Očista lůna: 1. část fyzická

Očista našeho lůna může probíhat na fyzické, ale také na energetické úrovni. V tomto článku si představíme některé metody a způsoby, jak o své lůno a intimní oblast můžeme pečovat na fyzické úrovni, druhý díl bude pro ty, které chtějí s lůnem pracovat i na energetické úrovni.

Fyzická očista lůna

Intimní hygiena a očista



Mnoho reklam nás každý den v televizi nabádá, abychom o své intimní partie co nejvíce pečovali. Pokud bychom sledovali pouze reklamy, mohli bychom lehce nabýt dojmu, že pokud se nebudeme denně důkladně umývat speciálními intimními gely, bude něco v nepořádku a my budeme zapáchat. Tak tomu ovšem není. Řídíme-li se radami a doporučeními z reklam a svou intimní oblast umýváme různými intimními prostředky, dostáváme se do zamotaného kruhu. Nadměrné používání těchto prostředků totiž vede k tomu, že pochva ztrácí své samočistící účinky. Lékaři naopak většinou doporučují do poševního prostředí příliš nezasahovat, nosit hlavně prodyšné bavlněné prádlo a vyhýbat se prádlu syntetickému, nenosit těsné kalhoty či punčocháče. A pokud cítíte nějaký zápach, měla byste řešit příčinu, nikoli zápach pouze překrýt častým mytím nebo deodoračními přípravky. Nepříjemný zápach by měl být impulzem k tomu, že je potřeba něco změnit (například stravovací návyky) nebo navštívit lékaře.

Ziggy cup a intimní gel Intimina
Na intimní zdraví mají vliv také hygienické pomůcky. Pečlivě vybírejte ty nezávadné a o opakovaně použitelné se pečlivě starejte.
Na fotce je menstruační disk Ziggy Cup a lubrikační gel Intimina.

Vhodný intimní prostředek


K umývání intimních partií se doporučuje používat nejčastěji pouze vodu. Pokud ale máte pocit, že se bez nějakého gelu neobejdete, doporučuji vybrat si prostředek šetrný, který zachovává přirozené pH prostředí v pochvě a je přírodní. Také je dobré používat intimní gel v případě, že máme nepříjemný pocit (například při začínající mykóze). Za sebe doporučuji intimní gel Argital či český intimní gel Lobey.



Čemu se (v zájmu zachování poševního zdraví) raději vyhnout:
  • levným intimním gelům, které pH narušují,
  • intimním deodoračním sprejům,
  • lubrikantům na olejové bázi,
  • používání běžných sprchových gelů na intimní oblast,
  • parfemovanému toaletnímu papíru (více v článku Toaletní papír jako nenápadná hrozba).
Věděli jste, že:

Pochva je druhým nejkyselejším orgánem (hned po žaludku) a její přirozené pH se pohybuje okolo hodnoty 4? Je to způsobeno laktobacily, které jsou v pochvě obsažené. Avšak při výplachu vodou (pH okolo 7) své přirozené pH ztrácí.



Výplachy 



Pokud je žena zdravá, neexistuje žádný důvod k tomu, aby si dělala výplachy pochvy. Pochva má totiž samočistící vlastnosti a není radno do těchto procesů zasahovat. Přehnanou a hlavně nevhodnou péčí se přirozené pH pochvy narušuje a dochází ke snižování počtu prospěšných bakterií (laktobacilů). Více problémů si tak naopak způsobíme, než že bychom jim předešly.



Zajímavost:Výplachy se k léčebným účelům používaly již od pradávna, nejčastěji však jako antikoncepční metoda k zabránění nechtěného početí. Na začátku 20. století bylo v Americe velké pozdvižení z toho, že někdo prodává pomůcky na výplach a doporučuje je jako způsob antikoncepce. A věděli jste, že i rozšíření bidetu je s „antikoncepčními výplachy“ úzce spojeno?

Kdy se výplachy doporučují? 


Když už se nějaký problém objeví. Skvělým pomocníkem v boji proti kvasinkové infekci je výplach s pomocí Tea Tree. Ale pozor, nikdy nepoužívejte neředěný olej. (Také si nejdříve vyzkoušejte, jestli na něj nejste alergické.) Pro výplach můžete například použít mořskou sůl s Tea Tree olejem, kterou rozpustíte ve vodě. Pomocí balónku na výplach či plastové injekční stříkačky si tuto směs vstříknete dovnitř dovnitř do pochvy. Případně můžete také zvolit méně invazivní způsob, jakým je sedací koupel. Ta by měla trvat aspoň 20 min a je nutné mít ponořenou celou kost křížovou. Dalším možným způsobem je si do naředěné směsi namočit menstruační houbičku či tampon (ideálně z bio bavlny) a zavést dovnitř. 

