Dopis pro všechny ženy

Milé ženy, Ráda bych šířila osvětu. Chci s Vámi sdílet úžasnou věcičku. Menstruační kalíšek. Možná jste o něm slyšely, možná ho znáte, možná ho používáte…, a pokuď ne, můžete si o něm něco přečíst v tomto dopise, který Vám píšu, chcete-li.

Dopis všem ženám o menstruačním kalíšku

Nejprve Vám ovšem povím, proč se mi příčí vložky a tampony.

Ve zkratce - vložky a tampóny jsou H.N.U.S.!

- 85% z nich obsahuje GLYFOSFÁT (karcinogen), jelikož na polích (nejen s bavlnou) se dnes bohužel (je to skutečně k zlosti) používají agrochemikálie, například pesticid Roundap od společnosti Monsanta, který právě obsahuje již zmíněný glyfosfát.

(Mimochodem, i kdyby ta vatová bavlna byla zcela nezávadná, tak v případě tamponů by ani tak nebyla úplně zdravá, jelikož není zcela homogenní a může se uvolňovat do těla.)

- Jsou běleny, no a při procesu bělení chlorem vzniká jako vedlejší produkt DIOXAN (rovněž rakovinotvorný).

- Tampony -> množí se v nich bakterie přímo uvnitř vašeho těla, z čehož mohou krom zápachu vzniknout bolesti, nepříjemné pocity, pálení, svědění, výtoky, problémy s vaječníky či v krajním případě to může vést až k neplodnosti. Či mohou též způsobit Syndrom toxického šoku (TSS=toxic shock syndrome), což je onemocnění vyvolané právě bakteriemi (zejména stafylokoky). Množení bakterií je mnohonásobně umocněno koupeme-li se s tamponem, (a ještě více v přírodních vodách), jelikož bakterie a všecka ta mikro havěť se přes šňůrku může dostat do pochvy a v tamponu, kde je pro to ideální prostředí, se začne množit. Snadno se pak může dostat dále do těla.

Tampony nebo vložky?

- Nikde se však nedočtete, jaké je jejich přesné složení, jelikož není ze zákona nařízeno tyto údaje uvádět, a tak je nikdo neuvádí. Avšak to, že obsahují srážedla, je asi každému jasné…

- Používáním vložek a tampónů se měsíčně vyprodukuje takové množství odpadu, který se rozkládá velmi pomalu, že mě děsí jen představa na to, jaká kvanta to jsou. (Měla jsem špatný pocit, že znečišťuju Zemi, deptalo mě, kolik odpadu měsíčně přibylo. Chtěla jsem to změnit a to jsem taky udělala.)

- A ještě je tu pár nepříjemností… vložky či tampóny se musí měnit několikrát denně, musí se na to myslet a to může být otravné a někomu to může způsobit, že se třeba cítí špatně. Přitom, je to ztráta času. A ještě ke všemu je to přemrštěně drahé…, každý měsíc platit za něco, co potřebujeme kvůli tomu, co nám dala do vínku příroda. (Přijde mi to asi tak absurdní, jako platit na nádraží dvacku za to, že se dojdu vyčůrat.)

KALÍŠEK

- Je šetrný k našemu zdraví. Nenarušuje ženskou cykličnost. (Nedráždí sliznici, nehromadí bakterie. – Tudíž s jeho používáním nemůžete mít TSS-syndrom toxického šoku ani jiné zdravotní komplikace.)

- Je šetrný k našemu životnímu prostředí. Neprodukujete odpad, jelikož kalíšek se dá používat opakovaně a vydrží až deset let. (A to je sakra rozdíl, jestli tu po vás za deset let zbyde několik kil odpadu, nebo jeden malý kalíšek.)

- Krom toho, že šetří přírodu, šetří též vaši peněženku. (Zakoupíte ho zhruba za 500,- a vydrží vám několik let, třeba i deset. Vezmete-li si, že za vložky či tampony utratíte měsíčně třeba pade, tj. 600 korun za jeden rok, tj. 6000 korun za deset let, je vidno, že skutečně ušetříte. A navíc nemusíte nic řešit, nic si měsíčně kupovat a tahat to všude s sebou. Vezmete si jen kalíšek, který máte doma v šuplátku a který nezabírá žádné místo.)

