Recenze 14leté slečny: kalíšek AllMaters Mini a sada menstruačních kalhotek Dorina

Čtrnáctiletá Tereza si před pořízením kalíšku zjišťovala spoustu informací. Nakonec si i díky recenzím na našich stránkách vybrala AllMatters Mini (dříve OrganiCup). Zavádění a vyndávání ji zpočátku potrápilo, ale jak sama říká, důležité je to nevzdat a zkoušet to znovu a znovu. Kalíšek jí pak přinesl spoustu výhod, nemusela se stresovat, zda jí proteče vložka, a také má teď méně bolestivou menstruaci. Ke kalíšku si pořídila ještě  pětibalení denních a nočních menstruačních kalhotek, díky kterým je o kus sebejistější při převlékání na tělocvik. Přečtěte si Terčinu parádní recenzi.

Když v létě mamka přišla s tím, jestli nechci zkusit kalíšek, hledala jsem si hodně informací. Všude bylo něco jiného... Proč ano, proč ne. Pak jsem ale narazila na váš blog Kalíšek.cz (+ e-shop Maluna.cz), kde jsem našla jak články o různých typech kalíšků, ale hlavně recenze od jiných žen. Ty mi pomohly asi nejvíc a rozhodla jsem se tedy, že do kalíšku půjdu.
Hodně dlouho jsem váhala který, protože u některých byly k velikosti přirovnány velikosti tamponů, ale já jsem tampony nikdy nepoužívala. Nakonec jsem se rozhodla pro kalíšek AllMatters Mini (dříve OrganiCup). Četla jsem na něj hezké recenze, a tak jsem si řekla, že ho vyzkouším (přinejhorším by byl pár let ve skříni, než bych si k němu našla cestu. :)) Když přišel, trochu jsem se zhrozila velikosti - přišel mi strašně obrovský.
Při prvním zavedení jsem s kalíškem měla problém - nešel mi zavést (nejspíš to bylo i kvůli strachu). Po několika pokusech se mi to ale povedlo. O kalíšku jsem téměř nevěděla, vlastně jsem ani nevěděla, že to mám. Jenže při vyjmutí nastaly stejné potíže jako při zavádění. Moc to nešlo. Ale i tak jsem to nevzdala.

Menstruační kalíšek AllMatters Mini
Menstruační kalíšek AllMatters Mini (dříve OrganiCup Mini)

Dnes mám kalíšek již 4 měsíce, a jak již bylo napsáno v jiných recenzích - nebojte se a zkoušejte to znovu. :) Kalíšek opravdu přinese spousty výhod. Mám silnější menstruaci, a to hlavně v prvních třech dnech.
Za co jsem moc ráda, je, že mi usnadnil den s ms ve škole. S vložkou/menstruačními kalhotkami mi i v silnějších dnech vydrží 8 hodin (trochu proteče, ale to nevadí), takže mi většinou stačí si ho zavést ráno, než vyjdu, a vyměnit odpoledne, když přijdu. Když už cítím potřebu si ho vyměnit ve škole, zvládám to taky. Hlavní je nebát se to zkusit.
Asi nejvíce ho ve škole oceňuji v tom, že už nemusím téměř každou přestávku chodit na záchod a mít pocit, že na mě všichni koukají, jak si ve třídě beru z tašky vložku, jak jdu na chodbě s vložkou v kapse. Taky nemám při každém zvednutí ze židle pocit, že ze mě „všechno vyteklo“ a že mi vložka proteče. Tohoto pocitu jsem se díky kalíšku zbavila i na tělocviku.
Také mám pocit, že od doby, co používám kalíšek, nemám tak velké bolesti. Když jsem pročítala recenze od jiných žen a bylo tam napsáno, že jim po kalíšku zmizely bolesti, tak jsem si říkala, že to snad ani není možné. Ale přesvědčila jsem se, že je. Nevím tedy, jestli je to přímo kalíškem, ale je to od stejné doby. Takže na tom asi něco bude. :)

Jediná nevýhoda kalíšku, kterou jsem ještě donedávna měla, byla ta, že jsem i s kalíškem musela pro jistotu nosit vložku a že se s ním bojím spát. To ale úžasně vyřešily menstruační kalhotky. Objednala jsem si balení po 5 kusech od značky Dorina, abych měla denní i noční. Nakonec jsem si vzala velikost M, i když podle tabulek bych mohla mít i velikost S. Když přišly, myslela jsem si, že mi byla zaslána špatná velikost. :) Na první pohled byly opravdu obrovské, ale na těle vypadají hezky a jsou moc příjemné. Zatím jsem je zkoušela jen jednu ms, ale jsou úžasné - nikde mi zatím neprotekly, na první pohled nejdou rozeznat od klasických kalhotek (takže když se ve škole převlékám na tělocvik, nemusím hlídat, jestli mi náhodou někde nelezou křidýlka od vložky), a ani o nich nevím. Když jsem je zkoušela poprvé, ve škole, brala jsem si na ně ještě radši vložku, ale úplně zbytečně. Kalhotky opravdu zachytí hodně (zkoušela jsem je i bez kalíšku).
Nyní chci ještě vyzkoušet kalhotky od značky Meracus, tak snad mě nezklamou. :)

Tereza, 14 let

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

OrganiCup se mění v AllMatters. Výrobce menstruačních kalíšků chce revoluci v osobní hygieně

Menstruační kalíšek slaví jako menstruační pomůcka světový úspěch. Dánská firma, která za ním stojí, chce nyní udělat revoluci v těch nejzákladnějších hygienických návycích a procedurách. Přichází s mýdly a sprchovými gely bez obsahu vody, které fungují na principu "dodělej doma" - kup mýdlo v prášku, vodu dolij sám. A šetři planetu. Redukují se tak emise oxidu uhličitého i množství jednorázových obalů.

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací. Ale... :)

Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď, anebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.