Nikdy ale nekapejte neředěný éterický olej přímo na tampon.

Další způsoby výplachu a očisty


K očistě či výplachu je možné si vybrat ještě z dalších variant. Setkala jsem se s výplachem se zázvorem, řebříčkem, sodou, koloidním stříbrem, octem a dokonce také s česnekem.

Bylinky


Mnoho bylinek nám může pomoci s očištěním dělohy a rovněž také se zmírněním menstruačních příznaků či příznaků menopauzy. Mezi takové bylinky patří:

  • Zázvor: užívá se vnitřně a má skvělé detoxikační účinky, je možné jej pít také během těhotenství, neboť ženám pomáhá od nevolnosti.
  • Měsíček: jak už jeho název napovídá, bude mít co dočinění s našimi měsíčky. Může nám pomoci od bolestivé menstruace, čistí a podporuje přirozené zdraví dělohy.
  • Malina: pomáhá dostat dělohu do „správné kondice“ a pomáhá také s regenerací dělohy po porodu.

Upozornění: Pro přesnější dávkování se obraťte na vhodného specialistu. My doporučujeme například Gabrielu Tuatti, která se také věnuje výrobě bylinných vaginálních čípků.

Bylinky můžeme pít ve formě čajů nebo zvolit bylinnou napářku. Ta už ovšem, společně s vaginálním vykuřování, může pro některé ženy být na pomezí fyzické a energetické očisty.

Bylinky můžete užívat vnitřně a hodí se také na napářku či vykuřování.
Bylinky můžete užívat vnitřně a hodí se také na napářku či vykuřování.

Bylinná vaginální napářka


O této technice a jejím působení máme na blogu několik článků, které doporučujeme prostudovat a poté také napářku vyzkoušet.

Vaginální vykuřování


Podobnou technikou jako je vaginální bylinná napářka je vaginální vykuřování. Ovšem s tím rozdílem, že se směsi bylin společně s kadidlem přidávají na žhavý uhlík – nikoli do vroucí vody. V minulosti existovaly národy, které využívaly obou těchto technik. Účinky těchto dvou metod se totiž proplétají a doplňují. Více informací se dozvíte v připravovaném článku Vaginální vykuřování.

Zdroje informací: Kniha Ženství jako dar a autorčiny zkušenosti.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ženské lůno

Lůno je jiným označením pro vnitřní ženské pohlavní orgány, tedy pochvu, dělohu a vaječníky. V přeneseném slova smyslu může vyjadřovat také nitro a objevuje se i ve spojitosti s přírodou: lůno matky přírody. Slovo lůno ale také ukazuje na provázanost nás žen s měsícem, tedy lunou. A Luna (ano s velkým L) byla také bohyně, jež byla s měsícem velmi úzce spjatá. V tomto článku se zkrátka na lůno podíváme ze všech možných úhlů a jeho významů.

9 věcí, kterých vaše lůno raději ušetřete

V televizi i časopisech jsme neustále doslova bombardovány různými skvělými výrobky na naši intimní oblast. Prodávají se v pěkných květovaných baleních či naopak (asi pro manažerky) v minimalistickém designu s decentní fialovou. A co slibují? Vůni a čistotu! A ještě lepší vůni a čistotu!

Ženská bylinná napářka

Vaginální bylinná napářka je pro mě rozpomínání se na to, co ženy dříve znaly a co v dřívějších dobách bylo běžnou praxí. Dnes pro nás tento „návrat ke kořenům“ může být příjemnou očistou, kterou si můžeme pro své nejdražší klenoty dopřát. Pomocí různých směsí bylinek si žena čistí pochvu a také dělohu. Kromě detoxikačních účinků má ovšem tato metoda mnoho dalších přínosů...

Vaginální mykózy a 4 P - projevy, příčiny, prevence, pomoc

Kvasinkové infekce patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Ačkoliv je mykóza doprovázena výraznými a velmi nepříjemnými projevy, které opravdu dokáží potrápit, nejedná se o závažné onemocnění, které je navíc poměrně snadno a rychle léčitelné.

Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza?

V pochvě se nachází velké množství mikroorganismů (bakterií) a pro zdravé poševní prostředí je důležité, aby mezi sebou byly bakterie v rovnováze. Často jakýkoliv poševní diskomfort označují ženy jako vaginální mykózu, ale...