Jóga během menstruace. Ano, či ne?

"Jako všechna ožehavá témata ani toto není černobílé. Říci 'nikdy nepraktikovat' by znamenalo nikdy nezažít, jak může vědomý pohyb ulevit od napětí a tíhy, kterou možná během menstruace cítíme. Říci 'vždy praktikovat' by znamenalo jít proti přirozenému střídání aktivity a zpomalení," píše Judita Berková, lektorka, která pořádá kurzy jógy po celém světě. V článku se dočtete, které ásany během menstruace praktikovat a čemu se vyhnout a jak naslouchat své intuici, která vám jemně napoví, co je pro vás dobré.

Je to ožehavé téma. Praktikovat během menstruace jógu, či nikoliv? Jako všechna ožehavá témata ani toto není černobílé. Říci nikdy nepraktikovat by znamenalo nikdy nezažít, jak může vědomý pohyb ulevit od napětí a tíhy, kterou možná během menstruace cítíme. Říci vždy praktikovat by znamenalo jít proti přirozenému střídání aktivity a zpomalení.

Pojďme si proto položit inteligentnější otázky:

  • Co během menstruace praktikovat a co nikoliv?
  • Jak poznat, zda během právě této menstruace praktikovat, či nikoliv?
Judita Berková
Judita Berková, lektorka jógy

Co během menstruace praktikovat a co nikoliv?

V jógové filozofii existuje 5 pohybů prány. Nás bude nyní zajímat 1 z nich: apána.

Apána popisuje pohyb prány směrem ven. Je to pohyb očišťující a odlehčující. Cokoliv, co během jógové praxe provedeme v souladu s tímto pohybem ven, nám bude během menstruace sloužit blahodárně. Menstruační krev tak bude moci proudit volněji a možná se i zmírní menstruační bolesti.

Ásany, které podporují apánu během menstruace

Jde o ásany, které uvolňují kyčle a pánev a které ji také jemně otevírají. Indický dřep (malásana) je pro tyto účely dokonalý. Nesmí ale být praktikován v napětí a urputnosti.

Indický dřep (malásana)
Indický dřep (malásana)

Při volbě ásan během menstruace dbejte nejen na otevírání pánve, ale také na její sklon. Nechceme pánev překlápět příliš dopředu a prohlubovat bederní lordózu. Toto postavení blokuje tok apány.

Z tohoto důvodu bych například nevolila holubího krále (eka pada rajakapotásana), i když krásně otevírá pánev, ale raději pozici ještěrky (utthan pristhásana).

Ještěrka (utthan pristhásana)
Ještěrka (utthan pristhásana)

Dále můžeme praktikovat pozici motýlka (baddha konasana), pozici šťastného dítětě (ánanda balásana) anebo pozici krávy (gomukhásana), která zahřeje také vnější stranu stehen a boků a uvolní tak kyčle a pánev více do hloubky.

Ať už si vybereme jakoukoliv pozici, nejde o onu pozici samotnou, protože jóga není tělesné cvičení. Jde o soulad dechu, mysli a blaženosti v každé buňce v těle. Praktikujte proto, prosím, v harmonii a beze snahy dosahovat výsledků. Praktikujte jako malé dítě, s radostí a nadšením z objevování svých nových hloubek.

Čeho se vyvarovat

Stále mluvíme o apáně. Intuitivně tušíme, které pozice budou blokovat tok apány. Budou to především pozice obrácené, u kterých je pánev výše než srdce.

Dále pozice silové, které příliš probouzí naši moc zaměření a akce, což ve fázi zpomalení, tedy během menstruace, nechceme. Chceme volit ásany, které nás zjemňují, uvolňují a prohlubují naše vnímání "prostorů" za hranicí této reality, k čemuž máme během menstruace více blízko než v jiných fázích cyklu.

Jednoduchá pomůcka

"Mohla bych se čistě hypoteticky v této ásaně vyčurat?"
Pokud si nebudete jistá, zda praktikujete ásanu, která podporuje apánu, zeptejte se sama sebe, zda byste se v této ásaně mohla vyčůrat. "Jsem natolik uvolněná, je pánev v optimálním nastavením a je otevřená, že bych mohla?" Pokud ano, tak ano. Můžeme praktikovat. Pokud to není 100% ano, potom by bylo vhodnější počkat na čas po menstruaci.

Judita Berková - jóga během menstruace

Jak poznat, zda během právě této menstruace praktikovat, či nikoliv?

