Je to skvělý čas k tomu poohlédnout se za celým měsícem a pozorovat, co jak jste se cítily, co se podařilo a co ještě potřebujete jinak. Uvolnění můžete najít v restorativních pozicích. Některé ženy ocení spíše se schoulit do klubíčka, jiné preferují protažení se.“

Tématu jógy a obrácených pozic se věnuje také kniha Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století. Kniha doporučuje neprovádět obrácené pozice, neboť při nich dochází k překrvování dělohy. Celkově ale cvičení může mírnit různé bolesti a doporučuje vhodně vybírat pozice: „Z pozic si vybírejte například předklonové ásany, které také jemně masírují oblast pánve (ovšem předklánějte se pouze tak, aby nedocházelo k přílišnému stlačování bříška). Můžete připojit též jemné záklonové ásany či ásany, které jemně otevírají oblast pánve (Prasarita Padottanásana – poloha čápa v rozkročení – předklon v širokém stoji rozkročném). Vyzkoušet můžete rovněž plný jógový dech, který napomáhá odstraňovat bolesti spojené s menstruací.

Vybírejte si takové pozice, při kterých se budete cítit dobře

Jak je z tohoto článku patrné, na tuto otázku není jednoznačné odpovědi a pro každou ženu bude platit něco trochu jiného. Čím se tedy řídit? Vlastním tělem. Nechte, aby vaše tělo bylo vašim ukazatelem a samo si určilo, co je pro něj během menstruace to správné.

Zdroje
https://www.yogajournal.com/practice/inversion-confusion Citovaný a volně přeložený článek, autor Timothy McCall
Doplňující informace byly použité z článku Cyklická jóga a citace z knihy Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Alice Mičunek: "Cyklická jóga respektuje ženský cyklus"

"Jóga je nezbytnou součástí mého života. Díky ní jsem se naučila žít svobodněji, opravdověji vnímat a radovat se." říká Alice Mičunek, jejíž cesta lektorky jógy začala v roce 2014 na lektorském kurzu jógy v indické Rishikeshi. Kromě různých jógových cvičení, které mnohé z nás znají (a třeba i cvičí), vyučuje Alice také cyklickou jógu - a o ní bude dnešní rozhovor.

Létací jóga

Měla jsem se sejít se svojí lektorkou této jógy a kamarádkou Zitou Žurkovou a ta mi nabídla, že po našem srazu půjde na aero jógu, ať jdu s ní. Vždy ráda zkusím něco nového ...

Jak může jóga pomoci při menstruačních bolestech

Každá to známe. Menstruační cyklus nám často rozhodí plány, cvičení i naši psychickou pohodu. Buďme k sobě laskavé a uzpůsobme tomu svůj denní rytmus i praxi. Zkuste menstruační dny věnovat klidnějším činnostem, například jemnému, pomalému jógování.