Mezinárodní den menstruace: Přijde vám DPH na menstruační pomůcky fér?

Mezinárodní den menstruace přináší nejen téma menstruačního zdraví, ale upozorňuje i na to, že pro mnoho žen představují dámské hygienické potřeby finanční zátěž. V různých zemích jsou také menstruační pomůcky různě zdaněny. Podívejte se na video od Lunette, které připomíná, že hygienické pomůcky by měly být základní věc, ne luxusní zboží.

Videokampaň značky Lunette u příležitosti Mezinárodního dne menstruace, který už tradičně probíhá 28. května, upozorňuje na to, jak se liší napříč zeměmi daň z přidané hodnoty, které podléhá menstruační hygiena. V řadě zemí je stejná daňová sazba na menstruační potřeby jako na tabákové výrobky nebo alkoholické nápoje, přičemž o menstruačních pomůckách jde těžko říct, že by šlo o něco zbytného či luxusního.

Česká republika patří v Evropě mezi země, kde je DPH pro menstruační potřeby jednou z nejvyšších - jde o 21 procent. (V řadě zahraničních článků se lze ovšem dočíst, že už je u nás "tamponová daň" jen pětiprocentní... Kéž by!) Nejvyšší zdanění na menstruační hygienu je v rámci Evropy v Maďarsku - 27 procent.

Daň na všechny typy menstruačních potřeb je v České republice 21%.
Daň na všechny typy menstruačních potřeb je v České republice 21%, jedna z nejvyšších na světě.

Co je pink tax a co je tamponová daň?

Co je pink tax?

Pink tax, neboli růžová daň, je ekonomický jev, kdy výrobky, které jsou prodávány jako výrobky speciálně pro ženy či dívky, stojí (z různých příčin) více než ekvivalentní výrobky pro muže či chlapce (například žiletky na holení, kdy dámské jsou dražší než ty pro muže, byť jsou v podstatě identické). Ženy jsou touto "růžovou daní" znevýhodněny. Za neférovou jde brát v mnohých zemích i cenu dámských hygienických potřeb.

Co je tamponová daň?

Tampon tax, tamponová daň, je termín, který se používá pro upozornění na vysokou daň u menstruačních potřeb. I řada členských zemí EU stále využívá standardní DPH, kterou se v dané zemi zdaňují produkty považované za luxusní zboží, jako třeba šperky, tabák nebo alkohol, přestože Evropský parlament doporučuje tuto daň snížit na 5 %, případně tyto pomůcky od daně osvobodit úplně.
V České republice se na menstruační potřeby vztahuje základní (nesnížená) daň 21 % a jde tak také o jednu z nejvyšších daní v rámci Evropy.

Ženy chtějí levnější pomůcky

Že by snížení ceny menstruačních potřeb mnoha ženám ulevilo, ukázal i německý průzkum z roku 2021 zaměřený na menstruaci. Psali jsme o něm zde. Téměř polovina žen uvedla, že by se lépe zásobila hygienickými potřebami, kdyby byly levnější, přičemž ve věkové skupině od 16 do 24 let by to pomohlo víc než 70 procentům dotazovaných. 12 procent dotázaných žen popsalo, že vědomě prodlužují výměnu vložky či tamponu, aby ušetřily. Tím se však vystavují riziku infekcí, které jdou ruku v ruce s nevčasnou výměnou těchto pomůcek.

A to v Německu už menstruační pomůcky od roku 2020 přešly z "luxusní" 19% sazby DPH do sedmiprocentní kategorie základních potřeb. Podařilo se to i díky efektivní kampani s Tamponovou knihou, která upozorňovala na to, že kdyby se tampony prodávaly "jako knížka", byly by levnější, neboť na knihy se vztahovala nižší daňová sazba.

Tamponová kniha - Německo
V Německu už menstruační pomůcky od roku 2020 přešly z "luxusní" 19% sazby DPH do sedmiprocentní kategorie.