Druhou důležitou otázku, kterou si chceme během každé menstruace klást, je: "Je tato konkrétní menstruace vhodná pro jógovou praxi?"

Už se tedy neptáme obecně, mohu praktikovat jógu během menstruace, ale ptáme se konkrétně, na tento unikátní kontext, na toto své unikátní rozpoložení a bereme si tím zpět do svých rukou zodpovědnost za rozhodování a trénujeme tím také jednu z nejvyšších sil v jógové filozofii patřící do vyšší mysli - INTUICI. Už stačilo spoléhat se na vnější autority, které to "vědí lépe". Nejlépe to víme my a naše duše.

To, co zde píšu, to je jen taková pomůcka. K lepší orientaci. Pár záchytných bodů. Ale to nejdůležitější je, co cítíte Vy. Je tento měsíc vhodný pro praxi? Možná Vám bude stačit pár vědomých pohybů, tanec, páteřní vlny v diamantovém sedu (vadžrásana). Anebo možná bude lepší uvařit si čaj a číst si.

"Co mě opravdu volá?"
"Kde je můj bod růstu a vývoje?"

Vše je fluidní a v pohybu, stejně tak jako menstruace. Uzavřené škatulky "správných" návodů už nefungují, pokud někdy vůbec fungovaly. Je třeba naslouchat jemnému, unikátnímu šepotu: "Ano, milá, teď, pojď, volá nás vědomý pohyb." Anebo: "Ne, milá, je čas odpočívat zachumlaná v posteli s nádhernou knihou."

Jak toto snadno rozpoznat, rozebírám ve své nové knize Jak se sledují znamení - příručka Čarodějky světla. Je to kniha o intuici, odvaze a naslouchání jemnému šepotu nekonečných možností.

judita_berkova
Judita Berková
lektorka jógy

Judita praktikuje jógu od roku 2010 a v roce 2014 ji začala vyučovat. Od roku 2018 pořádá jógové pobyty po celém světě.

  • Trenér licence A - nejvyšší možné jógové vzdělání uznávané po celém světě
  • 950 hodin akreditovaného jógového vzdělání
  • 3 roky studium Jógové filozofie a jógové terapie na UK
  • Autorka knih: Poselství ásan (2019) a Jak se sledují znamení - příručka Čarodějky světla (2023)
  • Autorka šestiměsíčního výcviku Jak se sledují znamení
Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Judita Berková | 4 pilíře jógy: Jak se rozpouští tělesné zamrzlinky

Praktikujete jógu? Pokud ne, pojďte se nechat zlákat, jak zpomalit, jak se přeladit do tvůrčího módu, jak zprůchodnit energetické dráhy... jak se skrze tělo otevřít svému potenciálu. A na cestě objevování potenciálu leží i zamrzlinky, bolavá místa v těle, která nás nějak limitují a tím možná i iritují. Judita Berková, autorka programu 4 pilíře jógy, píše o tom, jak se zamrzlinkami pracovat.

Judita Berková: Jóga není tenis, jóga je cesta duše a na ní není začátečníků. Máme ji v sobě

S lektorkou Juditou Berkovou jsme si povídaly o tom, že jóga není jen tělesné cvičení, ale cesta za hranice fyzického těla a prožitek přesahu. Sama říká, že na první jógovou lekci ji před lety přivedl vnitřní hlas. "Zamilovala jsem se. Bezhlavě. Ta jednota, to propojení fyzického a spirituálního mně učarovalo a toto kouzlo trvá dodnes," popisuje žena, která dnes vede kurzy jógy od Bali přes Itálii až po Mexiko. Přečtěte si víc o jejím programu 4 pilíře jógy, o objevování zamrzlého potenciálu a vlídném přístupu k sobě samým.

Jak může jóga pomoci při menstruačních bolestech

Každá to známe. Menstruační cyklus nám často rozhodí plány, cvičení i naši psychickou pohodu. Buďme k sobě laskavé a uzpůsobme tomu svůj denní rytmus i praxi. Zkuste menstruační dny věnovat klidnějším činnostem, například jemnému, pomalému jógování.

5 jógových pozic, které pomohou s menstruačními bolestmi

Jóga posiluje tělo i ducha. Možná během svých dnů nemáte na cvičení náladu, ale věřte, zrovna jóga vám může při menstruaci hodně dát - pomůže s vyrovnáním nálady a také mírní menstruační křeče. A pokud to rovnou nezní jako neodmítnutelná nabídka, musíte připustit, že aspoň za zkoušku by to stálo.