Na co při napářce nezapomenout?

Napařování je jednoduchá a příjemná technika, kterou se nacítíte na své tělo a menstruační cyklus. Zároveň může pomoci srovnat výkyvy v cyklu, premenstruační bolesti, silné krvácení během menstruace a podpořit vaše tělo na cestě k otěhotnění.

Dnes máme pro vás připomenutí několika věcí, které se možná na první pohled nezdají až tak postatné, ale pro ženskou vaginální napářku jsou moc důležité a je potřeba na ně nezapomenout.

Napářka je v podstatě taková parní lázeň pro naši vagínu.

Jednoduše si představte, v jakém rozpoložení jdete do páry nebo do sauny? Co všechno saunování obnáší a jaký máte program na zbytek dne potom, co se saunujete? Tady máme pro vás jednoduchý soupis tipů, co a jak si před napářkou uvědomit, aby byla pro vás pohodlná.

Napářku si naplánujte
Čas pro sebe je potřeba plánovat, protože jinak na něj většinou čas nezbude. Napište si do diáře čas pro napářku dopředu. Vyhraďte si čas pro sebe, abyste měla klid, mohla jste se uvolnit a nikdo vás nerušil.

Bylinná napářka Lunice
Můžete využít speciální sedátko k napařování nebo se inspirovat našimi tipy v článku Jak si vyzkoušet vaginální napářku bez speciálních pomůcek?

Nachystejte si vše dopředu
Když jdete do sauny, taky si sbalíte předem všechno, co budete potřebovat. Dejte si pět nebo deset minutek navíc na přípravu. Nachystejte si do blízkosti místa napařování vše, co by se vám mohlo hodit tak, abyste se v průběhu napařování nemusela zvedat.

Teplo
Aby napařování fungovalo, jak má, je potřeba, abyste byla celá zabalená do deky i se sedátkem a hrncem. Pokud vám pára někudy utíká, nebude napářka působit, jak má, potáhne na vás a nebude vám příjemně. Takže si to určitě nejprve vyzkoušejte, než si napářku nachystáte naostro. Zvlášť pokud děláte napářku poprvé a máte udělaný nějaký domácí napařovací systém, vyzkoušejte si, jestli vám stačí jedna deka nebo třeba potřebujete dvě.

Pro vaginální napářku potřebujete velkou deku.
Pro vaginální napářku potřebujete velkou deku. Fotka je pouze ilustrační, tato fena se pod dekou nenapařuje. :)

Nohy v teple
K napářce si sedejte bez kalhotek, ale v ponožkách. Teplo stoupá vzhůru do vašeho klína, ale na nohy se nedostane, proto jsou základem teplé ponožky, aby vám nebylo zima na nohy.

Po napářce ještě odpočinek
Alespoň chvíle odpočinku na závěr. Po sauně se taky hned nevrhnete do vaření a chystání dětí do školy, ale ležíte v odpočívárně. Zahrňte do plánování alespoň 15 minut po napařování pěkně v teple v posteli nebo na gauči, aby mohly doběhnout procesy, které jste napářkou spustila. Ideální je toto pravidlo: Jak dlouho napařuju, tak dlouho pak odpočívám.

Po napářce je potřeba dopřát si relaxaci.
Po napářce je potřeba dopřát si relaxaci.

Důvěřujte svému tělu
Na začátku napařování vás může provázet nejistota a spoustu otázek. Není pára horká nebo studená? Nenapařuji dlouho nebo krátce? Mám správnou směs bylinek? Napařuji ve správnou dobu? Když vás přepadne jakákoliv z těchto otázek, poslouchejte své tělo. Velmi rychle vám řekne, jestli mu napářka sedí, nebo ne. Napařujte, dokud je vám teplo a je vám příjemně, na začátku stačí i deset minut.

Zbytek dne už jen tak plyňte
Po napářce už na sebe moc netlačte. Tělo je uvolněné a odpočaté a naladěné na klid. Navíc jste mu dala silný impulz pro vnitřní práci a tak od něj nemůžete chtít ještě nějaké další výkony. Napářku tak plánujte i v širším kontextu dne.

Tip na závěr

Cílené rande se sebou
Dělejte si z napářky vědomé zastavení pro sebe. Vezměte si k tomu knížku, kterou máte ráda nebo dobrý čaj, klidně si pusťte vedenou meditaci, seriál nebo podcast, vybarvěte si mandalu nebo pište deník nebo prostě jen tak buďte v tichu sama se sebou.

Napářka je ucelená metoda, která se velmi snadno stane vaší průvodkyní cykličností, rutinou, rituálem k ukotvení sebe sama v někdy bláznivých rytmech života. Nemějte z ní obavy, ale udělejte si z ní příjemnou chvilku pro sebe. Pokud budete mít jakékoliv otázky, napište mi.

Hledáte další informace o bylinné napářce?

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Pupalkový olej pro ženské zdraví

Pupalka a olej z ní lisovaný, má spoustu léčivých účinků. My ženy asi nejvíce oceníme její blahodárné účinky při menstruačních potížích, při premenstruačním syndromu či v období klimakteria.

Volné radikály a jejich vliv na naše zdraví

Volné radikály v našem těle vznikají jednak přirozenou cestou v rámci metabolických procesů, ve kterých mají svůj význam a roli. Ale kromě toho mohou vznikat v důsledku nezdravých dějů uvnitř těla či vnějších působících vlivů.