"Přepište dějiny, zdanění je zrušeno"

První zemí světa, která zastavila zdanění menstruačních produktů, byla Keňa. Důvodem bylo, že miliony žen a dívek si tyto výrobky prostě nemohly dovolit. Po nátlaku aktivistů došlo ke snížení daně pro menstruační pomůcky ve Španělsku a Francii. Úplně odstranit tuto daň se podařilo v Kanadě a Austrálii. Ve Velké Británii bývala daň na menstruační potřeby pětiprocentní, nyní je také nulová. Ve Skotsku zašli ještě dál – začali poskytovat zdarma menstruační pomůcky.

Nákup hygienických potřeb je nutnost

O tom, že by snížení DPH na menstruační potřeby by byla cesta i pro Česko, mluvila v DVtv i Ilona Bittnerová, zakladatelka Kalíšek.cz: "(Snížení DPH) je uznání toho, že menstruace je něco přirozeného a nákup hygienických potřeb je nutností."

Tuzemské ministerstvo financí ještě za ministryně Aleny Schillerové navrhovalo snížit daň u menstruačních pomůcek z 21 procent na deset, zůstalo ale jen u návrhu. Téma menstruačních potřeb zdarma aktuálně zvedla pirátská poslankyně Klára Kocmanová, která by se ráda inspirovala Skotskem a Banskobystrickým krajem na Slovensku, kde jsou ve školách a budovách veřejných institucí poskytovány menstruační potřeby zdarma. Pilotně by projekt měl začít na vybraných školách v Plzeňském kraji, jak Kocmanová uvedla pro Prima CNN. "Určitě bych podpořila nižší sazbu, protože jsme jedna ze zemí, která má nejvyšší sazbu DPH na menstruační pomůcky. Podle mě to ale patří do kategorie zdravotnických a sociálních potřeb, kdy by nižší DPH určitě bylo vhodné i symbolicky," vyjádřila se poslankyně. K prosazení jakýchkoli nových vizí je podle ní potřeba jedna věc: "Myslím, že je strašně důležité se začít bavit o tom, že menstruace existuje, že to není tabu."

Poté, co kabinet Petra Fialy zveřejnil velký balíček úspor, který zahrnuje i nulové zdanění pro knihy, vyloženě se nabízí vydat českou Tamponovou knihu... :)

Zdroj: menstrualhygieneday.org, cnn.iprima.cz, aktualne.cz

Jakému zdanění podléhají menstruační potřeby v evropských zemích?
Evropská země "Tamponová daň" na menstruační hygienu
Maďarsko 27 %
Chorvatsko 25 %
Dánsko 25 %
Švédsko 25 %
Finsko 24 %
Řecko 23 %
Itálie 22 %
Česko 21 %
Lotyšsko 21%
Litva 21 %
Bulharsko 20 %
Rumunsko 19 %
Lucembursko 17 %
Rakousko 13 %
Španělsko 10 %
Slovensko 9,5 %
Estonsko 9 %
Německo 7 %
Belgie 6 %
Nizozemsko 6 %
Portugalsko 6 %
Francie 5,5 %
Kypr 5 %
Polsko 5 %
Irsko 0 %

 

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

V Norsku dostanou některé studentky menstruační potřeby zdarma. Norské vojačky už je mají

První zemí na světě s menstruačními potřebami poskytovanými státem zdarma bylo Skotsko. Na Novém Zélandu jsou hygienické potřeby k dispozici ve školách a i Francie je nabízí studentkám. Norsko spouští projekt, který chce efekt poskytování vložek a tamponů na školách zmapovat. Norské vojačky už od armády menstruační potřeby fasují.

Menstruační pomůcky: luxus nebo standard?

Čím dál tím více je menstruace vnímána jako něco normálního a pomalu tak ztrácí svou nálepku TABU. Ale bohužel, stále ve světě existují místa, kde jsou menstruační pomůcky vnímány jako luxus, který si ne každá žena může dovolit.