Menstruační kalíšky Me Luna

- Den při menstruaci s kalíškem je jako každý jiný den. Kalíšek totiž necítíte a nemusíte na něj během dne vůbec myslet. Stačí, když ho ráno a večer vylejete a opláchnete vodou/mýdlovou vodou. Před a po každé menstruaci kalíšek na 5 minut vyvaříte ve vroucí vodě.

- S kalíškem můžete dělat cokoli. Plavat, sjíždět řeku, vydat se na kole na dlouhý výlet, provozovat jakékoli sporty, sbalit si svá fidlátka a putovat přírodou, spát pod širákem,… (Dokážete si toto představit s vložkami? Já doopravdy ne. No a s kalíškem je to úplně v pohodě.)

- Myslím, že mi kalíšek pomohl přijmout mou ženskost, přiměl mě ke smíření, k přijetí sebe sama. Díky němu vnímám menstruaci jako přirozenou věc, se kterou jsem smířená. (Doufám, že třeba díky mému dopisu poznáte totéž.)

KALICH V KOSTCE

  • ZDRAVÍ
  • EKOLOGIČNOST+EKONOMIČNOST (šetří přírodu, peněženku, čas)
  • VŠECKY ČINNOSTI
  • SMÍŘENÍ+PŘIJETÍ

Mně připadá, že kalíšek je super.

Pokud vám však připadá, že kalíšek není to pravé ořechové pro vás, a zároveň si nechcete ničit zdraví a znečišťovat planetu, povím vám, že existují i různé další možnosti. Látkové vložky (s nepromokavou vrstvou, díky níž rozhodně neprotečou), menstruační houby, vložky a tampony z bio bavlny…

P.S.: HAčko je zlo!!! (hormonální antikoncepce)

- Rozhodí metabolismus, zazdí cykličnost, je to zkrátka pro tělo nepřirozené! Krom toho, že je to chemie jak hovado…

- Znečišťuje vodu, do které se vyloučí z těl uživatelek hormony, které z toho v čističkách nejdou dostat, takže to pak všichni pijeme a ničí to zdraví nás všech! (dobrovolně nebo nedobrovolně) A to je děs! No není užívání HAčka sobecké?! Krom toho, že je neekologické, nezdravé a nepřirozené..., žejo.

Doufám, že vám dopis sdělil poslání, jaké sdělit měl a že vás třeba přiměl k zamyšlení.

Mějte se krásně!

(S kalichem v kapse! :))

Miška Volfová

Za poslání dopisu moc děkujeme. Autorce je 19 let, což nás potěšilo samo o sobě. Já osobně jsem většinu věcí, o kterých Miška píše, zjistila (bohužel) až později. Mohu se vymlouvat, že tehdy nebylo tolik dostupných informací, ale "kdo hledá, najde" - a to platí i dnes. Takže každý dopis, každé slovo, je důležité. Můžeme tím pomoci ke zdraví a pohodlí ženám kolem nás. (za Kališnice Ilona Bittnerová)

Fotky, které jsme k němu vybrali, jsou pouze ilustrační.

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Kalíšek nejde vyndat!

Kolikrát už přišel mail s tím, že kalíšek nejde vyndat … Kolik je zoufalých nebo naštvaných příspěvků v diskuzích! Jste zrovna v té situaci? Nebo ji máte za sebou a bojíte se proto kalíšek zkusit znovu?

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Vědecké studie potvrzují: menstruační kalíšek je bezpečný

Také patříte mezi ženy, které váhají s vyzkoušením menstruačního kalíšku, neboť si nejste jista jeho bezpečností z hlediska zdraví? Nyní si můžete oddychnout, vědecké studie z posledních let potvrzují, že menstruační kalíšek je bezpečný. Tyto závěry zcela korespondují s našimi dosavadními zkušenostmi. Proto můžeme s čistým svědomím napsat, že při dodržení základních hygienických doporučení je používání menstruačního kalíšku stejně bezpečné jako menstruačních vložek či tamponů.