Skotský parlament nedávno uvolnil 5,2 milionu liber pro střední i vysoké školy, aby svým studentkám zajistil bezplatné menstruační hygienické pomůcky. Jak je to v jiných zemích a jak se tímto můžeme inspirovat my, české ženy?
Protesty za levnější menstruační pomůcky
Na rozdíl od naší domoviny dochází ve světě poměrně často k protestům, při kterých se ženy bouří kvůli vysokým cenám hygienických (menstruačních) potřeb. Přestože Česká republika patří v Evropě mezi země kde je daň pro menstruační potřeby jednou z nejvyšších (jde o 21 % daň z přidané hodnoty - DPH). I když Evropský parlament začátkem tohoto roku (2019) doporučil tuto daň snížit, případně tyto pomůcky od daně osvobodit úplně, u nás se zatím žádná změna neplánuje.
3. října 2018 schválil Evropský parlament nová pravidla EU pro DPH, která umožní Velké Británii přestat danit hygienické výrobky. Tento zákon vstoupí v platnost nejdříve v lednu 2022. Zajímavé je, že daň ve VB nebyla příliš vysoká (5 %) a přesto došlo k protestům. A jak je to v jiných zemích? V Německu je tato daň 19 % a usiluje se o zařazení menstruačních potřeb mezi 7 % (kategorie pomůcek základní potřeby). Po nátlaku aktivistů došlo ke snížení daně pro tyto pomůcky také ve Španělsku a Francii. Úplně odstranit tuto daň se podařilo v Kanadě a Austrálii.
V červnu 2019 byla v Německu uvedená na trh tamponová kniha (The Tampon Book), které se ihned během prvního týdne prodalo na deset tisíc kusů! Tato kniha je součástí protestů proti vysokému DPH menstruačních potřeb. Knihy spadají do nižší kategorie DPH (7 %) a takto „šikovně“ si tedy autorky protestů z iniciativ The Female Company poradily s DPH!
Ve Skotsku zašli ještě o krok dál – začali vydávat menstruační pomůcky zadarmo pro určité cílové skupiny. O tom si povíme za chvíli. Nyní se ještě seznámíme se dvěma pojmy:
Tampon tax
Jde o termín, který se používá pro upozornění na vysokou daň u menstruačních potřeb. Setkat se můžete také s výrazem „pink tax“. Protesty proti dani vychází z přesvědčení, že pro ženy jsou menstruační pomůcky nezbytně nutné pro zajištění základních potřeb, a proto by měly být od daně zcela osvobozené.
Period Poverty
Toto označení se používá v souvislosti s cenou menstruačních potřeb, která je pro mnoho žen vysoká. ("Period Poverty" v překladu znamená „Menstruační chudoba".) Poprvé se označení Period Poverty objevilo na titulních stránkách ve Velké Británii v roce 2016. V tom stejném roce byl oceněný film Já, Daniel Blake (originální název I. Daniel Blake, režisér Ken Loach, napsal jej skotský scénárista Paul Laverty), který na toto téma poprvé upozornil, když jedna z postav je nucena ukrást hygienické potřeby, neboť si je nemůže dovolit. Jedná se o film, který mimo jiné ukazuje, jak funguje systém sociálních dávek ve Velké Británii.
Pokud vás téma zajímá, doporučujeme instagram Free Periods!
V roce 2017 Plan International UK (Nezisková organizace, která usiluje o práva dětí a rovnost dívek) provedla odhad chudoby ve Velké Británii v souvislosti s menstruací. Přestože je Velká Británie pátou největší ekonomikou na světě, podle jejich vyhotovené zprávy si jedna ze sedmi dívek žijících ve VB nemůže dovolit zakoupit menstruační potřeby. Tento problém se pochopitelně nevyskytoval pouze mezi dívkami, ale také dospělými ženami.
Skotsko jako první příklad
Po měsících lobbování ze strany jednotlivců i skupin, byl ve skotském parlamentu v srpnu 2017 předložen návrh zákona v souvislosti s Period Poverty. Skotská vláda poté zafinancovala půlroční pilotní projekt v Aberdeen (září 2017 - únor 2018), který zkoumal dostupnost a přístup k hygienickým pomůckám. Tato studie se zaměřovala na dvě skupiny: ženy s nízkými příjmy a studentky v prezenčním studiu (základní a střední škola, vysoká škola a univerzita). Přes 1000 účastnicím byly rozdány různé menstruační pomůcky (a to včetně menstruačního kalíšku Mooncup).
