Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza?

V pochvě se nachází velké množství mikroorganismů (bakterií) a pro zdravé poševní prostředí je důležité, aby mezi sebou byly bakterie v rovnováze. Často jakýkoliv poševní diskomfort označují ženy jako vaginální mykózu, ale...

Intimní hygiena a očista

Mnoho reklam nás každý den v televizi vybízí k důkladné péči o své intimní partie. K tomu účelu je vyvíjeno mnoho gelů a doporučuje se nosit intimky - nejlépe každý den. Pokud bychom sledovali pouze reklamy, mohli bychom lehce nabýt dojmu, že pokud se nebudeme denně důkladně umývat speciálními intimními gely, bude něco v nepořádku a my budeme zapáchat. Není to ovšem pravda. Pokud následujeme rady a doporučení reklam a svou intimní oblast umýváme různými intimními prostředky, dostáváme se do zamotaného kruhu. Nadměrné používání těchto prostředků totiž vede k tomu, že pochva ztrácí své samočistící účinky a dochází ke vymývání žádoucích laktobacilů. Obecně se doporučuje do poševního prostředí příliš nezasahovat, nosit převážně bavlněné prádlo a naopak se vyhnout prádlu syntetickému, nenosit těsné kalhoty nebo punčochy.

Na pováženou:
Zkušenosti mnoha gynekologů dokládají, že ženám chybí základní znalost, jak „tam dole“ vypadají a jak o své intimní partie správně pečovat.

Bakteriální vaginóza, infekce pochvy, patří mezi nejčastější poševní záněty.

Vhodný intimní prostředek

K umývání intimních partií se doporučuje používat pouze vodu. Pokud ale máte pocit, že se bez nějakého gelu neobejdete, doporučuji vybrat si prostředek šetrný, který zachovává přirozené pH prostředí v pochvě a je přírodní.

Osobní zkušenost

"Skvělou osobní zkušenost mám s intimním gelem značky Argital. Je to jemný rostlinný gel, který obsahuje zelený jíl, esenciální olej Naiouli a kyselinu mléčnou. Niaouli pochází ze stejné skupiny jako Tea tree, a proto po umytí můžete chvíli cítit lehké pálení, které je spíše osvěžující a velmi rychle vymizí. Dezinfikuje, má antibiotické účinky a pomáhá také při problémech s močovým měchýřem."

Čemu se (v zájmu zachování poševního zdraví) raději vyhnout:

  • Levným intimním gelům, které pH narušují
  • Intimním deodoračním sprejům
  • Parfemovanému toaletnímu papíru
  • Používání běžných sprchových gelů na intimní oblast
  • Lubrikantům na olejové bázi - Lubrikační gel: Ano? A jaký?

Šetrná intimní kosmetika Good Clean LoveZnačka Good Clean Love to jsou vysoce kvalitní a bezpečné výrobky podporující sexuální a intimní zdraví.
Představují zdravou alternativu k chemickým intimním produktům, značka je veganská a certifikovaná Oregon Tilth certifikátem.

Laktobacily

Poševní prostředí z velké části tvoří tzv. laktobacily. Laktobacily jsou bakterie, které částečně řídí tento „ekosystém“ a produkují kyselinu mléčnou. Kyselina mléčná snižuje poševní pH a činí jej kyselým, což je pro pochvu žádoucí. Pokud je laktobacilů málo, může dojít k přemnožení jiných (patogenních) bakterií. A z této nerovnováhy mohou vznikat různé poševní infekce tzv. dysmikrobie.

Důvod úbytku laktobacilů
Ve zdravém poševním prostředí je laktobacilů dostatek, avšak jejich množství se může snížit při užívání antibiotik, častým sexuálním stykem, stresem či vlivem okolního prostředí.

Bakteriální vaginóza (BV) - bakteriální infekce pochvy

Patří mezi nejčastější poševní záněty (zhruba 40-50 %). Doprovází ji výtok, který je spíše řidší a má šedobílou barvu. Může jej doprovázet charakteristický rybí zápach, avšak nákaza může rovněž probíhat zcela bez příznaků. (Pokud bakteriální vaginóza probíhá bez příznaků, je velmi těžké ji diagnostikovat. Její výskyt proto může odhalit pravidelná gynekologická prohlídka. Klasickým příznakem vaginální mykózy je žluto-bílý výtok bez zápachu, podle toho lze onemocnění od sebe rozeznat.)

Příčiny vzniku bakteriální vaginózy

K rozvoji bakteriální vaginózy dochází při narušení přirozené poševní rovnováhy. To může nastat při:

  • nevhodných hygienických návycích (nevhodné intimní přípravky apod.),
  • častém střídaní sexuálních partnerů,
  • nadměrném používání vaginálních výplachů,
  • při užívání některých léků (antibiotika, antimykotika aj.),
  • při různých onemocněních (jako je například cukrovka či porucha imunity).

Na vině jsou rovněž výkyvy v hladině ženských pohlavních hormonů estrogenů. U některých žen může být příčinou vzniku opakovaných infekcí nechráněný sex s nakaženým partnerem, u něhož infekce probíhá zcela bezpříznakově a on o svém onemocnění neví. (Pokud se u vás onemocnění potvrdí, je nutné přeléčit také partnera.)

Na rozdíl od jiných poševních infekcí, bakteriální vaginózu nedoprovází bolest v podbřišku, svědění, pálení ani pocity řezání poševních sliznic.

Pokud se u vás vaginóza vyskytne, je nutné se o postupu léčby poradit se svým lékařem. Vaginóza se léčí antibiotiky, avšak je nutné zároveň obnovit přirozenou rovnováhu poševního prostředí. Neléčená infekce by totiž mohla přejít do chronického stádia a mohla by být rovněž příčinou problémů s otěhotněním.

Jak vaginóze předcházet

O různých doporučeních jsme si řekli již v úvodu tohoto článku. Pokud má žena zdravé poševní prostředí (které má správné kyselé pH) má silnější imunitní systém, který zmírní či úplně zabrání rozvoji gynekologických infekcí. A jsme zpátky u toho, kde jsme začali – základem je zdravá pochva.

Mykotické infekce

Tzv. kandidózy jsou druhým nejčastějším postižením pochvy. Jeho nejčastějším původcem je kvasinka Candida albicans. Charakteristickým příznakem je svědění v kombinaci s tvarohovitým výtokem a mnohdy zarudnutím pochvy. Více informací - Vaginální mykózy a 4 P - projevy, příčiny, prevence, pomoc

Zdroje: www.abctehotenstvi.cz, www.babyweb.cz, www.bakterie.eu, www.gynprag.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Tea tree a kvasinkové infekce

Tea tree olej (olej čajovníku australského) je nejužívanější přírodní antiseptikum a je ceněn i pro své antimykotické účinky. Laicky řečeno - jedná se o přírodní lék, který může vyřešit mnoho zdravotních potíží.

Toaletní papír jako nenápadná hrozba

Protože pro sebe chceme jen to nejlepší, v domnění, že tak skutečně činíme, si pořizujeme ten „nejjemnější a nejměkčí“ toaletní papír – nejlépe ještě takový, aby krásně voněl. Ale věděli jste, že takový toaletní papír není zdaleka tím nejlepším pro naše zdraví?

Výtok a přirozené samočisticí procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.