Přírodní tuhé šampony

Možná jste již postřehli, že se opět začínají více vyrábět tuhé šampony. Použití takových šamponů vám může připadat jako krok zpět. My vám ale v tomto článku ukážeme, proč si naopak myslíme, že je to krok vpřed. Krok směrem ke zdravějším vlasům!

Proč jsou klasické šampony nevhodné? Odpověď bohužel zní: hlavně pro své složení. Klasické šampony obsahují například silikony. Ty mají na vlasy nejen pozitivní, ale také negativní účinky. Zajišťují jemnost, hebkost, objem a zabraňují slepování vlasů. Důvodem je to, ze silikony každý jednotlivý vlas obalí, vytvoří tak bariéru a vlas chrání. Ovšem zároveň tak vlas uzavřou a dusí jej. Vlas následně vysychá, zacuchává se a ztrácí svůj lesk.

Přírodní tuhé šampony jsou pro vlasy zdravější a ty se pak tak často nemastí.

Silikony nejsou pouze v šamponech. Velké množství jich je obsažených v lacích na vlasy, tužidlech, různých vlasových kúrách či kondicionérech. Pokud jsme zvyklí používat přípravky s velkým množstvím silikonů a poté se rozhodneme pro zdravější alternativu, může se stát, že vám takové šampony nebudou hned "fungovat". Jemné mycí látky, které jsou obsažené v přírodních šamponech, totiž přes velké množství silikonů k samotnému vlasu vůbec neproniknou. Teprve postupem času se silikony vymyjí.

Škodlivými látkami v šamponech jsou také SLS (sodium lauryl sulfate) nebo SLES (sodium laureth sulfate). Tyto mycí a pěnivé látky narušují ochrannou vrstvu vlasové pokožky. Při mytí se tato vrstva odstraňuje, následkem čehož se pak mohou vlasy snadněji mastit (případně může nastat problém opačný a to, že se vlasy vysušují a tvoří se lupy). My poté myjeme vlasy častěji a častěji a dostáváme se tak do pomyslného začarovaného kruhu…

Jak na návrat k přírodě

Jak tedy z toho začarovaného kruhu ven? Začít používat přírodnější tekuté či přírodní tuhé šampony. Tím, že tyto šampony neobsahují výše zmíněné látky, nepění tolik, jak jsme u klasických šamponů zvyklí. Ovšem to, že nepění, neznamená, že nejsou účinné a nemyjí.

Přírodní tuhý šampon Erdé

Je tu ale jeden malý háček… Při přechodu z klasických šamponů na ty přírodnější, musí nejprve naše vlasy na malou odvykací kúru. Je to pro ně trochu šok. Dosud byly zvyklé na vysoce čistící vlastnosti chemických tenzidů, a najednou si musí zvyknout na méně agresivní a velmi jemnou čisticí schopnost přírodních šamponů. Než se silikony a další agresivní mycí látky z vlasů vymyjí, chvíli to trvá. Jak dlouho? To záleží na tom, jaké množství přípravků s jejich obsahem jsme používali. Může to trvat pár umytí, ale také několik týdnů. Doporučujeme ovšem vytrvat, protože pozdější efekt stojí skutečně za to. Vlasy jsou nejen zdravější, ale celkově bohatší. Nejsou tak splihlé a nemastí se tak často.

Jaký je rozdíl mezi šampukem a tuhým šamponem?

Šampuk

 • tuhý lisovaný koncentrát
 • neprochází zmýdelněním
 • neobsahuje vodu
 • obsahuje velkou koncentraci šetrných tenzidů, rostlinných olejů, bylinných macerátů a různých pečujících látek, které se dají do šampuku „zabudovat“ ve vysoké koncentraci
 • výhodou je možnost přidání panenských olejů, kde žádný chemický proces nenaruší jejich účinnost
 • vlasy si na něj zvyknou hned, účinně myje a funguje u všech již od prvního použití (i v případě tvrdé vody)
 • po jeho použití se nemusí používat kyselý oplach
 • má různé tvary: „puk“, kytička, bábovka atd.

Mýdlový tuhý šampon

 • prochází zmýdelněním
 • vzniká jako mýdlo, obsahuje hydroxid sodný a mnoho rostlinných olejů, másel či bylinných výluhů
 • vlasům trvá delší čas, než si na tento typ šamponu zvyknou (někdy i několik týdnů) - zprvu mohou být vlasy ulepené, zplihlé, nebo naopak hrubé, drsné až krepaté (pro výsledný efekt je potřeba zkoušet alespoň měsíc)
 • má zásadité pH - povrch vlasů po umytí jakoby zdrsní, protože póry vlasů se otevřou (doporučuje se po omytí použít kyselý oplach, který opět vrátí pH do kyselejších hodnot)
 • ne každému tento typ šamponů sedne, ale pro ty, co nesnesou chemii nebo mají kožní problém, je velmi vhodný

Recept na kyselý oplach: do 500 ml vody přidejte 1-3 lžíce jablečného/vinného octa nebo citronové šťávy, může se použít kyselina citronová.

Renata Dujsíková z domácí mýdlárny Erdé dodává: „Tuhé mýdlové šampony nemusí sednout všem. Receptura musí být vyvážená, což ne všechny tuhé šampony mají a lidem nemusí vyhovovat právě proto. Mužům a dětem sedí vždy, neboť jejich vlasy nejsou tolik zatížené chemickými přípravky, jako je tomu u žen: laky, barvy na vlasy a podobně. Rovněž ihned sednou ženám, které mají zdravé vlasy a nepoužívají chemii. Pokud je vlasová struktura narušená, je potřeba použít kyselý oplach. Pokud máte tvrdou vodu, je rovněž potřeba použít kyselý oplach.

