Menstruační kalíšek OrganiCup

Menstruační kalíšek OrganiCup je vyroben z hypoalergenního lékařského silikonu se "sametovou" úpravou - je moc příjemný na dotek. Vyrábí ho dánská firma v Číně. Vyrábí se ve 3 velikostech a pouze v čiré variantě. Má vroubkovanou stopku, kterou je možné ustřihnout.

OrganiCup se vyrábí ve třech různých velikostech:

Velikost Mini (nejmenší) je vhodný pro mladé dívky.

 • Průměr: 37 mm
 • Délka se stopkou: 58 mm (délka bez stopky je 44 mm, délka stopky je 14 mm)
 • Objem: 15 ml

Velikost A (menší) je doporučena ženám, které ještě nerodily, nebo které rodily císařským řezem a je jim méně než 30 let.

 • Průměr: 40 mm
 • Délka se stopkou: 65 mm (délka bez stopky je 50 mm, délka stopky je 15 mm)
 • Objem: 20 ml

Velikost B (větší) je doporučena ženám, které rodily vaginálně a také pro všechny ženy po třicítce.

 • Průměr: 45 mm
 • Délka se stopkou: 70 mm (délka bez stopky je 55 mm, délka stopky je 15 mm)
 • Objem: 25 ml

Objem kalíšku měříme pouze k dírkám, proto se údaj liší od toho, co uvádí výrobce. Kalíšky přeměřujeme z důvodu, aby bylo možné je porovnávat (např. v této tabulce).

OrganiCup
Velikost OrganiCup A je oproti velikosti B o trochu měkčí.

Mnoho žen po třicítce potřebuje větší velikost kalíšku i pokud ještě nerodily. S věkem se totiž snižuje napětí vaginálních svalů a kalíšek menší velikosti pak nemusí dobře těsnit (protéká). Některé sporty a aktivity jako například jóga, pilates nebo tanec udržují vaginální svaly pevné. Pokud se některé z těchto aktivit velmi intenzivně věnujete, vezměte to v úvahu při výběru velikosti kalíšku. Více informací najdete v článku Jak vybrat správnou velikost.

Kalíšek OrganiCup patří ve srovnání s ostatními značkami ke středně pevným kalíškům (velikost B má silnější stěny a je ještě o trochu pevnější). OrganiCup je dodáván společně s originálním bavlněným sáčkem a má krásnou papírovou krabičku, která je po rozložení zároveň návodem! Menstruační kalíšky OrganiCup nebyly testovány na zvířatech.

Jednorázové pomůcky mají životnost několik hodin – menstruační kalíšek OrganiCup roky!
Potěší tak peněženku i planetu.

Podívejte se na instruktážní video (v angličtině).

Před prvním použitím kalíšek sterilizujte vyvařením. Vložte kalíšek do hrnce s vroucí vodou a vyvařujte jej po dobu 3-5 minut. Zkontrolujte, že je v hrnci dostatečné množství vody, aby nedošlo k jejímu vyvaření a následnému připálení kalíšku.

Jak kalíšek OrganiCup zavádět a vyjmout

Zavádění menstruačního kalíšku si můžete usnadnit pár kapkami lubrikačního gelu na vodní bázi (doporučujeme značku Good Clean Love). Uchopte kalíšek OrganiCup do jedné ruky a prstem druhé ruky promáčkněte jednu stěnu kalíšku, tzv. Punch down sklad. Kalíšek je ale možné skládat i klasickým C-fold skladem (více informací najdete v článku Sklady menstruačního kalíšku). Takto složený kalíšek vložte dovnitř do pochvy, kde se rozvine. Správně zavedený kalíšek by vás neměl nikde tlačit a neměl by také protékat.

Kalíšek vylévejte v závislosti na síle vaší menstruace – maximálně však může být zavedený 12 hodin. Zpočátku doporučujeme vylévat kalíšek každé 2-4 hodiny, než zjistíte, jak silnou máte menstruaci a jak často je tedy potřeba kalíšek vyprazdňovat.

OrganiCup
Menstruační kalíšek OrganiCup pojme až třikrát více krve než tampon největší velikosti!

Ocenění a certifikáty kalíšku OrganiCup

 • Vegan Society (číslo 024025)
 • ISO 9001:2008
 • Byl vyrobený v souladu s US Pharmacopoeia XXII Class VI a 21 CFR 177.2600.
 • Certfikát Allergy Certified™ (AC104, AC223, AC382)
 • I když menstruační kalíšky v Evropě nejsou klasifikovány jako zdravotní pomůcka, materiál OrganiCupu splňuje normy EU pro biologickou kompatibilitu a je testován podle vybrané normy ISO 10993.
 • OrganiCup vyhrál ocenění Best New Product (Nejlepší nový produkt) na největším veletrhu zdravotnických výrobků ve Skandinávii v roce 2016. Jako nejlepší produkt byl v témže roce vybrán také v rámci Danish health stores.
Značka OrganiCup

OrganiCup je dánská firma, která si nechává menstruační kalíšky vyrábět v Číně: "Vyrábíme v továrně nejvyšší kvality, kterou navíc pravidelně kontrolujeme, abychom si mohli být jistí, že jsou splněné veškeré požadavky na kvalitu a CSR." Značka CSR znamená Corporate Social Responsibility, v překladu "společenská odpovědnost firem". Jde o dobrovolné integrování sociálních a ekologických hledisek do každodenních firemních operací a interakcí. Zásady, jež by měla ve své praxi dodržovat společensky odpovědná firma, lze rozdělit do třech složek: ekonomická, sociální a environmentální oblast (více informací). Menstruační kalíšek OrganiCup se vyrábí v souladu s ISO 9001: 2008. Vyrábí se ve stejné továrně od počátku svého vzniku, tj. od roku 2012. Přípravek OrganiWash se vyrábí v Dánsku.

Chcete si tento menstruační kalíšek hned objednat? OrganiCup v e-shopu Maluna.cz

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Bolestivá menstruace a kalíšek

Kalíšek jsem si koupila v září 2013, takže už téměř rok jsem spokojená uživatelka. Po dlouhém hledání, které bylo velice náročné a myslela jsem, že nikdy neskončí, jsem se rozhodla pro Lunette 2. A musím říct, že tahle věc mi obrátila svět naruby.

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací. Ale... :)

Který kalíšek je měkký a který pevný?

Často se nás ženy ptají, proč ještě nemáme tabulku s přehledem pevnosti kalíšků. Odpověď je jednoduchá – pevnost (či měkkost) kalíšku totiž nejde tak jednoznačně změřit a porovnat. Nicméně zkusili jsme to a tady je výsledek.