Pupalkový olej pro ženské zdraví

Pupalka a olej z ní lisovaný, má spoustu léčivých účinků. My ženy asi nejvíce oceníme její blahodárné účinky při menstruačních potížích, při premenstruačním syndromu či v období klimakteria.

Pupalka dvouletá

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) za příznivých podmínek může vyrůst až do výšky 2 m. Její květy jsou velké, žluté a voňavé a rozkvétají v zamračených dnech nebo večer kolem 18 hodiny, opylují je noční motýli a zhruba po 24 hodinách se zase zavírají. Pochází pravděpodobně z Dálného východu, odkud se rozšířila i do Evropy a Ameriky.

Pupalka a olej z ní lisovaný, má spoustu léčivých účinků.

Olej z pupalky

Pupalkový olej je bohatým přírodním zdrojem esenciálních mastných kyselin: zejména kyseliny gama-linolenové (GLA) a linolové. Tyto kyseliny si organismus není schopen sám vyrobit, proto je nutné je doplňovat stravou.

Na co se dá pupalkový olej použít

Je opravdu úžasné, jak široké využití pupalkový olej má:

 • podporuje činnost kardiovaskulárního systému
 • pomáhá v udržování normální hladiny cholesterolu v krvi a  předchází ukládání tuku v cévách
 • pomáhá při cévních chorobách či při praskání cévek
 • posiluje obranyschopnost a imunitu organismu, dokonce zvyšuje odolnost proti stresu
 • pomáhá pečovat o pokožku při kožních problémech, jako jsou: ekzémy (i atopický), lupénka, akné, při alergiích. Používá se k hojení ran nebo při popáleninách. Ošetřuje ale také citlivou, suchou a zralou pleť.
 • kromě snižování bolestí v době menstruace a příznaků v PMS, pomáhá také zklidnit přecitlivělá a bolavá prsa
 • zlepšuje sexualitu (libido) u žen
 • působí blahodárně na naše nehty a vlasy a působí také proti jejich vypadávání
 • výborně se hodí při jarní očistě a celkové detoxikaci organismu, neboť čistí krev a snižuje hmotnost urychlením spalování kalorií
 • využít jej můžete také při onemocnění štítné žlázy
 • vyšší dávky pupalkového oleje se podávají při zánětlivém onemocnění kloubů (revmatické artritidě)
 • …a možná byste tohle nečekali, ale pomáhá se také rychleji zbavit kocoviny (opravdu úžasný lék na všechno)

Zajímavou zkušenost jedné ženy na svých stránkách uvedl Břetislav Nový alias Dědek kořenář. Žena uvedla, že jí olej výrazně pomohl vyhladit vrásky, celkově omladit pleť a snížil také chronickou i psychickou únavu.

Když se na tento úctyhodný výčet podíváme, tak je jasné, že je potřeba pupalkový olej pít od rána až do večera! Pochopitelně jen obrazně řečeno, doporučená denní dávka jsou 3 čajové lžičky (uvádí se, že u zcela zdravého člověka postačí jedna lžička denně ráno nalačno.)

Protože jsou ale mastné kyseliny samy o sobě nestabilní a rychle podléhají rozkladu, kombinují se s antioxidanty (např. vitamín E, betakaroten nebo koenzym Q10), které chrání kyselinu gama-linolovou i kyselinu linolovou před poškozením volnými radikály.

Kromě snižování bolestí v době menstruace a příznaků v PMS, pomáhá pupalkový olej také snížit přecitlivělá a bolavá prsa

Vyberte si a vyzkoušejte ho!

Pupalkový olej s vitamínem E

Jak už jsme uvedli, vitamín E (tokoferol) je důležitým přírodním antioxidantem, který buňky chrání před volnými radikály. Dokonce se jedná o nejdůležitější antioxidant v těle. Zpomaluje stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Má také pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému.

Pupalkový olej Aromatica pro ženské zdraví
Pupalkový olej od české značky Aromatica

Pupalkový olej s beta-karotenem a vitamínem E

I beta-karoten je velmi významným antioxidantem, pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny a pomáhá zvyšovat obranyschopnost organismu. Udržuje také zdravou elasticitu kůže a chrání jí proti poškození nadměrným sluněním. Tento olej je vhodné užívat na jaře, předejdete tak spálení kůže v letních měsících.

Doporučená denní dávka jsou u těchto olejů 3 čajové lžičky. Olej je nejlepší užívat při jídle, můžete ho přidat i do salátu nebo na pečivo, pokud vám chutná.

Zdroje informací: aromatica.cz, dedekkorenar.cz, ordinace.cz, bylinkyprovsechny.cz, wikipedia.org.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Sůl z Mrtvého moře

Mrtvé moře a jeho sůl znají lidé z celého světa. Jen do Čech ji dováží několik firem a lidé si ji kupují pro její blahodárné účinky, ať již v podobě soli do koupele nebo jako součást kosmetických přípravků.

Tea tree a kvasinkové infekce

Tea tree olej (olej čajovníku australského) je nejužívanější přírodní antiseptikum a je ceněn i pro své antimykotické účinky. Laicky řečeno - jedná se o přírodní lék, který může vyřešit mnoho zdravotních potíží.

Gabriela Tuatti: "Nikdo jiný než vy sami vás nevyléčí"

Představte si, že se chystáte na páteční večírek, zčistajasna se vám udělá špatně a odveze vás záchranka. Když se probudíte, uslyšíte verdikt: Endometrióza s vyhlídkou na to, že nikdy nebudete mít děti. To potkalo, tehdy 23letou Gabrielu Tuatti Vágnerovou. Od té doby uběhlo již 8 let, Gabriela se vyléčila, má nádherného syna a pomáhá ženám se stejným verdiktem…