Menstruační pomůcky: luxus nebo standard? - zaměřeno na Asii

V předchozím článku věnovanému této problematice, jsme se zaměřili na Afriku. Dnes se v tomto putování přesuneme do Asie a to převážně do Indie. Kdo je to menstruační muž? Co je za kampaní Happy to bleed? Dotkněte se okurek!?

V předchozím článku věnovanému této problematice, jsme se zaměřili na Afriku. Dnes se v tomto putování přesuneme do Asie a to převážně do Indie. Opět bych jen ráda dodala, že není v našich silách zmapovat celou menstruační problematiku tak velkého kontinentu, jakým je Asie. Proto jsme vybrali ty nejzajímavější příběhy a události poslední doby.

Indie

Říci jaká je „menstruační situace“ v Indii je jako bychom se snažili zevšeobecnit názor na menstruaci v České republice (a to jsme daleko menší zemí!). Dalo by se skoro říci, že co Češka, to jiný přístup k menstruaci.  V Indii se tedy můžeme setkat s názorem, že menstruující žena je nečistá, stejně jako s opačným názorem, že žena a vše co z ní vychází je posvátné.

Happy to bleed!

Koncem roku 2015 došlo k situaci, která pro Indii není netypická, avšak vyvolala velkou vlnu nevole. Jak je známo, menstruující ženy nemají povolený vstup do chrámů. Správce jednoho poutního chrámu se rozhodl, že pro jistotu dovnitř nebude pouštět dovnitř žádné ženy. Svůj zákaz prý odvolá ve chvíli, kdy bude vyvinuto zařízení, které stoprocentně rozpozná, jestli daná žena menstruuje či nikoli. Tato událost vyvolala na internetu po celém světě bouřlivou diskuzi a mladé ženy vytvořily kampaň s názvem #HappyToBleed (volně přeloženo jako radost krvácet). Jedna z aktivistek na internetu uvedla: „Mám dělohu a jednou měsíčně krvácím. Věřím, že se Bůh nebude zlobit, že se chci modlit i v době svých dní.“ Jiná žena se zase nechala slyšet: „Všichni kdo si myslí, že ženy jsou během své menstruace nečisté, by neměli zapomínat, že ve stejné „nečistotě“ žili devět měsíců uvnitř lůna své matky.

Jedna z aktivistek na internetu uvedla: „Mám dělohu a jednou měsíčně krvácím. Věřím, že se Bůh nebude zlobit, že se chci modlit i v době svých dní.“

Menstruační muž

V roce 1998 se jeden indický muž Arunachalam Muruganantham rozhodl změnit situaci po svém. Řekl si dost, když viděl, jak jeho žena používá stále dokola staré vložky. Rozhodl se proto, že jí nové ušije sám. Zpočátku ale nebyl úspěšný, neboť se mu nedařilo „vychytat“ ty správné materiály. Ušité vložky nebyly dostatečně savé, a proto jeho žena nechtěla vložky vůbec používat. Arunachalam se ale rozhodně vzdát nehodlal. Bohužel, aby mohl otestovat novou várku ušitých vložek, musel vždy měsíc čekat na manželčinu menstruaci. Rozhodl se proto oslovit také další ženy. Ty si od něj vzorky vložek vzaly, ale byly velmi stydlivé mu poté svou zkušenost sdělit. Nakonec se proto rozhodl, že vložky začne testovat sám – ano, opravdu sám. Sestrojil si dělohu z gumového močového měchýře, tu naplnil zvířecí krví a připevnil si jí na bok. Z této „dělohy“ vedla trubička, kterou když stisknul, začala vytékat krev. Při testování ale občas vložka protekla a jemu se začaly objevovat krvavé skvrny na oblečení. Sousedi si proto o něm začali myslet, že je buď vážně nemocný, nebo perverzní. Postupně i jeho manželka začala mít experimentů tak akorát dost a odstěhovala se k matce.

Menstruační muž Arunachalam Muruganantham

Arunachalam se ale stále nevzdával. Trvalo mu několik dalších let najít ten správný materiál. Nakonec se mu to však podařilo a dokonce také vymyslel a postavil stroj pro výrobu vložek. Takových strojů nechal později vyrobit mnoho a začal je vyvážet do rozvojových zemí. I když velké korporace projevily o jeho vynález zájem a chtěly stroje a „know how“ odkoupit, on se rozhodl neprodat. Díky svému nápadu totiž na indickém venkově vytvořil mnoho pracovních míst a obával se, že právě korporace by výrobu zautomatizovaly a tito lidé by přišli o práci. Dnes je tento muž jedním z nejznámějších podnikatelů v Indii a Time Magazine jej jmenoval jedním ze 100 nejvlivnějších lidí na světě pro rok 2014. Asi nikoho nepřekvapí, že se mu přezdívá menstruační muž. Happy end se nakonec konal i ve vztahu s jeho ženou. Ta se k němu rozhodla po pěti letech vrátit, když jej jednou viděla mluvit v televizi a četla o něm článek v novinách. O Arunachalamovi byl také natočen film, který se jmenuje (jak jinak než) Menstrual man (menstruační muž).

