Očkování proti rakovině děložního čípku

O tom, co je to děložní čípek, k čemu nám slouží, jak si jej nahmatat nebo jak poznat jestli máme čípek nízký, jsme psali v předchozích článcích. V dnešním článku se podíváme na často diskutované téma očkování proti rakovině děložního čípku.

Očkovat či neočkovat?

O očkování proti rakovině děložního čípku se v poslední době opravdu hodně mluví, ale je toto očkovaní skutečně nutné? Děláte pro sebe či pro svou dceru opravdu to nejlepší možné, když se necháte očkovat? Mnoho gynekologů vám očkování doporučí všemi deseti. Zcela otevřeně říkám, že nevím, nakolik je to jejich touha ochránit naše zdraví a nakolik obohacení jejich vlastní kapsy. Ano, je to tak. Jak již všude prosakuje na povrch „business se zdravím“ je ten nejvýdělečnějších ze všech. Mezi farmaceutickými produkty je velká konkurence, proto se výrobci předhánějí, aby lékaři používali či předepisovali právě jejich produkty. Ale o tomto tématu, píšou jiní daleko zasvěceněji.

O očkování proti rakovině děložního čípku se v poslední době opravdu hodně mluví, ale je toto očkovaní skutečně nutné?

Dovolím si ale použít pár úryvků z článku gynekoložky MUDr. Ludmily Lázničkové:
"Často ve své ambulanci bývám dotazována ohledně očkování děložního čípku a já opakovaně vysvětluji, že se o očkování proti rakovině nejedná. Rakovina není infekční nemoc, jako třeba TBC či rubeola, i když farmaceutické firmy, vyrábějící vakcínu, se nám toto snaží namluvit.
Domnívám se, že je potřebné navzdory tlaku farmaceutických firem říct pravdu, že se jedná o očkování vůči dvěma či čtyřem kmenům virů, vůči kterým se vyvolá tvorba protilátek. Ale existují další kmeny HPV a to i onkogenní, před kterým očkování nechrání."

Pojďme se blíže seznámit s pojmem HPV

HPV (human papilloma virus) je běžný virus, který způsobuje výrůstky na zevním genitálu a bývá dáván do spojitosti s abnormálním cytologickým nálezem a dysplazií čípku. 

Dysplazií je označován právě abnormální nález na děložním čípku s různým stupněm závažnosti: CIN, CIN 1 až CIN 4. Některé abnormality typu CIN odezní samy, CIN 3 a 4 jsou již změny výrazné. A ještě vysvětlení zkratky CIN - cervikální intraepitelová neoplazie (cervikální ze slova cervix = děložní čípek, intraepitelová = epitel tkáň, výstelka).

Virus HPV se vyskytuje pouze u lidí (proto název human), ale to, že je v těle přítomen neznamená, že nakonec propukne v onemocnění. Bylo zjištěno, že tento virus v sobě má 50% dospělých a 40% dětí. Ale většina žen, které jsou jeho působení vystavena, neonemocní ani dysplazií ani rakovinou čípku. Dokonce bylo zjištěno, že tento virus se v lidských pohlavních orgánech vyskytoval vždy, jen se mu nevěnovala taková pozornost, neměli jsme totiž dostatečné technické vymoženosti, které by jeho přítomnost potvrdily.

Proč se tedy u někoho onemocnění projeví a u někoho ne?

Jak jsme již zmínili, pouhá přítomnost viru HPV v těle ještě neznamená, že onemocnění vypukne. Je daleko více okolností, které onemocnění „napomáhají“. Jednou z nich je snížená imunita (jako ostatně u všech nemocí). K dalším důvodům, které byly potvrzeny jako příčina propuknutí onemocnění, patří:

  • nadbytek konzumace alkoholu
  • kouření
  • chronický stres
  • nezdravé emoční prostředí
Shrnutí: Existuje skoro 200 lidských papillomavirů, z toho 30 typů napadá genitální oblast. Očkuje se pouze proti několika málo z nich.

Existuje skoro 200 lidských papillomavirů, z toho 30 typů napadá genitální oblast. Očkuje se pouze proti dvěma z nich.

Vraťme se ale ke slovům paní MUDr. Lázničkové:

"O HPV víme, že určité kmeny jsou jedny z vyvolávajících faktorů rakoviny čípku. Těch faktorů, které se ale spolu podílejí na rozvoji rakoviny, je více, především se jedná o časný začátek pohlavního života (před 17. rokem věku, podle některých je rizikové období do 21. roku), promiskuita, kouření, užívání steroidů -hormonální antikoncepce, stresy, poruchy životosprávy s nedostatkem vitamínů.