Ženy s nízkými příjmy
Mnohé z těchto žen musely během svých dnů v minulosti improvizovat v důsledku nedostatku financí pro nákup menstruačních potřeb (používaly například toaletní papír, staré oblečení, jednorázové plenky apod.). 9 z 10 účastnic bylo spokojených s výsledkem tohoto projektu. Shodly se, že se díky dostatku menstruačních potřeb cítí mnohem důstojněji. Zbylé ženy by daly přednost tomu, kdyby dostaly hotovost či nabitou kartu a mohly si samy vybrat takovou pomůcku a typ, který přesně potřebují. Bez toho, aniž by se musely kamkoli registrovat. S tím ovšem vyvstala otázka jak to zařídit, aby tato varianta mohla být funkční a nebýt zneužitelná.
Studentky
I mezi dívkami byl tento pilotní projekt úspěšně přijat. Ovšem pochopitelně i tady vyvstaly nějaké obtíže, které byly trochu jiné než u dospělých žen. Dívky byly daleko více v rozpacích s někým komunikovat o menstruačních potřebách. Nebo si brát výrobky zdarma, protože nechtěly být považované za „ženy v nouzi“. Některé školy nechtěly umisťovat menstruační potřeby na WC, neboť se obávaly, že s pomůckami bude zacházeno jinak, než k jakému účelu jsou určené a toalety pak nebudou čisté. Celkově se ale studentky shodly, že díky tomuto projektu se zmenšila jejich obava „že to dostanou“, neboť věděly, že budou mít dostatek menstruačních potřeb (a budou také vždy po ruce).
V srpnu 2018 byl schválen zákon o bezplatném poskytování hygienických potřeb pro zmíněnou cílovou skupinu. Pro zhodnocení celého projektu je potřeba ještě delší čas, aby se vše mohlo relevantně zhodnotit. Později ještě skotská vláda oznámila další kampaň ve spolupráci se společností Zero Waste Scotland, která má snížit množství odpadu vznikajícího při použití jednorázových pomůcek a snížit tak celkové množství produkovaného odpadu.
Mooncup a Period Poverty
A jakou má tato kampaň souvislost s menstruačním kalíškem Mooncup? První je ta, že Mooncup se vyrábí ve Velké Británii, kde se tento projekt uskutečnil. Ženy si mohly vybírat, jak jednorázové pomůcky, tak také menstruační pomůcky pro opakované použití (menstruační kalíšek Mooncup či látkové pratelné vložky). A mezi další souvislosti patří fakt, že společnost Mooncup Ltd. má dlouholetou historii spolupráce s charitativními a neziskovými organizacemi. Podporuje projekty po celém světě, v rámci nichž jsou zajištěny důstojné podmínky a zdravotně nezávadné menstruační pomůcky ženám v různých zemích. A právě od roku 2016 společnost Mooncup ve spojitosti s Period Poverty kontaktuje mnoho organizací a jednotlivců z celé Velké Británie.
(Na celý výčet projektů společnosti Mooncup se můžete podívat zde.)
A jaký si z toho můžeme vzít závěr my, české ženy?
Je na nás, jestli budeme chtít protestovat za snížení daně u jednorázových potřeb nebo se budeme nad tématem zamýšlet také z pohledu životního prostředí. Pokud si totiž pořídíme menstruační pomůcku pro opakované použití, ušetříme nejen naší peněženku, ale také předejdeme vzniku zbytečného odpadu, který při používání jednorázových menstruačních potřeb vzniká. Volba je na nás.
Zdroje informací:
https://www.mooncup.co.uk/blog/free-sanitary-products-scotland-period-poverty/ Autorkou článku je Sophie Jarlett.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tampon_tax
https://tn.nova.cz/clanek/nehotovo-tamponova-dan-je-v-cesku-mezi-nejvyssimi-v-evrope.html
https://wave.rozhlas.cz/rok-menstruace-pomalu-konci-zrusi-i-cesko-tamponovou-dan-5189997
Pokud vás tématika Period Poverty zajímá více, doporučujeme tyto články:
- https://www.globalcitizen.org/en/content/period-poverty-everything-you-need-to-know/
- https://plan-uk.org/media-centre/plan-international-uks-research-on-period-poverty-and-stigma
- dokument About Bloody Time: Meet The Period Poverty Activists https://www.youtube.com/watch?time_continue=194&v=B0Ygr5es6Sg
- https://www.gov.scot/publications/access-sanitary-products-aberdeen-pilot-evaluation-report/ Skotsko a pilotní program pomůcek zdarma
Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.