Na začátku traileru indická žena vypráví: „Uvědomila jsem si, že říct v Indii na veřejnosti „menstruační vložka“ je stejné jako byste v Bradavické škole čar a kouzel nahlas vyslovili jméno Voldemort.“

Můj komentář: Arunachalamův počin určitě změnil a zlepšil úroveň hygienických pomůcek pro mnoho žen v Indii, ale pořád se jedná o jednorázové pomůcky. Navíc všichni dobře víme, že Indie se doslova topí v záplavě odpadků. Proto by v takto velké zemi bylo lepší jít cestou opakovaně použitelných pomůcek, jakými jsou například menstruační kalíšky nebo látkové menstruační vložky. I ty lze ale už v Indii zakoupit a kvalitní indický kalíšek si dokonce můžeme pořídit snadno i my - je to Silky Cup.

Dotkněte se okurek!

V Indii je stále velmi přijímán názor, že menstruující žena, která se dotkne nádoby s nakládanými okurkami, tuto zeleninu znehodnotí. Tento názor vyplývá z přesvědčení, že žena je v době menstruace nečistá. Proto společnost Procter & Gamble (jedna z největších firem na světě vyrábějící jednorázové menstruační pomůcky) vytvořila reklamu, která ženy vyzývá k dotknutí se okurek. Snaží se tak ženy povzbudit, aby odmítaly tyto zažité menstruační pověry. "Nedotýkat se nádob s okurkami jen proto, že vaše tělo prožívá přirozený biologický proces, je prostě směšné," říká mluvčí firmy Procter & Gamble.

Další země

Situace ve státech okolo Indie se od nastíněné situace příliš neliší. Dívky v době své menstruace zameškávají školní výuku, neboť nemají vhodné menstruační pomůcky.

Trem, 14 letá dívka z Kambodži, uvedla, že si vložky chodí vyměňovat domů, neboť v její škole k tomu není vhodný hygienický prostor. Řekla, že má to štěstí, že její dům je blízko školy. Ostatní dívky musí cestovat dále a často se již zpátky do školy nevrátí. Velká absence dívek je často důvodem, proč musí svou školní výuku předčasně ukončit. Mluvčí Saywell International uvedla: „Když dívky vypadnou ze systému vzdělávání v nízkém věku, je jen velmi malá pravděpodobnost, že se někdy v budoucnu do školy vrátí. Ale bez dostatečného vzdělání toho moc nezmůžou, proto se často vdávají velmi mladé a mnohdy mlčky setrvávají v nevhodných vztazích, ve kterých zažívají také mnoho násilí. Mají pocit, že prostě nemají na výběr.

mezinárodní den menstruace
Díky oslavám Mezinárodního dne menstruace se pomáhá bořit tabu spojená s menstruací po celém světě. Heslo MHD zní: „Vytvořme svět, v němž každá žena a dívka může svou menstruaci prožívat hygienickým způsobem – doma, ale také kdekoli jinde.

MHD Menstrual hygiene day

Mezinárodní den menstruace se oslavuje po celém světě 28. května. Během tohoto dne se zapojuje mnoho slavných osobností a dalších organizací, které se snaží zvýšit povědomí o menstruační problematice v daných zemích a navrhují potřebné řešení. V Indii se touto problematikou hojně zaobírá slavná herečka Kareena Kapoor.

Zajímavost: v roce 2015 se Mezinárodní den menstruace slavil ve 33 zemích světa a do osvěty se zapojilo více než 380 organizací.

Zdroje: http://www.ipsnews.net/2016/05/menstrual-hygiene-gaps-continue-to-keep-girls-from-school/, http://interactive.aljazeera.com/aje/shorts/india-menstruation-man/, http://menstrualhygieneday.org/, http://mediamania.tyden.cz/rubriky/pr/reklama-na-damske-vlozky-v-indii-bori-stara-tabu_320860.html

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační pomůcky: luxus nebo standard?

Čím dál tím více je menstruace vnímána jako něco normálního a pomalu tak ztrácí svou nálepku TABU. Ale bohužel, stále ve světě existují místa, kde jsou menstruační pomůcky vnímány jako luxus, který si ne každá žena může dovolit.

Mizející tváře starých žen

Nová Bondovka Skyfall je velmi zábavná, ale obsahuje také šokující obraz. Ne, není to Daniel Craig, jak si vyndává kulku z ramene, nejsou to ani nehty Bérénice Marlohe, které vypadají jako lesklé chůdy přidělané k jejím prstům.

Natracare hygienické potřeby

Ačkoliv náš zájem o menstruační hygienu započal u menstruačního kalíšku, nezůstalo jen u něj a dál zkoumáme různé možnosti. Je mnoho žen, kterým nevyhovují pomůcky zaváděné dovnitř do pochvy. Jsou také situace, kdy je nutné použít vložky (šestinedělí, zdravotní problémy...). A tak jsme našly dámské hygienické potřeby Natracare.

VYUČOVÁNÍ BÍLÉ TYGŘICE: Sexuální tajemství taoistické mistryně

Tato kniha pro nás Evropany předkládá jiný způsob nazírání na sexualitu a seznamuje nás s technikami, které se více než 3000 let předávaly pouze ústně. Tradice Bílé tygřice, se kterou nás tato kniha seznamuje, vznikla v roce 1748. Tehdy ovšem nevznikla nově, pouze navázala a vyvinula se ze starších linií, které se jmenovaly jinak.