Proočkování proti těmto kmenům sice povede ke vzniku protilátek, ale na druhou stranu - nestanou se další kmeny ještě více „agresivní“ a co když zmutuje některý z dalších kmenů - na toto odpověď není. Dnes zatím víme, že mnohá naočkovaná děvčata trpí nevysvětlitelnými bolestmi podbřišku. Ale jinak nevíme nic. Nevíme, jak ve skutečnosti budou tyto vakcíny účinné za 25 čí 40 let. Vrchol výskytu rakoviny čípku je kolem 40 a druhý kolem 65 let věku. Takže až dnešní očkované náctileté dosáhnou daného věku 65 či spíš 70 let, pak někdo možná zhodnotí tento pokus na lidech.

Příspěvek na toto očkování považuji nejen za zbytečné mrhání peněz z prostředků zdravotní pojišťovny, ale především za rizikový počin z hlediska dalšího zdraví naší populace. Domnívám se, že zdravotní pojišťovna, která dbá na prevenci a na podporu zdravého životního stylu svých pojištěnců, najde odvahu vzepřít se tlaku toho, co je módní, ale ve skutečnosti nejisté a přináší zisk jen malé skupině. Vím, že většina mých kolegů se nechala nalákat snadným ziskem z očkování, z předpisu hormonální antikoncepce a ze spolupráce s centry asistované reprodukce a nad mnou nadnesenými námitkami raději nepřemýšlí."

Konizace

S problematikou rakoviny děložního čípku slýcháme často i další "cizí" slovo - a tím je konizace. Jedná se o ošetření děložního čípku a provádí se u pacientek s již prokázanými přednádorovými změnami. Má za cíl tyto změny odstranit a tím zabránit vzniku zhoubného nádoru. Konizaci lze provést několika způsoby, ale v současné době se nejčastěji provádí tzv. elektrokoagulační kličkou, což je nástroj, který tkáň řeže a zároveň koaguluje spodinu, čímž zabraňuje krvácení.

Ženy, které mají obavy ze změn na děložním čípku či již podstoupily konizaci, mohou využívat k pravidelným kontrolám v pohodlí domova přístroj kolposkop. MUDr. Helena Máslová k tomuto říká: "Kolposkop pro samovyšetření děložního čípku může být užitečný pro spoustu žen a mohl by pomoci snížit počet někdy zbytečných konizací zejména u žen, které se teprve chystají založit rodinu. Konizace totiž není zcela neškodný výkon, ale má i svá rizika např. nedostatečnost děložního hrdla v závěrečné fázi gravidity. Při mírnějších dysplastických změnách se mnohdy tělo dokáže vypořádat s onemocněním samo při posílení celkové a slizniční imunity. Stejně jako i jiné slizniční léze např. herpetické či kandidozní v dutině ústní (opary, prasklé koutky) jsou doprovodným znakem přepracování a vyčerpání rezerv organismu, tak často i vaginální sliznice má tendenci ke snížení imunitní obranné reakce proti papilomavirům či dalším mikroorganismům z vaginální flory v době celkového oslabení. Z mé dřívější praxe gynekoložky vím, že tolik obávaná nádorová onemocnění děložního čípku postupují v drtivé většině pomalu, řádově v letech. Bohužel existuje řada žen, které odmítají chodit na pravidelné gynekologické prohlídky a pro ty má možnost samovyšetření velký přínos.

Článek sestavila Veronika Lančaričová a Ilona Bittnerová.
Zdroje: Empatia.cz - článek Očkování proti rakovině děložního čípku, MUDr. Ludmila Lázničková, MUDr. Christiane Northrup - Zdravá žena, Od narození k prvnímu početí, www.konizace-ostrava.cz.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Děložní čípek

"Děložní čípek" - tento pojem v poslední době častokrát slýcháme v souvislosti s očkováním. Ale co víme dál? Proč jej máme a k čemu nám slouží? A víme vlastně, kde jej hledat? Pojďme se na děložní čípek podívat společně zblízka! (dobře, až tak úplně zblízka ne…)

Endometrióza

Jedná se o poměrně novou nemoc, prvně byla popsána v roce 1860. Současná klasická medicína ale stále nemá přesnou odpověď na otázku, jak a proč endometrióza vzniká. Proto není na škodu čerpat informace i odjinud, například z medicíny holistické. Tomuto odvětví medicíny se věnuje například bývalá gynekoložka MUDr. Christiane Northrup. Ta v roce 1985 založila zdravotní středisko pro ženy (Women to women - Ženy ženám). Ve svém zdravotním středisku učí a ukazuje, jaký vliv má na nemoci myšlení, životní styl, strava a náš přístup k sobě samé.

Ženské pohlaví "pod lupou"

V našem dvoudílném článku se zaměříme na mužské a ženské pohlavní orgány. Všeobecně známé informace vynechám a zaměřím se pouze na to nejpodstatnější a nejzajímavější. Vzhledem k tomu, že „dámy mají přednost“ začneme u nich.