Vaginální mykóza je nepříjemný problém a každá žena si přeje ji co nejrychleji vyléčit. V tomto článku se dočtete, jak zdárnému léčení přispět správnou péčí o spodní prádlo. Jak zneškodnit choroboplodné zárodky, aby se potíže nevracely? Výrobců menstruačních kalhotek jsme se zeptali, jak se o menstruační kalhotky postarat v situaci, kdy žena aktuálně bojuje s kvasinkovou infekcí.
Poševní mykózy dovedou být nepříjemné a vleklé. Spoustu informací o tom, jak jim předejít či jaká opatření přijmout, aby byly co nejrychleji pryč, najdete v těchto článcích
- Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza?
- Vaginální mykózy a 4 P - projevy, příčiny, prevence, pomoc
- Sakra, už zase mám kvasinky!
- Léto a problémy v intimní oblasti
V tomto článku se podíváme na to, jak se co nejlépe postarat o spodní prádlo a menstruační kalhotky, aby se úporné kvasinkové patálie nevracely.
Spodní prádlo a kvasinky
Jak perete spodní prádlo?
Pro zdravé poševní prostředí můžete mnoho udělat úpravou stravy, užíváním gynekologických probiotik, přiměřenou osobní hygienou a používáním intimních mycích přípravků, které respektují přirozené poševní pH. Důležité je také, jaké používáte spodní prádlo a jak ho perete. Pokud trpíte na vaginální mykózy, vyřaďte z prádelníku kalhotky ze syntetických materiálů a nahraďte je bavlněnými nebo bambusovými - přírodní materiály jsou totiž mnohem lépe prodyšné a to, že se v nich zapotíte, nebude mít "zapařující" následky. Nezapomínejte, že právě vlhké prostředí je ideální pro množení bakterií.
Pokud zrovna zápasíte s kvasinkovou infekcí (či nechcete, aby se vrátila):
- denně si berte čisté spodní kalhotky
- kalhotky perte alespoň na 60 stupňů; resp. většina bakterií a virů nepřežije při teplotě nad 70 °C více než 10 minut, nicméně takovou teplotu zase nepřežije ani mnohé prádlo...
- kalhotky perte v pracích gelech pro jemné prádlo, nepoužívejte aviváž, vyhněte se dráždivým parfémovaným pracím prostředkům
- při praní na nižší teploty použijte prostředek pro dezinfekci prádla (například dezinfekční máchadlo)
- prací program nastavte na dvojité kompletní máchání
- po usušení klíny kalhotek vyžehlete, ideálně propařte horkou párou
- sušíte-li v sušičce, účinně škodlivé mikroorganismy eliminujete při sušení vysokou teplotou (60 stupňů) po dobu alespoň 30 minut (bohužel, zde se hygiena dostává do konfliktu s energetickými úsporami, což se ostatně týká i praní na vyšší teploty)
- pátrali jsme po možnosti zlikvidovat choroboplodné zárodky uložením spodního prádla do mrazáku (samozřejmě s tím, že mrazák nenahradí pračku), ale pro možnost nechat případné praní přeživší kvasinky ještě přemrznout jsme nenašli dostatek argumentů (což neznamená, že to nemůžete vyzkoušet, například s plyšáky dětí alergických na roztoče se to tak dělá)
- i ultrafialové sluneční záření může během sušení venku likvidovat choroboplodné zárodky v prádle - sušte prádlo naruby
- nezapomínejte na (alespoň) 60 stupňů prát i veškeré ručníky, které používáte
Dodržujte obecné zásady, jak si špatným praním a nedostatečnou péčí o pračku nepředávat v rámci domácnosti choroby a plísně:
- nesdílejte ručníky
- prádlo nemocného perte odděleně
- ponožky neperte s ostatním prádlem a k jejich praní přidejte dezinfekci na prádlo
- v přiměřených intervalech pračku čistěte, aby se v ní choroboplodné zárodky nezabydlely
Menstruační kalhotky a kvasinky
Jste zvyklá používat menstruační kalhotky? Kvasinky se menstruačním kalendářem neřídí, takže se stává, že problémy s nimi řešíte před menstruací, během ní i po ní. Zřejmě si kladete otázku, jak se o menstruační kalhotky postarat, když paralelně řešíte mykotické trable, jen některé se totiž smí prát na 60 stupňů.
Jak se k tématu kvasinkové infekce vyjádřili někteří výrobci menstruačních kalhotek?
Dorina
Naše rada zní menstruační kalhotky v případě takovýchto zdravotních potíží nepoužívat. Ženám bychom poradili používat při kvasinkových obtížích jednorázové menstruační pomůcky.
Menstruační kalhotky nedoporučujeme prát na teplotu vyšší než 30 stupňů. S vyššími teplotami hrozí riziko poškození nepropustné vrstvy, která je nezbytná pro to, aby naše menstruační kalhotky plnily svou funkci.
Selena
Po kvasinkové infekci byste měli spodní prádlo vyprat na 60 °C, včetně toho menstruačního. Za nás ano, je-li to jen výjimečně, jednou za čas.
Modibodi
I v případě kvasinek máme pro naše zákaznice obvyklé prací pokyny. Vnitřní vložka menstruačních kalhotek Modibodi má antimikrobiální a antibakteriální úpravu, která umožňuje praní při nižších teplotách. Není potřeba prát na 60 stupňů.
Love Luna
Značka Love Luna nemá konkrétní radu týkající se mykóz, ale uvádí, že praní na vyšší teploty nebo namáčení za horka není pro menstruační prádlo vhodné, protože by narušilo/oslabilo voděodolnou PU vrstvu. Jakmile je vodotěsná PU vrstva narušena, savá funkční vložka může začít prosakovat.
Meracus
Po prodělané mykóze či jiné infekci doporučujeme kalhotky vyprat na 60 °C a přidat do praní Ulrich dezinfekční máchadlo. Tento postup doporučujeme i v případě našeho spodního prádla na běžné každodenní nošení.
WUKA
Menstruační kalhotky se po ojedinělém praní na 60 stupňů nepoškodí, proto bychom navrhovali v případě infekce kalhotky mimořádně vyprat na vyšší teplotu.
Zdroje informací: e-mailová konverzace s jednotlivými výrobci a informace z těchto článků:
https://moralfibres.co.uk/freezing-clothes-remove-bacteria-odour/
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/kde-se-skryvaji-bakterie-a-viry-v-domacnosti
https://www.healthshots.com/intimate-health/feminine-hygiene/this-is-a-gynaecologists-guide-to-underwear-hygiene-for-a-healthy-vagina/
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!