Šampuky i tuhé šampony jsou praktické při cestování.

Tuhé šampony a šampuky Erdé

Přírodní tuhé šampony obsahují pouze jemné a k pokožce vlasů šetrné mycí látky. Hlavní účinnou látkou je kokosový olej (konkrétněji a chemickým jazykem řečeno, se jedná o soli zmýdelněného kokosového oleje). Hlavní výhodou je to, že tyto soli jsou v přírodě rychle odbouratelné. Díky kokosovému oleji mají tyto šampony lehce pěnivý účinek. Dále mohou tuhé šampony obsahovat další oleje: olivový, slunečnicový, nimbový, ale také ricinový či jojobový. Ricinový olej vlasy posiluje, vyživuje je a podporuje růst vlasů. Jojobový olej navrací vlasům jemnost a lesk a podporuje jejich pružnost. Kromě toho mohou tuhé šampony obsahovat také másla (bambucké či kakaové), esenciální oleje, bylinné výluhy či jíl.

Výhody tuhých šamponů a šampuků:

 • Nejsou balené v plastových sáčcích či obalech,
 • jsou vyrobené z přírodních ingrediencí a surovin,
 • obsahují jemnější a šetrnější čistící látky,
 • jejich složky mají lepší výživné a ošetřující účinky,
 • neobsahují žádné konzervanty, barviva, sulfáty, umělé vůně a jiné,
 • jsou skladné a vhodné na cestování,
 • použití je jednoduché,
 • dlouho vydrží.

Zajímavost: 50 g tuhého šamponu vydrží přibližně stejně dlouho jako 300 ml tekutého šamponu.

Na cestování se tuhé šampony velmi hodí. Jsou skladné a můžete je klidně použít i pro mytí celého těla.Na cestování se tuhé šampony velmi hodí. Jsou skladné a můžete je klidně použít i pro mytí celého těla.

Použití tuhých šamponů

Tuhé šampony jsou praktické a jejich použití je skutečně snadné. Navlhčené vlasy přejíždějte kostkou šamponu, dokud se nevytvoří žádoucí pěna. Případně můžete kostku napěnit v dlaních a poté nanést na vlasy. Vzniklou pěnu vmasírujte do vlasů a nechte působit. Poté vlasy opláchněte. V případě hodně se mastících vlasů doporučujeme postup opakovat dvakrát.

Recenze na tuhý šampon Brunetka: „Pro mě je Brunetka opravdu velice vyhovující. Hezky voní, pění a vlasy jsou po umytí svěží několik dnů. Vlasy mám s Brunetkou příjemné na dotek. Jsou nezatížené a vyhovují i mé sušší pokožce se sklonem k lupům.“ Darja

Další tipy a doporučení

Kondicionér: Pokud jste zvyklí na použití kondicionéru, můžete být mile překvapení. Tuhý šampon je velmi vyživující, zjemňuje a nezacuchává vlasy. Proto v mnoha případech použití kondicionéru není vůbec třeba. Pokud ale kondicionér chcete, najdete jej i v tuhé variantě.

Barvené a kudrnaté vlasy: Díky tomu, že tuhé šampony neobsahují žádné agresivní mycí látky, se skvěle hodí pro použití i na barvené vlasy. Barva na vašich vlasech vydrží podstatně déle. A skvěle se také hodí pro kudrnaté vlasy.

Dřevěné mýdlenky: Důležité je nenechat šampon rozmáčet ve vodě, odkládejte jej vždy na nějakou podložku. Skvěle se k tomu účelu hodí dřevěná nebo keramická mýdlenka. Díky tomu se značně prodlouží životnost tuhého šamponu.

Zdroje: čerpali jsme z vlastních zkušeností a také z těchto webů: utrililii.blogspot.com, www.tvorimedoma.cz a ona.idnes.cz. Děkujeme také paní Renatě Dujsíkové za rady a doplnění k tomuto tématu.

 

 

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Sůl z Mrtvého moře

Mrtvé moře a jeho sůl znají lidé z celého světa. Jen do Čech ji dováží několik firem a lidé si ji kupují pro její blahodárné účinky, ať již v podobě soli do koupele nebo jako součást kosmetických přípravků.

Bebutter aneb příběh bambuckého másla

Značka Bebutter je s láskou a péčí vyrobena v České republice a nabízí kvalitní kosmetiku s bio bambuckým máslem. Jedná se o kosmetiku za velmi příznivé ceny, která potěší nejen vás, ale hodí se i jako dárek pro vaše blízké,

Bylinky pro zdravé močové cesty

Časté nucení na močení, pálení močové trubice, bolesti, teploty,…neznám ve svém okolí snad nikoho, kdo by se se zánětem močových cest ještě nesetkal. Zánět močových cest je nejčastěji způsoben bakteriemi, které se do močové trubice dostanou z tlustého střeva a v močové trubici jejich nadměrné množství působí problémy. Abychom těmto problémům předešli, je dobré myslet na prevenci a pokud už k zánětu opravdu dojde, je nutné bakterie co nejrychleji vyplavit z těla ven. Jak na to, si řekneme v dalším článku zaměřeném právě na bylinky pro zdravé močové cesty.

Proč nosit spodní prádlo z bio bavlny?

Namísto kalhotek ze syntetických materiálů radíme sáhnout po těch z bavlny. Doporučujeme nezůstat pouze u klasické bavlny, ale vybrat si spodní prádlo z bio bavlny. Proč? A je mezi konvenčně pěstovanou bavlnou a tou „bio“ skutečně tak velký rozdíl?