Veronika Lančaričová: O důležitosti rituálu menarché zpětně

V tomto rozhovoru si vyzpovídáme naší kolegyni, která pravidelně pořádá akce pro ženy: Rituál menarché zpětně. V tomto rozhovoru si právě o rituálech menarché budeme povídat.

Veroniku Lančaričovou můžete znát hlavně virtuálně, neboť pravidelně svými články přispívá na náš blog a odpovídá na dotazy týkající se menstruačních potřeb. Zároveň je autorkou 2 knih o menstruaci: Ženství jako dar a Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci.

Veronika Lančaričová - autorka knihy Ženství jako dar

Veroniko, jak ses vlastně k pořádání rituálů dostala?

Byl to pro mě postupný vývoj a postupné sbírání zkušeností. Nejdříve jsem se ve svých 19 letech, když jsem bydlela v maringotce „na samotě u lesa“ nedaleko Máchova jezera, začala potkávat se ženami na takové naše ženské kruhy. Poté jsme se začaly potkávat na nov a úplněk a já viděla, jak může být ženský kruh podpůrným místem, jak se dá rituálně pracovat a jak spolu vlastně ženy mohou trávit čas. Když jsem se po dvou letech přestěhovala do Prahy, bylo mi smutno po tomto ženském setkávání. Našla jsem si proto ženské akce a brzy poté se otevíral první ročník výcviku slovanských kněžek. Pamatuji si na to i po letech, nevěděla jsem co to je, ale věděla jsem, že tam chci. Tam se mi dostalo základních „návodů“ jak rituály provádět. Celý výcvik probíhal pod vedením Katinky Soetens a Lilii Khousnoutdinové. Výcvik jsem nakonec dokončila až v druhém roce (ještě že tak, jinak bychom se nikdy nepotkaly s Ilonou Bittnerovou!). Později jsem jezdila asistovat k dalším ročníkům na výcvik. A později přišel impulz od jedné ženy, která mě požádala, abych ji provedla rituálem menarché zpětně. Tak jsem si řekla ano, jdu do toho. I když dostávám nyní nabídky i na jiné rituály, zůstávám jenom u rituálu menarché, neboť tématu menstruace se věnuji velmi podrobně. Proto si volím raději dělat jednu věc, ale za to pořádně a do hloubky.

Co si pod pojmem „rituál menarché zpětně“ představit a v čem může být takový rituál přínosem?

Menarché je označení pro první menstruaci, vychází z řečtiny. Aby si dívka mohla nést pozitivní odkaz po celou dobu menstruace, je hezké, když se tento vstup do ženství oslaví. Ovšem pokud o to daná dívka nestojí, není to vůbec potřeba, o všem si může rozhodnout sama a svobodně. Postupně se začíná vnímání menstruace narovnávat, ovšem ženám z předchozích generací se málokdy dostalo pozitivních spojitostí s menstruací. Nesou si různá traumata či nepříjemné zážitky spojené s menstruací či dospívání a někdy také s tím související negativní přesvědčení o sobě samé. Pokud žena menstruaci neprožívá pohodovým způsobem, může to mít vliv na vnímání jejího těla, neboť kvůli menstruaci může nabýt dojmu, že ji vlastní tělo zradilo. Ovšem se vším se dá pracovat a vše se dá změnit. Jako dospělé se potřebujeme vnitřně dočerpat, doprožít si to, čeho se nám během dospívání nedostalo. Společně se do tohoto období vracíme a tyto zkušenosti narovnáváme. My sice již dnes nemůžeme změnit minulost a to, co se tehdy stalo, ale můžeme proměnit náš vnitřní pocit a nazírání na dané situace. Láskyplně a s dospělým pochopením.

Výcvik kněžek pod vedením Lilie KhousnoutdinovéFotografie z kněžkovského výcviku, rok 2015.

Proč by si žena rituál menarché měla dopřát?

Na rituály chodí ženy, které mají potíže spojené s menstruací, ale také ženy, jejichž menstruace je pohodová. Obě zmíněné skupiny chtějí něco změnit, prohloubit a dopřát si něco hezkého, co v mládí nezažily. Rituál menarché pomáhá s proměnou vnímání a prožívání menstruace a svého těla. Psychika je totiž mocná čarodějka a to, na co se těšíme nebo z čeho máme dobrý pocit, se proměňuje. Žena se díky rituálu hezky žensky vnitřně dovyživí. Dozví se také mnoho důležitých informací a souvislostí spojených s menstruací a naší ženské proměnlivosti. Proměny žen, kdy doslova rozkvétají, je moc krásné pozorovat. Mám dokonce i příběh, který by se dal zařadit do škatulky „nezažiješ – neuvěříš“. Na rituál, který jsem pořádala společně s Janou Zittovou, nám přišla žena, která říkala, že skoro rok neměla menstruaci. Žádné zázraky jsme neslibovaly, ani bych nic podobného nečekala, že se stane, ale tato žena začala druhý den po rituálu menstruovat. Takové příběhy ve mě vzbuzují velkou pokoru k moudrosti našeho těla. Nikdy mě to nepřestává fascinovat.

Rituál menarché a červený stan

Jaké jsou reakce na rituály menarché?

Moc pěkné a pro mě dojemné. Já vždy říkám, že je to oboustranně naplňující víkend. Neuvěřitelně mě baví toto průvodcování, baví mne se o ženy starat, připravovat jim různé dobroty a také mne baví vytvářet každý víkend jinak – na míru konkrétním ženám. Ženy popisují, že to byl pro ně neuvěřitelně silný zážitek právě tento rituál nového vstupu do ženství. S mnohými i po skončení udržuji kontakt a píšeme si, co se v jejich životech děje a mění.

Veronika Lančaričová - autorka knihy Oslava menarché

Kdy se můžeme těšit na nejbližší termíny tvých akcí?

Veškeré podrobnosti k nejbližším chystaným akcím naleznete na stránkách www.bohozena.cz. Vybrat si můžete termín na individuální rituál menarché anebo skupinovou akci komorní (max 5 žen) či ve větším počtu (10-15 žen). U komorních akcí díky menšímu počtu žen, můžeme jít více do hloubky. Větší skupiny vedu společně s lektorkou Janou Zittovou, vždy na krásném místě v přírodě a vše je doplněné vzhledem k profesnímu zaměření Jany také o témata spojené se sexualitou.

Veronika Lančaričová
Veronika Lančaričová

Veroničinou základnou je blog Kalíšek.cz a věnuje se také práci na e-shopu Maluna.cz. Píše pro různé internetové portály a jako odbornice na menstruaci přispívá do rozhovorů a článků v časopisech. Jejími tématy jsou nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy a semináře pro ženy.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bohyně se probouzí…

Možná jste také v poslední době zaznamenali, že se začíná více hovořit o bohyni. Ano, je to tak - bohyně se do našich životů opět navrací, po mnoha staletích, kdy byla umlčena. K bohu je totiž potřeba přidat i ženský princip tedy bohyni, protože jedno bez druhého nemůže existovat.

Menarché - inspirace pro rituál

V prvním díle článku jsme se věnovali otázce, proč je dobré svou menstruaci (a nejen tu první) uctít a dopřát si oslavu a to klidně i tehdy, pokud jsme již ženami v dospělém věku. V tomto článku přináším několik návrhů a inspirací...