Markéta Van Prchalová: Do červeného stanu můžete přijít taková, jaká jste. Úplně se vším

Červený stan online. Ženská témata, inspirace, léčivé sdílení, podpůrné rituály. Ostýcháte se poodhalit plentu červeného stanu? Váháte, zda je tahle akce pro vás? "Vstupte, klidně i se svou skepsí, nedůvěrou, studem, předsudky. Všechno je to v pořádku. Nikdo vás tam neodsoudí. Nikdo vám nebude radit. Nikdo vás nebude hodnotit a kritizovat. Což může být samo o sobě šokující zážitek, který mnoho z nás z běžného života nezná," říká průvodkyně Červeným stanem Markéta Van Prchalová.

RED TENT je 1. ročník jedinečné akce, která se koná online ve dnech 23. 5. až 3. 6. 2022 a je zaměřená na ženská témata. Přinese rozhovory, přednášky, LIVE vysílání, živý rituál v Praze, ale také soutěže a bonusové slevy do vybraných e-shopů. Více o programu Červeného stanu najdete v tomto článku.

Červený stan - online konference

Červeným stanem provází ceremonialistka, kněžka, výtvarnice a lektorka ženských kruhů Markéta Van Prchalová, která nám přiblížila, s jakými pocity a očekáváními lze do Červeného stanu vejít, v čem je sdílení léčivé a jaké podoby má "péče o sebe", které je tenhle ženský prostor zasvěcen.

Co pro vás osobně znamená naplněné ženství?

Naplněné ženství pro mě není nějakým konečným stavem, destinací, kam jednou dojdete, úkony, které když budete provádět, tak ho získáte.
Je to cesta, prostor, úroveň vědomí, kdy nasloucháme svému tělu, intuici, vnitřnímu vedení, odkládáme programy z rodiny, společnosti i historie o tom, jaká jako žena mám být. Více a více naslouchám božskému aspektu v sobě a nechávám ho skrze sebe zářit.

Když se řekne "pečovat o sebe", mnohým ženám se asi vybaví krásky z reklam, které se natírají nějakým zaručeně omlazujícím krémem. Jakou podobu má péče o sebe za plentou "červeného stanu"?

Krásná otázka. Péče o sebe v červeném stanu vždy pokrývala (a i v naší online akci pokrývá) jak fyzickou péči, tzn. jak pečovat o naše ženská těla, jak je vyživovat, jak jim dovolit odpočívat a regenerovat, jaké pomůcky používat, tak i péči o naši duši, která je neméně důležitá. Zahrnuje poznávání naší ženské síly i křehkosti, jejich přijetí a často také léčení vnitřních zranění a emocí, která si neseme v srdci.

Zajímalo by mě, co vlastně ženy před vstupem do "červeného stanu" pomyslně odloží, co nechají před jeho prahem... Racionalitu a kontrolu, které máme jako ženy v životě možná až moc? Předsudky, ostych...?

Možná se může červený stan zdát jako nějaký ezo prostor, kam se někdo může ostýchat vstoupit (i proto je verze online pro spoustu žen mnohem přístupnější, je jim příjemnější ta anonymita) s pocitem, že něco musí - případné přesvědčení o tom, jaká musíte být nebo pro jaký typ žen červený stan je, si doplňte samy :). Ve skutečnosti ale odkládat nemusí vůbec nic. Do červeného stanu můžete přijít absolutně se vším. Což znamená taková, jaká jste. Jo, klidně i se svou skepsí, nedůvěrou, studem, předsudky. Všechno je to v pořádku. Nikdo vás tam neodsoudí. Nikdo vám nebude radit. Nikdo vás nebude hodnotit a kritizovat. Což může být samo o sobě šokující zážitek, který mnoho z nás z běžného života nezná.

Sdílení, vzájemná podpora a inspirace. V čem je ženské spolubytí v Červeném stanu léčivé a posilující?

Je to právě ono přijetí, o kterém jsem teď hovořila, vědomí svojí hodnoty, toho, že ať je vaše cesta jakákoliv, je správně pro vás. Sdílení samo o sobě má obrovskou sílu v tom, že zjistíme, že to, co prožíváme, prožívá i někdo jiný. Přijetí bez hodnocení a odsouzení pak dokonce terapeutický aspekt. A samozřejmě vzájemná inspirace. Tak se přijďte nechat inspirovat. Do Červeného stanu online v termínu 23. 5. - 3. 6. 2022.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

28. květen MHD – Menstrual Hygiene Day

Pod zkratkou MHD si zřejmě vybavíte označení naší městské hromadné dopravy, ale dnes vám představíme něco trochu jiného: MHD - Menstrual Hygiene Day. Kampaň celosvětového rozsahu a také dosahu, která se letos bude konat již počtvrté (2017). O co se přesně jedná, si blíže představíme v tomto článku.